22 Ekim 2021 Cuma

SAMSUN BAROSU YÖNETİM KURULUNDAN ÇOKLU BARO AÇIKLAMASI

Samsun Barosu Yönetim Kurulundan Çoklu Baro açıklaması

Samsun Barosu Başkanı Av. Kerami Gürbüz'ün görevinden istifa etmesi sonrası baro yönetim kurulu üyesi avukatlar Çoklu Baro sistemi ile ilgili açıklama yaptı.

03 Temmuz 2020 Cuma 16:35 GÜNCEL

Samsun Barosunda Başkan Kerami Gürbüz'ün geçtiğimiz günlerde görevinden istifa ettiğini açıklamasının ardından biraraya gelen baro yönetim kurulu üyesi avukatlar, TBMM önünde başlatılan oturma eylemi ve Çoklu Baro Sistemi ile ilgili açıklama yaptı.


Samsun Barosu Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Çoklu Baro sisteminin hayata geçmesi halinde bu uygulamanın iptali için  hukuki yollara başvuracakları belirtildi.
Samsun Barosu Yönetim Kurulu adına Av. Gülşen Onur tarafından bugün Samsun Adalet Sarayında bulunan baro merkezinde yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi.

"Hepimizin uzun zamandır gündeminde olan ve çoklu baro yasa teklifi olarak isimlendirilen, avukatlık yasa teklifi 01.07.2020 günü meclis adalet komisyonuna sunuldu. Yasa teklifinin komisyondaki görüşmelerine, baroların ve avukatların temsilcileri sıfatı ile baro başkanları, komisyona katılma talebinde bulundular, ancak bu talep ilk aşamada reddedildi. Baro başkanlarının meclis önündeki oturma eylemi ve yapılan görüşmeler sonucu, 5 baro başkanının adalet komisyonunda konuşma taleplerinin konuşmalarını yaptıktan sonra komisyondan ayrılmaları şartı ile kabul edildiği bildirildi. Ebetteki bu hiç bir mantığa sığmayan teklif, baro başkanlarınca kabul edilmedi. Başkanların isteği, komisyondaki görüşmelerin sonuna kadar, 5 baro başkanının komisyondaki görüşmelere katılmasıdır. Kendi meslekleri ile ve meslek örgütleri ile ilgili bir yasa teklifinin görüşüldüğü komisyona görüşmelerin sonuna kadar katılma talebinden daha doğal, daha doğru ne olabilir?  Mevcut yasanın aksayan yanlarını, eksikliklerini en iyi bilenler bu mesleği icra edenler değil midir? Yapılacak değişikliklerin, ne getirip ne götüreceğini yine en iyi bu mesleği icra edenler bilmeyecek ise, kim bilecektir?   Bizler bugün aslında saat 16.00 da daha önce ilan edildiği üzere Ankara Anıtpark’ta Büyük Savunma mitinginde olacaktık. Buna ilişkin duyurularımız yaptık, aracımızı hazır ettik, bireysel gidecek arkadaşlarımız araçlarını ve işlerini ayarladılar. Ancak tüm bunlar olup biterken Ankara Valiliği tarafından açıklama ile son anda Ankara ilinde 15 gün süre ile salgın gerekçesi ile ‘’toplantı, miting, gösteri kısıtlaması’’ getirildiğini öğrendik. Şuan Samsun Barosu Başkan Yardımcımız Av. Pınar Gürsel Yıldıran Ankara’da olup yanında meslektaşlarımızdan da bir grup bugün yanına intikal etmiştir. Kendileri şuanda yoğun polis kontrolü altında Ankara Adliyesi’ne yürümektedirler. Biz avukatlar böyle ani yasaklarla oldubittiye getirilerek susturulamaz. Şuan da bizimle eşzamanlı olarak bugün alınan bir kararla miting kısıtlamasını protesto etmek amacıyla Ankara Adliyesi’nde basın açıklaması gerçekleşmektedir. Bizlerde miting yasağını protesto etmek amacıyla Ankara ile eş zamanlı olarak burada işbu basın açıklamasını gerçekleştirmek amacıyla toplandık. Bu yasa teklifinin sonuna kadar takipçisi olacağımızı ve yasalaşması halinde iptali için tüm hukuki yollara başvuracağımızı Burada bulunan basın mensuplarına Samsun Barosu adına duyururuz. Samsun Barosu Yönetim Kurulu"

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İYİ Parti Samsun İl Başkanlığına Av. Ayşe Ayan adaylığını açıkladı

İYİ Parti Samsun İl Başkanlığına Av. Ayşe Ayan adaylığını açıkladı