20 Ocak 2021 Çarşamba

SAMSUN BEM-BİR-SEN'DEN BELEDİYELERDE BASKI VE YILDIRMA POLİTİKASI UYGULANIYOR İDDİASI

Samsun Bem-Bir-Sen'den belediyelerde baskı ve yıldırma politikası uygulanıyor iddiası

Samsun'da Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem- Bir- Sen) Samsun Şube Başkanı Savaş Gayretli, Cumhur İttifakı kapsamında MHP'ye bırakılan Alaçam Belediyesi ile Atakum ve ilkadım Belediyelerinde senndika üyelerine baskı ve yıldırma politikalarının uygulandığını açıkladı.

31 Ekim 2019 Perşembe 01:29 GÜNCEL

Samsun'da Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası Şube Başkanı Savaş Gayretli, İYİ Partili İlkadım Belediyesi ile CHP'li Atakum Belediyesi ve MHP'li Alaçam Belediyelerinde sendika üyelerine yıldırma politikalarının uygulandığını iddia etti.


Bem-Bir-Sen Samsun Şube Başkanı Savaş Gayretli, Cumhur İttifakı kapsamında MHP'ye bırakılan Alaçam Belediyesinde sendika üyelerine siyasi saiklerle baskı ve yıldırma politikalarının uygulandığını söyledi. AK Parti'ye yakın olan sendikanın Alaçam Belediyesinde üyesi olan çalışanlarında AK Partili oldukları iddia edilirken, Cumhur İttifakı ortağı olan MHP'li Alaçam Belediyesinde siyasi saiklerle çalışanlara baskı ve yıldırma politikasının uygulandığı iddiası da şaşkınlık yarattı.

Bem-Bir-Sen Samsun Şube Başkanı Gayretli konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi.
"Üyelerimiz kadrolarından alınarak, 657 sayılı kanunun 76. Maddesine aykırı şekilde daha alt kadrolara atanmakta. Atakum Belediyesinde 4 müdür biri sendika temsilcimiz ve 1 başkan yardımcısı üyemiz, siyasi saiklerle müdür kadrosundan alınarak daha alt kadrolara atanmıştır. İlkadım Belediyesinde müdür kadrosunda bulunan 6 üyemiz biri sendika temsilcimiz yine siyasi saiklerle müdür kadrosundan alınarak, önce uzman kadrosuna, sonra veznedar kadrosuna, daha sonra ise tahakkuk memuru olarak atanmıştır. Üyelerimiz bu hukuka aykırı atama ve görevlendirmelere karşı dava yoluna başvurmuştur. Bu baskı ve yıldırma çabaları başta Anayasa, uluslararası sözleşmelere, kanunlara ve yönetmeliklere tamamen aykırı olduğu gibi kamu vicdanını da yaralamaktadır. Ancak takip ettiğimiz davalarla ve mahkeme kararlarıyla üyelerimiz hak ettikleri kadrolarına ve çalışma şartlarına geri dönecek, huzurlu bir çalışma ortamına kavuşacaktır. Belediyeler her ne kadar mahkeme kararlarını tanımıyoruz dese de Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir ve kimse yargı kararlarından kaçınma ayrıcalığına sahip değildir "

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da suya yapılan zam geri alınsın protestoları devam ediyor

Samsun'da suya yapılan zam geri alınsın protestoları devam ediyor