17 Mayıs 2021 Pazartesi

SAMSUN BAROSU KADIN AVUKATIN ETEK BOYU İÇİN ZABIT TUTTURAN HAKİME TEPKİ GÖSTERDİ

Samsun Barosu kadın avukatın etek boyu için zabıt tutturan hakime tepki gösterdi

Samsun Barosu, İstanbul Anadolu Adliyesinde duruşma sırasında kadın avukatın etek boyunu ölçtürerek zabıt tutturan hakime tepki gösterdi.

29 Mayıs 2019 Çarşamba 18:18 GÜNCEL

Samsun Barosu, İstanbul Anadolu Adliyesinde kadın avukatın etek boyuna karışarak, etek boyunu ölçtüren hakimin sergilediği davranışın kabul edilemez olduğunu açıkladı.


Samsun Barosu, İstanbul'da duruşma sırasında kadın avukatın etek boyuna karışan hakim ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, şunları dile getirdi.
"İstanbul Anadolu Adliyesi nde görev yapan, 2. İş Mahkemesi Hakimi'nin duruşma esnasında, yetkisini aşarak, davacı vekili olarak görev yapan bir kadın meslektaşımızın etek boyuna ilişkin taraf vekilleri ile duruşmayı izleyen avukatların beyanını alması, yetmiyormuş gibi yazı işleri müdürünü çağırarak etek boyu ölçüsü hususunu zapta geçirtmesini, bu tutumunu daha ileri götürerek meslektaşımızın etek boyunun cep telefonu ile görüntüsünün alınmasını istemesini, hakimlikle, hakimlik mesleğinin gerekleri ile hukukçulukla bunun da ötesinde insanlıkla bağdaştırılabilecek bir durum değildir. Hele hele söz konusu durumun, adaletin dağıtıldığı, insan haklarının korunup gözetildiği bir yer olan Adalet Sarayında, bir mahkemede duruşma esnasinda yaşanıyor olması daha vahim bir durumdur. Bu tutumu kabul edebilmemiz ne hukuki ne insani açıdan mümkün değildir.  Olay duyulur duyulmaz ilgili hakim hakkında derhal soruşturma açması nedeniyle HSK'yı ve Sayın Adalet Bakanı'nı bu tavra karşı gösterdiği duruş ve duyarlılık nedeniyle tebrik ediyoruz. Ancak daha önce de bir meslektaşımızı darp etmeye yeltenmesi ile gündeme gelen bu hakimin derhal tedbiren işten el çektirilmesini bekliyor, konunun takipçisi olacağımızı belirtmek istiyoruz. Saygılarımızla" 

Öte yandan kadın avukatın etek boyuna karışan hakimin HSK tarafından açığa alındığı öğrenilirken Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de olaya tepki göstererek, "En kısa sürede yasal gereğinin yapılması için sürecin takipçisiyim. Mesleğinde 30 yıldan fazla bir süreyi geride bırakmış, artık geriden gelenlere iyi örnek olması gereken bir yargı mensubunun önündeki davayla değil de avukatın kılık kıyafetiyle meşgul olması hiçbir şartla kabul edilemez." açıklaması yaptı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun SAMULAŞ A.Ş'ye yeni genel müdür yardımcısı ve otobüs işletme müdürü atandı

Samsun SAMULAŞ A.Ş'ye yeni genel müdür yardımcısı ve otobüs işletme müdürü atandı