30 Kasım 2021 Salı

SAMPA'DA MASKE TAKMADIKLARI İÇİN İŞTEN ÇIKARTTIK DİYEN FABRİKAYI YALANLAYAN MESAJLAR

SAMPA'da maske takmadıkları için işten çıkarttık diyen fabrikayı yalanlayan mesajlar

Samsun'da sendikaya üye oldukları için işten çıkartıldıkları gündeme gelen ancak fabrika yönetimini maske takmadıkları için işten çıkartıldıklarını açıkladığı işçilerle ilgili, patronun gönderdiği SMS'lerin ardından yeni cep mesajları ifşa oldu.

02 Ağustos 2020 Pazar 00:54 GÜNCEL

Samsun'da faaliyet gösteren SAMPA Otomotiv'de sendikaya üye oldukları için işten çıkartıldıkları gündeme gelen işçileri haklı gösterecek yeni cep SMS'leri ortaya çıktı.


Geçtiğimiz günlerde SAMPA Otomotiv'de sendikaya üye oldukları gerekçesi ile 100 civarı işçinin pandemi sürecinde işten çıkartıldıkları gündeme gelmiş, fabrika yönetimi ise yaptıkları bir açıklama ile işçilerin sendikadan dolayı değil, iş yerinde maske takmadıkları için işten çıkartıldıklarını savunmuştu.

Fabrika yönetiminin bu açıklaması sonrası ise SAMPA Otomotiv'in patronu Tarık Altuncu'nun fabrikada ki işçilerin cep telefonlarına gönderdiği cep SMS'leri ifşa olmuştu. Bu SMS'lerde SAMPA'nun patronu Altuncu'nun, işten çıkartılan işçilerin sendika nedeni ile işten çıkartıldığını doğrulayan ifadelere yer verdiği ve fabrikada kalan diğer işçileri,  sendikaya üye olanları kastederek 'Kötü niyetli kişileri lütfen bana direkt bildirin" diyerek bir nevi çalışanları ispiyonculuğa zorladığı  ileri sürülmüştü.Ortaya çıkan cep telefonu SMS'lerinde SAMPA Otomotiv'de işçiler sendika üyesi olduktan sonra patron Tarık Altuncu'nun işçilerin cep telefonlarına gönderdiği mesajda, "Bazı zamanlarda bu büyümemizi ve başarımızı kıskanan kötü niyetli insanlar ortaya çıkabilir. Bunlar içimizden yada dışarıdan olabilirler. Bizleri birbirimize düşürmeye çalışabilirler. Buna müsaade etmemeliyiz, birlik olmalıyız, beraber kalmayız. Aramıza bu kötü niyetlileri sokmamalıyız. Sizlere inancım sonuna kadar devam edecektir. Lütfen bu kötü niyetli insanları, hukuksal işlem başlatabilmemiz için, direkt benimle irtibata geçerek bana bildirin. Allah'a emanet olun, sağlıcakla kalın" ifadelerini kullandığı görülmüştü.Altuncu'nun işçilere gönderdiği SMS'lerde çıkartılan işçilerin maske takmadıkları için değil sendikaya üye oldukları için işten çıkartıldıkları da bir anlamda belli olurken, SAMPA Otomotiv'de çıkartılan işçilerle ilgili bu kez de fabrikada görev yapan vardiya amiri ve bölüm idarecileri tarafından WhatsApp grubuna atılan mesajlar ifşa oldu.

Sosyal medyada yayımlanan söz konusu mesajlarda SAMPA Otomotiv vardiya amiri ve bölüm idarecilerinin WhatsApp grubuna yazdıkları mesajlarda "Takım lideri ve ekip amiri arkadaşlar. Tarık beyin ve Şevket abinin kendi yapacakları bildirimler olacak. Maaş ileştirmesi (iyileştirmesi) 2021'deki yeni yapılanmalar ile ilgili bilgi verecekler. Bizlerden istekleri sendika üyeliği olan ve çalışmaya devam eden arkadaşlardan üyeliklerini iptal etmelerini bildirmemizi istiyorlar" yazdıkları görüldü.MESELE MASKE DEĞİL SENDİKA! YENİ MESAJLAR ORTAYA ÇIKTI
Bu mesajda yer alan "Bizlerden istekleri sendika üyeliği olan ve çalışmaya devam eden arkadaşlardan üyeliklerini iptal etmelerini bildirmemizi istiyorlar" ifadelerinin ise çıkartılan işçilerin maske takmadıkları için değil, sendikaya üye oldukları için işten çıkartıldığı iddiasını doğruladığı anlaşılırken, SAMPA Otomotiv çalışanlarının WhatsApp grubuna vardiye amiri tarafından atıldığı belirtilen bir diğer mesajda da "Bugün patronun kendisiyle 1 saat bir görüşmem oldu. Sendika konusunda sendikanın şirkete girmemesi durumunda maddi manevi üzerine düşeni yapabileceğim en üst seviyede yapma sözü verdi. Diğer sendikalı olan arkadaşlarla gürüştüm olumlu yaklaşıyor. Arkadaşlar patrondan çıkarılan arkadaşların iadesini ve işten çıkarmaların durdurulmasını talep ettim cevap bekliyorum. Arkadaşlara duyuru. Haber bekleyin akıllı olun" yazdığı ortaya çıktı.

Ortaya çıkan bu yeni mesajlarda yazan ifadelerden de anlaşılacağı üzere SAMPA Otomotiv'de çıkartılan 100 işçinin maske takmadıkları için değil, sendikaya üye oldukları için işten çıkartıldıkları anlaşılırken, söz konusu bu işçilere 25'inci maddeye göre çıkış vererek kod 29'u devreye sokup,  işçilerin tazminat alma, işsizlik maaşı alma gibi haklarını da elinden alan fabrika yönetiminin haksız ve hukuksuz bir olaya imza attıkları da bir nevi ortaya çıkmış oldu.

İfşa olan mesajlarda dile getirilen 'Patron sendika üyeliklerinin iptal edilmesini istiyor' ifadeleri ile birlikte, çıkartılan işçilere uygulanan Kod 29 ile de (Kod 29 uygulanarak işten çıkartılan işçilerin siciline iş yerinde hırsızlık, ahlaksızlık ,cinsel taciz v.b suçlar işleniyor ve yeni bir iş başvurusunda bu durum karşılarına çıkıyor) iftira atıldığı da gündeme geldi. 
Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

ad soyad

03 Ağustos 2020 Pazartesi 00:05

bu haberi kaldırın.....insnları zan altına koyuyrsunuz....

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Milletvekili Fuat Köktaş sosyal medya kanunu açıklaması yaptı

Samsun Milletvekili Fuat Köktaş sosyal medya kanunu açıklaması yaptı