25 Haziran 2019 Salı

SAMSUN BAFRA'DA KAPISI OLMAYAN MEZARLIK VATANDAŞLARA ZOR ANLAR YAŞATIYOR

Samsun Bafra'da kapısı olmayan mezarlık vatandaşlara zor anlar yaşatıyor

Samsun'un Bafra ilçesine bağlı Kolay mahallesinde kapısı olmayan mezarlık dini bayramların arefesinde vatandaşlara zor anlar yaşatıyor.

16 Haziran 2018 Cumartesi 12:22 GÜNCEL

Samsun'un Bafra ilçesi Kolay mahallesinde bulunan kapısız mezarlık her bayram öncesi olduğu gibi Ramazan Bayramının arefesinde de mezarlık ziyaretinde bulunan vatandaşlara yine zor anlar yaşattı.


Bafra ilçesine bağlı Kolay mahallesinde bulunan tarihi mezarlığın etrafı duvarlarla örülü olmasına rağmen kapısı bulunmuyor.Bu nedenle vatandaşlar Kolay mahallesinde bulunan arefe günlerinde mezarlık ziyaretlerini duvarları aşarak yapmak zorunda kalıyor. Tarihi mezarlığa kapı yapılması ve her arefe günü yaşadıkları çilenin sona erdirilmesini isteyen vatandaşlar, bu taleplerini yıllardır dile getirdiklerini ancak hiç bir yetkilinin seslerine kulak vermediğini söyledi.Merhum ünlü ney ustası Neyzen Tevfik ve merhum Samsun eski belediye başkanı Muzaffer Önder'in de memleketi olan Kolay mahallesi, bütünşehir yasası öncesi belde statüsündeydi. Bütünşehir yasası sonrası belediyesi kapatılarak mahalle olan Kolay adeta kaderine terk edildi. Bafra ilçesi Kolay Mahallesi'ne haftada sadece iki gün çöp arabası ya uğruyor ya uğramıyor. Bölgede iki tane mezarlık mevcut. Biri, şu an kullanılmakta olan, diğeri ise, eski ve Osmanlı döneminden kalma mezarlık.

Bafra ilçesi Kolay Mahallesi'nde Osmanlı döneminden kalma mezarlığın çevresinde bir giriş kapısı olmaması ve etrafınında duvarlarla çevrili olması ile ilgili konuşan vatandaşlar, "Arefe günleri ya da normal mezarlık ziyareti yapmak isteyen vatandaşlar burada gerçekten büyük zorluk çekiyor. Mezarlık bakımsız. Duvarı aşan yaşlı bir vatandaş bu seferde mezarlık içerisinde ağaçları, çalıları aşmak zorunda kalıyor. Bu mezarlığın etrafı duvarla çevrili ve kapısı da yok. Bu nedenle insanlar ziyaretlerini yapabilmek için mezarlığın duvarını aşmak zorunda kalıyor. Yetkililerden yaşadığımız bu soruna çözüm bulmalarını istiyoruz" dedi.
Kaynak: SamsunKentHaber

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Kaza geçiren İYİ Parti Samsun İl Başkanı Ömer Süslü ve İbrahim Özyer'in son durumu

Kaza geçiren İYİ Parti Samsun İl Başkanı Ömer Süslü ve İbrahim Özyer'in son durumu