25 Eylül 2021 Cumartesi

SAMPA OTOMOTİV'DE İŞÇİLER KOD 29'DAN İŞTEN ÇIKARTILMIŞ

Sampa Otomotiv'de işçiler kod 29'dan işten çıkartılmış

Samsun'da SAMPA Otomotiv'den çıkartılan 60 işçinin haksız gerekçelerle pandemi sürecinde işten çıkartıldığı gündeme gelirken, işçilerin hak etmedikleri halde 25'inci maddeye bağlı olarak kod 29'dan çıkışının verildiği ortaya çıktı.

29 Temmuz 2020 Çarşamba 14:47 GÜNCEL

Samsun'da sendikaya üye olduktan sonra SAMPA Otomotiv'de ki işlerine son verildiği gündeme gelen 60 işçinin, iş yerinde ahlaksızlık, hırsızlık ve cinsel taciz gibi suçları da kapsayan kod 29'a göre işten çıkartıldıkları ortaya çıktı.


SAMPA Otomotiv'de işten çıkartıldığı gündeme gelen 60 işçi ile ilgili haberler yaygın basında da yer aldı. İddiaya göre iş yerinde sendikaya üye olan işçiler, bir süre sonra iş veren tarafından farklı gerekçelerle teker teker işten çıkartıldı. 

Korona Virüs sürecinde uygulanan sokağa çıkma yasaklarında dahi mesai yapan işçiler, yoğun ve yorucu iş temposu sırasında iş yerinde sürekli olarak maske taktı. Maske takmalarına rağmen, sendikaya üye olduktan sonra iş veren tarafından 'Maske takmadıkları' gerekçesi ile savunmaları alınan işçilere bir süre sonra 25'inci maddeye bağlı olarak kod  29'dan çıkış verildi.

HEM İŞTEN ÇIKARTTILAR HEM DE 29'UNCU MADDEYLE İKİNCİ KEZ MAĞDUR ETTİLER
İş yerinde ahlaksız  davranışlar, cinsel taciz ve hırsızlık gibi suçları kapsayan 29'uncu maddeden iş akti sonlandırılan işçiler işsizlik maaşı alamıyor, tazminat alamıyor. İşçileri hak etmedikleri halde maske takmadıkları gerekçesi ile işten çıkarttığı ileri sürelen SAMPA Otomotiv'in bir taraftan da 25'inci maddeye sağlı olarak kod 29'u uygulayarak işçilere ikinci bir mağduriyet daha yaşattığı kaydedildi.

İZİN GÜNÜNDE FABRİKADA OLMAYAN İŞÇİYE MASKE TAKMADI SUÇLAMASI
SAMPA Otomotiv'de işten çıkartılan işçiler arasında izin gününde fabrikada bulunmayan ancak hakkında maska takmadığı yönünde tutanak tutulan işçilerle birlikte, raporlu olan ve raporu bittikten sonra iş yerine gelip ilk iş gününde hakkında tutanak tutulup savunma istenenlerin de olduğu ileri sürülüyor. Savunmaları istenen ve hakkında tutanak tutulan ve iş akitleri sonlandırılan işçilerin tamamının sendika üyesi olması ise dikkati çekiyor.

SAMPA İDDİALARA CEVAP VERSİN YAYINLAYALIM
Gündeme gelen iddialarla ilgili SAMPA Otomotiv'den henüz bir resmi açıklama yapılmazken, fabrika yetkililerinin işçileri 29'uncu maddeden değil, 25'inci maddeden çıkarttıklarını söyledikleri öğrenildi. Eğer böyle bir söylem var ise çıkartılan işçilerin kod 29'a göre iş akitlerinin sonlandırıldığına dair belgeler elimizde mevcut. SAMPA tarafından konu ile ilgili yapılacak açıklamaya da yer vereceğimizi bildirirken, fabrikada sendika üyesi diğer işçilerden işlerine devam edebilmeleri için sendikadan istifa etmelerinin istendiği de iddialar arasında.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

eski çalışan

29 Temmuz 2020 Çarşamba 23:30

Sahipleri para delisi müdürleri patron yalakası bir firma. Geçmişten bu zamana kadar bir çok çalışanın hakkını yemiş ve haksız yere işten çıkarmıştır. İnsana verilen değer 0 dır.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Tekkeköy Belediyesi viranede yaşayan 3 aileye daha ev yapıp bayram öncesi yüz güldürdü

Tekkeköy Belediyesi viranede yaşayan 3 aileye daha ev yapıp bayram öncesi yüz güldürdü