19 Ocak 2022 Çarşamba

SAMSUN 19 MAYIS GAZETECİLER CEMİYETİ ÖDÜL GECESİNİ ETİK BULMADIĞINI AÇIKLADI

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti ödül gecesini etik bulmadığını açıkladı

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Ziya Çakır, Samsun Gazeteciler Cemiyetinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde gazetecilere ödül verecek olmasını etik bulmadığını açıkladı.

26 Aralık 2019 Perşembe 19:31 GÜNCEL

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Ziya Çakır, Mehmet Yazıcı'nın başkan olduğu Samsun Gazeteciler Cemiyetinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde basın mensuplarına ödül verecek olmasına tepki gösterdi.


Samsun Gazeteciler Cemiyetinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü için düzenleyeceği ödül töreni ile ilgili açıklama yapan Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Ziya Çakır, çok sayıda gazetecinin işsizlik girdabında sürüklendiğini bu nedenle yüreklerinin kan ağladığını belirterek, "Sektörümüzün adeta can çekiştiği bu günlerde lüks mekanlarda, hiçbir dayanağı olmadan, sadece maddi beklentilerle ödüller dağıtma çabasına girerek 'Çalışan Gazeteciler Günü' adı altında kutlama yapmasını doğru ve etik bulmuyoruz" dedi.

Samsun'da, sadece son 4-5 ayda onlarca gazetecinin çeşitli nedenlerle işlerinden olduğunu belirten Yusuf Ziya Çakır, Samsun Gazeteciler Cemiyetinin düzenleyeceği 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlama-ödül gecesi ile ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi.
"Durum böyle iken, şehrimizde faaliyet gösteren bir diğer meslek örgütünün, hem de 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde, ödüllerle süslenen bir 'Kutlama Programı' hazırlığı içerisinde olduğunu görmekteyiz. Sektörümüzün adeta can çekiştiği bu günlerde lüks mekanlarda, hiçbir dayanağı olmadan, sadece maddi beklentilerle ödüller dağıtma çabasına girerek 'Çalışan Gazeteciler Günü' adı altında kutlama yapmasını doğru ve etik bulmuyoruz.  Söz konusu gazeteciler cemiyetinin, birçok şahıs, kurum ve iş dünyası çevresinden maddi destek alarak gerçekleştirmeyi planladığı bu etkinliği, 2019 yılının tüm Samsunlular için gurur dolu günlerle geçmesine vesile olan 'Milli Mücadele'nin 100'üncü Yılı' çatısı altında gerçekleştiriyor olmasını da kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.  10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde, görkemli salonlarda, çeşitli sponsor destekleriyle düzenlenecek bu organizasyonun Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti ile de en ufak bir ilgisinin olmadığının bilinmesini istiyoruz. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti, kurulduğu 1980 yılından bu yana mesleğin ve bu meslek emekçilerinin haklarını savunmak ve bunun için mücadele etmek misyonundan asla taviz vermemiştir. Samsun'da gazetecilik yapanların tek ve resmi mesleki örgütlenmesi olan ve ülke genelinde de bu şekilde kabul gören Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti, zor ve meşakkatli günlerin geride bırakılması, gazetecilik mesleğinin yeniden itibarlı hale gelmesi için verdiği mücadelesini kararlılıkla sürdürmeye devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İlkadım Belediyesi zehir tacirlerinin meskeni olan metruk binaları yıkıyor

İlkadım Belediyesi zehir tacirlerinin meskeni olan metruk binaları yıkıyor