02 Aralık 2021 Perşembe

SAMSUN BAFRA-DERBENT MOBİL BETON SANTRALİ YILDA 25 MİLYON TASARRUF SAĞLAYACAK

Samsun Bafra-Derbent Mobil Beton santrali yılda 25 milyon tasarruf sağlayacak

Samsun'un Bafra ilçesinde kurulan ve Alaçam, Yakakent ve 19 Mayıs ilçelerinin yol yapım işleri için malzeme üretimi yapacak olan Beton Santrali ile yılda 25 milyon TL tasarruf yapılması planlanıyor.

23 Ağustos 2021 Pazartesi 17:04 GÜNCEL

Samsun Büyükşehir Belediyesinin kurduğu Bafra-Derbent Mobil Beton Santralinin günde 2 bin ton taş malzeme, saate 60 ton sıcak asfalt ve saatte 100 metreküp beton üreteceği açıklandı.


Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Bafra ilçesinde kurduğu Mobil Beton Santrali, üretim için gün sayıyor. Otomasyon sistemindeki kontrollerin tamamlanmasıyla santral, hafta sonu seri üretime başlayacak.

İlçelerde yol yapım faaliyetlerini sürdüren Samsun Büyükşehir Belediyesi, kaliteyi artıracak, çalışmaları hızlandıracak ve maliyetleri düşürecek 4 mobil beton santraline büyük önem veriyor. Yılda 25 milyon TL tasarruf sağlayacak santrallerin kısa süre içinde üretime başlaması bekleniyor. Merkez, Kavak ve Çarşamba’da kurulum devam ederken, Bafra’nın Derbent Mahallesi’ndeki beton santrali ise tamamlandı.

Günde 2 bin ton temel taş malzeme, saatte 60 ton sıcak asfalt ile saatte 100 metreküp beton üretecek Derbent Mobil Beton Santrali, saatte 80 ton da Agrega yıkayacak. Kuşluğan ve İnönü mahallelerindeki ocaklardan getirilecek taşlar burada kırılarak beton altı temel ve sıcak asfalt malzemesi haline getirilecek. Üretilen beton ve malzemeler ilçe merkezindeki yollarda da kullanılacak. Fazlası ise piyasaya satılacak.

Deneme aşamasında olan santralde incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, otomasyon sistemindeki kontrollerin yapılmasıyla 3-4 gün içinde seri üretime başlayacaklarını söyledi.

Fen işleri ekiplerinden bilgi alan Başkan Demir, “Belediye kaynaklarını etkin ve verimli kullanıyoruz. Az maliyetle çok iş yapmaya çalışıyoruz. Kendi betonumuzu kendimiz üretecek, maliyeti yüzde 50 oranında düşüreceğiz. Bunu da beton santrallerimizle yapacağız. Bafra, Alaçam, Yakakent ve 19 Mayıs ilçelerimizdeki yolların yapımında kullanacağımız temel malzeme ve betonu burada Derbent’te üretip kullanacağız. Hayırlı olsun“ ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Ali Özel

25 Ağustos 2021 Çarşamba 00:07

KAMU KURUMLARI KARLI OLSA ÖZELLEŞTİRİLİRMİYDİGEÇ BU İŞLER BAŞGAN

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da gazeteci İsmail Başaran'ın oğlu dünya evine girdi

Samsun'da gazeteci İsmail Başaran'ın oğlu dünya evine girdi