25 Nisan 2019 Perşembe

SAMSUN 19 MAYIS'TA 8 YAŞLI KADIN SİYAH ÖNLÜK GİYİP OKUMA YAZMA KURSUNA BAŞLADI

Samsun 19 Mayıs'ta 8 yaşlı kadın siyah önlük giyip okuma yazma kursuna başladı

Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde hayatlarına hiç okula gitmeyen 60 ile 84 yaşlarında ki 8 yaşlı kadın, giydikleri siyah önlük ve beyaz yakalıkları ile okuma yazma kursuna başladı.

16 Mart 2018 Cuma 20:02 GÜNCEL

Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde okuma yazma bilmeyen ve siyah önlük giyerek okula gitmeyi hayal eden 8 yaşlı kadın, açılan okuma yazma kursu ile bu hayallerini sonunda gerçekleştirdi.


Samsun'un 19 Mayıs İlçesi Halk Eğitim Merkezi tarafından Çepinler Mahallesi'nde açılan okuma yazma kursuna katılan 60 ile 84 yaş arası yaşlı kadınlar, hem ilerleyen yaşlarına rağmen okuma istekleri hem de giydikleri siyah önlükleri ile dikkati çekiyor.

19 Mayıs ilçesinde yaşları 60 ile 84 arasında değişen 8 kadın, özel olarak diktirdikleri siyah önlükleri ve beyaz yakalıkları ile çocukken yaşayamadıkları öğrenciliğin tadını çıkarıyor. Çocuklarını okutup meslek sahibi yapan ancak kendisi bu imkanı bulamayan kursiyerlerden 27 torun 8 çocuk sahibi 84 yaşındaki Kadriye Bulut,  okuma isteğinin içinde her zaman olduğunu ancak imkan bulamadığını söyledi.

Önlük giymek içimde bir özlemdi"

"Çocukken kardeşime baktığım için okula gidemedim. Önlük giymek, okuma yazma öğrenmek içimde bir özlemdi." diyen Bulut, şimdi geç de olsa okuma yazma kursuna başladığı için çok mutlu olduğunu söyledi.

19 Mayıs İlçe Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan okuma yazma kursuna katılan kursiyerlerden 65 yaşındaki Nermin Kurt ise çocukken giyemedikleri önlüğü şimdi giyebildikleri için heyecanlı olduklarını ifade etti.

Nermin Kurt, "Okuma yazma öğrenmeye çalışıyorum. Çok mutluyuz, çocukluğumuzu hatırladık. Okuyamadığımız için içimizde uhde kalmıştı. Okuma seferberliği yapan devlet büyüklerimizden Allah razı olsun. Torunlarım beni görünce 'çok yakışmış, çok güzel olmuş' dediler." diye konuştu.

Askere giden oğluna mektup yazacak

Kursiyerlerden 60 yaşındaki Hasine Bulut ise okuma yazmaya başlayınca askerde olan oğluna mektup yazacağını söyledi.

Üç çocuk ve 5 torunu olan 60 yaşındaki Seyide Kurt da okuma yazma seferberliğini başlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a teşekkür etti. Torunlarının okuma yazma kursuna gittiği için çok sevindiğini belirten Kurt, kurs bitince önlük ile çektireceği fotoğrafı evinin duvarına asacağını belirtti. Daha sonra, siyah önlükleriyle okul sıralarında oturan kadın kursiyerler birlikte "şimdi okullu olduk, sınıfları doldurduk" şarkısını seslendirdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

aylaplaoglu

17 Mart 2018 Cumartesi 04:43

Bravo sizlere emin olun zamanında hepinize imkan verilseydi kiminiz doktor avukat hatta profösör olurdunuz şartlar işte bazen hayat herkese adil davranmıyorki Olsun geç kalma diye birşey yok Çocuklarınız,torunlarınız sizlerle gurur duyarlar ne güzel örneksiniz Başarılar sizlerinolsun

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da ByLock'a 28 bin 142 kez giriş yapan Hamide Kadıgiller'e ev hapsi verildi

Samsun'da ByLock'a 28 bin 142 kez giriş yapan Hamide Kadıgiller'e ev hapsi verildi