20 Haziran 2019 Perşembe

SAMSUN AFAD 6.0 ŞİDDETİNDEKİ BİR DEPREME GÖRE TATBİKAT YAPTI

Samsun AFAD 6.0 şiddetindeki bir depreme göre tatbikat yaptı

Samsun Afet ve Acil Durum Müdürlüğü(AFAD) tarafından Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında 6.0 şiddetinde ki bir depreme göre tatbikat yapıldı.

20 Aralık 2018 Perşembe 18:58 GÜNCEL

Samsun'da Afet ve Acil Durum Müdürlüğü(AFAD) tarafından 6-0 şiddetinde ki bir depreme göre gerçekleştirilen tatbikatını Samsun Valisi Osman Kaymak'ta yerinde izledi.


Samsun'un Atakum ilçesinde bulunan AFAD yerleşkesinde gerçekleştirilen AYDES Destekli Bölgesel Masabaşı ve Saha Tatbikatı, 6.0 şiddetinde ki bir depreme göre yapıldı.

Tatbikat kapsamında senaryo gereği yüksekte asılı kalan bir vatandaşın kurtarılması, enkaz altından köpekli ve teknik arama-kurtarma ve kimyasal gaz sızıntısı olan bir bölgede KBRN olayına müdahale çalışmalarını takip eden Samsun Valisi  Osman Kaymak, AFAD envanterinde bulunan araç ve çadırları inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı.

Daha sonra senaryo gereği Ladik ilçesi Küpecik Mahallesi’nde Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde meydana gelen ve Samsun, Amasya, Tokat ile Çorum illerini etkileyen 6.0 büyüklüğündeki deprem sonrası yaşanabilecek yıkımlara ve depremin etkisiyle ortaya çıkabilecek diğer münferit olaylara (yangın, heyelan, elektrik kesintisi v.b.) karşı yapılacak müdahaleler ve yönlendirmeler AYDES üzerinden yapılarak, arama-kurtarma çalışmaları gerçekleştirildi.

Tatbikatın ardından Afet Yönetimi Karar Destek Sistemi’nde (AYDES) görevli 26 yerel düzey hizmet grubunun amirleriyle bir araya gelen Valimiz Sayın Osman Kaymak, afet anındaki plansız müdahaleyle enerji ve zaman kaybı yaşandığını belirterek, keşif ve planlı bir projeyle yapılan doğru müdahalenin önemini vurguladı. 17 Ağustos 1999 Maramara Depremi'nde Kocaeli-Gölcük ilçesi kriz yönetiminde bizzat görev yaptığını söyleyen Samsun Valisi Osman Kaymak, "İnşallah böyle büyük bir depremi bir daha yaşamayız, ama malumunuz ülkemiz deprem bölgesinde. Bunun için bu tür tatbikatları önemsiyorum. Önlemler almak ve yaşanabilecek eksiklikleri görmemiz bakımından tatbikatlar fayda sağlıyor. Emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum." dedi. 

Tatbikatta Vali Osman Kaymak'a Samsun  Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, Samsun İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ile SAmsun İl Afet ve Acil Durum Müdürü V. Levent Uçarlı eşlik etti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da İlkadım ve Vezirköprü ilçelerinde iki yarı trafik kazasında 6 kişi yaralandı

Samsun'da İlkadım ve Vezirköprü ilçelerinde iki yarı trafik kazasında 6 kişi yaralandı