19 Haziran 2021 Cumartesi

SAMSUN BAROSU HİLAFET AÇIKLAMASI YAPTI, CHP VE ADD'DEN ERBAŞ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Samsun Barosu Hilafet açıklaması yaptı, CHP ve ADD'den Erbaş hakkında suç duyurusu

Samsun Barosu 'Hilafet' açıklaması yaptı, CHP ve ADD ise Atatürk'e lanet okuduğu iddia edilen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu.

30 Temmuz 2020 Perşembe 20:04 GÜNCEL

Samsun Barosundan 'Hilafet' ve Atatürk'e lanet okuma imasında bulunan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile ilgili açıklama yapılırken, CHP ve ADD ise Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu.


Samsun Barosundan yapılan Hilafet ve Ali Erbaş açıklamasında, "Bir derginin kapağında kullanılan 'Şimdi değilse ne zaman, sen değilsen kim? Hilafet için toparlanın' ifadeleri Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı işlenmiş bir suçtur. Suç teşkil eden bu ifadeler aynı zamanda toplumsal barışa yönelmiş büyük bir tehdittir. Toplumun bir kesimi, anayasal düzeni değiştirmeye, milyonlarca yurttaşın güvenle altında birleştiği ülkeleri yerle bir etmeye çağrılmaktadır. Yüzlerce yıldır bu kadim topraklarda yaşayan olağanüstü bir Kurtuluş mücadelesi vererek Cumhuriyetine kavuşan milletimizde, bu karanlık çağrının karşılık bulmayacağını bilmekle birlikte, toplumsal barış ve huzura kasteden ilgili kişiler hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak adalet karşısına çıkarılmasını istiyoruz. Diğer yandan Diyanet İşleri Başkanının 'Bizim inancımızda Vakıf malı dokunulmazdır. Dokunanı yakar. Vakfedilmiş şartını çiğneyen lanete uğrar' sözlerini üzüntü ile takip ettik. Akabinde bu sözler ile ilgili bir açıklama yapılmış olsa da, bu topraklarda bağımsız ve özgürce yaşamamızın müsebbibi olan Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk'ü bir lanet cümlesinde düşündürecek şekilde açıklama yapılmasını asla kabul etmiyoruz. " denildi.

Öte yandan Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi ve CHP Havza İlçe Başkanlığı da Dişanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İlkadım Belediyesi meclis üyesinin konut inşaatlarının reklam haberini basına servis etti

İlkadım Belediyesi meclis üyesinin konut inşaatlarının reklam haberini basına servis etti