20 Temmuz 2019 Cumartesi

SAMSUN ATLI SPOR KULÜBÜNDE ATLARA FISILDAYAN KADIN

Samsun Atlı Spor Kulübünde atlara fısıldayan kadın

Samsun Büyükşehir Belediyesi Atlı Spor Kulübünde profesyonel binicilik eğitimi veren Bulgar Maria Todorovska Omari, 37 yıldır sürdürdüğü mesleğinde atlarla olan iletişimi nedeniyle 'Atlara fısıldayan kadın' olarak görülüyor.

21 Kasım 2017 Salı 13:34 GÜNCEL
Samsun'da binicilik eğitimi veren uluslararası binicilik hakemi Bulgar Maria Todorovska Omari, 13 yaşında başladığı mesleğine tam 37 yıldır devam ediyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi  Atlı Spor Kulübünde profesyonel binicilik eğitimi veren, uluslararası binicilik hakemi Bulgar Maria Todorovska Omari, 37 yıllık meslek hayatı boyunca Almanya, Hollanda, Yunanistan, ABD, Mısır, Cezayir, Ürdün, Katar, Suriye'nin de aralarında bulunduğu 30'dan fazla ülkede, 4 kıtada görev yaptığını söyledi. 51 yaşındaki binicilik hakemi Bulgar Maria Todorovska Omari, ömrünü adeta atlara adadığını ifade etti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi  Atlı Spor Kulübünde 5 yıl önce göreve başladığına  Omari, "Atları sevmeyen ve atlarla iletişim kuramayanlar binicilik sporunu yapamaz. Binicilik çok farklı ve sıra dışı bir spor. Binicilik yapabilmek ve başarılı olmak için at psikolojisini ve fizyolojinin çok iyi bilinmesi gerekiyor. Onlarla duygusal anlamda bir bağ kurulması gerekiyor. At ile binici arasında bir iletişim olması gerekiyor. Ben eğitim verdiğim insanlara bu iletişimin nasıl doğru kurulacağını öğretiyorum." dedi."Beş yıl içinde lisanslı 44 profesyonel binici yetiştirdim"

Samsun Büyükşehir Belediyesi Atlı Spor Kulübüne her ay bin kişinin üzerinde insanın atlara bindiğini belirten Omari, "Onlara at sevgisini ve biniciliğin ne demek olduğunu anlatıyorum. Gelenlerin bazıları profesyonel binicilik eğitimi alıyor, kimileri ise sportif olarak eğitim alıyor. Ben, atlarla doğru iletişimin nasıl kurulduğunu insanlara öğretiyorum. Beş yıl içinde lisanslı 44 profesyonel binici yetiştirdim." diye konuştu.Bir kadın olarak binicilik eğitimi vermesinin ilgiyle karşılandığını belirten Omari, şunları kaydetti:

''Bu camiada beni bir meslektaş olarak gören, benimle çalışan tüm at sahipleri, antrenörler ve seyislere teşekkür ediyorum. Mesleğimde başarılı olmak, emeğimin karşılığını almak beni çok mutlu ediyor. Bir kadın için çok zor ve yorucu bir meslek olmasına rağmen at sevgisi bunun üstesinden geliyor. Çünkü bir canlıyla spor yapıyorsunuz. Attan düşebiliyor ve çeşitli kazalar geçirebiliyoruz. Ben de çeşitli kazalar geçirdim ama bunları bile at sevgisiyle unuttum. Zaten sevgi olmayınca eğitim de olmuyor. Bu bilinç sporcularda olunca başarı geliyor.''

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da İŞKUR gibi çalışan belediye istihdam ofisi ile 2 bin kişiye iş buldu

Samsun'da İŞKUR gibi çalışan belediye istihdam ofisi ile 2 bin kişiye iş buldu