22 Ekim 2021 Cuma

SAMPA OTOMOTİV'DE SENDİKA ÜYESİ 60 İŞÇİDEN SONRA 40 KİŞİ DAHA İŞTEN ÇIKARTILDI

SAMPA Otomotiv'de sendika üyesi 60 işçiden sonra 40 kişi daha işten çıkartıldı

Samsun'da sendika üyesi oldukları için SAMPA Otomotiv'de pandemi sürecinde işten çıkartılan 60'den sonra yine sendika üyesi 40 işçiye daha çıkış verildiği öğrenildi.

30 Temmuz 2020 Perşembe 17:44 GÜNCEL

Samsun'un önemli sanayi kuruluşlarından biri olan SAMPA Otomotiv'de pandemi sürecinde önce 60 peşine ise 40 işçinin daha işten çıkartıldığı gündeme geldi.


Pandemi sürecinde işten çıktartmalar yasak olmasına rağmen SAMPA Otomotiv'in sendika üyesi işçiler için 25'inci maddeyi uyguladığı, pandemi sürecinde ise sadece bu maddeye göre çıkış verilebildiği için fabrika yönetiminin işçileri bu maddeye kullanarak işten çıkarttığı ileri sürüldü.

SAMPA Otomotiv'de sendika üyesi olmadan önce yıllardan beri çalışan işçilerin, sendikaya üye olduktan sonra biran da işsiz kalmaları şaşkınlık yaratırken, işten çıkartılan 60 işçiden sonra 40 kişiye daha çıkış verildiği öğrenildi. SAMPA Otomotiv çıkartılan işçilerle ilgili yaptığı açıklamada, işçilerin sendika üyesi oldukları için çıkartılmadıklarını savunurken, işten çıkartılan işçilerin tamamının sendika üyesi olmaları ise dikkati çekiyor.

SAMPA Otomotiv'in sendika üyesi 60 işçinin ardından yine sendikaya üye olan 40 işçiyi daha işten çıkarttığı böylelikle işten çıkartılanların sayısının 100'e ulaştığı bildirildi. Sendikaya üye oldukları için SAMPA Otomotiv'de işten çıkartılan 100 kişi bayram öncesi işsiz kalırken, işten çıkartılmaları için uygulanan 25'inci maddeye bağlı Kod 29 nedeniyle işçilerin tazminat alma hakları ile işsizlik maaşı alma imkanlarıda ellerinden alınmış oldu.

SAMPA Otomotiv'de sendika üyesi olduktan sonra işten çıkartılan 100 işçinin fabrikaya dava açacağı öğrenildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

SAMPA Otomotiv patronunun işçilere gönderdiği cep mesajları ifşa oldu

SAMPA Otomotiv patronunun işçilere gönderdiği cep mesajları ifşa oldu