16 Temmuz 2019 Salı

SAMSUN AFAD'IN EĞİTİMLİ KÖPEĞİ ABREK ŞİMDİ DE TOKAT'TA KAYBOLAN EVRİM'İ ARIYOR

Samsun AFAD'ın eğitimli köpeği Abrek şimdi de Tokat'ta kaybolan Evrim'i arıyor

Samsun İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü bünyesindeki arama kurtarma köpeği Abrek,Tokat'ın Turhal ilçesinde kaybolan 3 yaşındaki Evrim Atış'ı arıyor.

12 Temmuz 2018 Perşembe 17:15 GÜNCEL

Samsun İl Afet ve Acil Durum(AFAD) bünyesinde bulunan özel eğitimli Abrek isimli köpek, Eylül Yağlıkara'nın ardından Tokat'ın Turhal ilçesinde kaybolan 3 yaşındaki Evrim Atış'ı arama çalışmalarına katıldı.


Daha önce Ankara Polatlı'da kaybolan Eylül Yağlıkara'nın cesedini bulan özel eğitimli Abrek isimli köpek, şimdide Tokat'ın Turhal ilçesinde kaybolan 3 yaşındaki Evrim Atış'ı bulmak için arazide AFAD ekipleri ile birlikte görev yapıyor.

Samsun AFAD Müdürlüğünden getirilen Abrek isimli arama köpeği, Tokat'ın Turhal ilçesi Yenisu köyünün yaylasında babaannesi Sati Atış'ın önceki gün hayvanları suya götürürken evde bıraktığı, döndüğünde kaybolduğu belirlenen Evrim Atış'ın bulunması için başlatılan çalışmalarda kullanılıyor.

Arama çalışmalarına Ankara'dan gelen Jandarma Arama Kurtarma (JAK) arama köpeği Mavi ile Samsun AFAD Müdürlüğünden gelen Abrek, Mali  ve Chi chi isimli arama köpekleri de destek veriyor.

Ankara Polatlı'da kaybolan Eylül'ü de Abrek buldu

Evrim Atış'ı arayan Abrek'in eğitmeni Abidin Korkmaz, yaptığı açıklamada, köpeğinin 2 yaşında olduğunu söyledi. Arama köpeği Abrek'e 6 ay boyunca eğitim verildiğini belirten Abidin Korkmaz, "Geçenlerde Ankara Polatlı'da kaybolan Eylül'ü de Abrek buldu. Bugün de burada görevlendirildik. Arama çalışmasına başladık." dedi.

Tokat'ta kaybolan Evrim Atış'ı arama çalışmalarından şu ana kadar herhangi bir sonuç alamadıklarını dile getiren Abidin Korkmaz, şunları kaydetti:

"Bu görev, Abrek'in dokuzuncu görevi. Abrek, Emniyet Genel Müdürlüğü Gölbaşı Köpek Eğitim Merkezinde eğitim aldı. AFAD Başkanımız Mehmet Güllüoğlu'nun katkıları da var. Türkiye'nin her yerinde her iklim şartında çalışabiliyoruz. Polatlı'da gittiğimizin dördüncü gününde Eylül'ü bulmuştuk. Abrek'in tepki vermesi üzerine Eylül'ün yerini tespit etmiştik."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Valisi Osman Kaymak ve Erdoğan Tok patlamanın yaşandığı mahalleye gitti

Samsun Valisi Osman Kaymak ve Erdoğan Tok patlamanın yaşandığı mahalleye gitti