16 Mayıs 2021 Pazar

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANI MUSTAFA DEMİR'DEN BİYOKÜTLE SANTRALİ AÇIKLAMASI

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir'den Biyokütle Santrali açıklaması

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, Biyokütle Enerji Santralinin zehir saçacağı, asit yağmurlarına neden olacağı iddiaları üzerine Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisinde geniş kapsamlı bir açıklama yaptı.

15 Ekim 2019 Salı 21:22 GÜNCEL

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Çarşamba Ovasına yapılacak olan Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili açıklamalarda bulundu.


- Asit yağmuru, zehir olmayacak
Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında, Biyokütle Enerji Santrali ile ilgi imar planı değişikliği oylanarak kabul edilirken, CHP ve İYi Parti Meclis üyelerinin söz konusu santralin çevreye zarar vereceği, asit yağmurlarına neden olacağı ve zehir saçacağı yönünde ki iddialarına yanıt veren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Buradaki yapı asit yağmuruna sebebiyet verecek şekilde çalışması mümkün değil. Salınacağı ifade edilen zehirli gaz kül öyle bir şey yok. Bunlar toprağa, hava ve suya arıtması kapalı devre çalışır. Kaldı ki bu orman ve diğer ağaç ve atıkları yakan 
bir tesisdir" dedi.

- Anında kapatırız
Çarşamba Ovasına yapılacak Biyokütle Enerji Santralinin çevreye, doğaya, insana zarar vermesi halinde Büyükşehir Belediyesinin yetkileri olduğunu ve böyle bir durumda tesisi anında kapatacaklarını da vurgulayan Mustafa Demir, "Bu tesis çevre etki değerleri aşmayacak bir tesisdir. Yoksa ÇED istenir. Öyle bir ihtimal olsaydı bakanlık müdürlük bu raporu isterdi" diye konuştu.

-Termik Santral fotoğrafı yayınlıyorlar
Sosyal medyada Biyokütle Santrali ile ilgili bazı çevrelerin algı oluşturmaya çalıştıklarını da belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, "Sosyal medyada benim gördüğüm bir yayın var. Yayının  fotoğrafında termik santral var. Sosyal medyada bir kısım insanlar böyle bir 
hassasiyet oluşturma gayreti içindeler. Bu gibi konular hepimizin hassas olduğu konular üzerinde bir algı oluşturmaya yönelik bir tavır içerisinde olmayı doğru bulmuyorum. " dedi.

-Santrallerin olduğu şehirler ihracatta Samsun'un önünde
Açıklamasında, Biyokütle Enerji Santralerinin Adana, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çorum, Düzce, Kırklareli, Malatya, Manisa, Mardin, Sakarya, Şanlıurfa, Tekirdağ gibi şehirlerde de bulunduğunu, santrallerin kurulu bulunduğu bu şehirlerin ihracatta Samsun'un önünde olduğunun da altını çizen Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Demir, şunları dile getirdi.

Demir taahhüt verdi: Zararı olursa kapatırız
"Bahsettiğimiz özellikteyse bu santral hiç bir yere yapılmaz bu. Büyükşehir meclisimiz Samsun'un parlementosudur. Bu ülkede yargı var. Toprağa, doğaya zararı varsa kapatılıyor. Buna benzer geleceğimizle ilgili yatırım noktasında istihdam noktasında ben sizlerden hiç şüphem yok. Bu şehrin potansiyeli yüksek. Tüm hassasiyetlerinizle tıpa tıp beraberiz. Burada problem yok. Toprağa, suya, havaya ve insanlarımıza tespit edildiği anda bu bir taahhüttür anında kapatacağımızdan emin olun. Toprak, su hava insan hayatı üzerinden eğer bir zararı olursa derhal kapatırız asla çalıştırmayız. Atı alan Üsküdar'ı geçti. Bu bir tek Mecitözü'nde yok. Bakın Türkiye'de nerelere yapılmış bu. Adana, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çorum, Düzce, Kırklareli, Malatya, Manisa, Mardin, Sakarya, Şanlıurfa, Tekirdağ tesisler var Türkiye'de. Bu tesis çevreye zararsa, bu tesisin anızları yakması doğal dengeye verdiği zarar haşaratların verdiği zararla kıyaslamak mümkün değil. Çevreye katacağı katma değer, her tonuna 100-200 lira verse çalışanıyla ürettiği elektrikle buna bakmak lazım. Samsun'un toplam ihracatı 650 bin dolar. Bakın bahsettiğim şehirlerin ihracatı Samsun'un önünde. Doğalgaz çevrim santrali var hep birlikte gidelim. Doğalgaz çevrim santrali fosil yakıt yakıyor zararı varsa çevreye gidip kapatalım elimizde yetki var. Geçtiğimiz ay Ticaret Odası ile Prag'daydım. Çekya'nun ihracatı 180 milyon dolar. Çekya'nın hiç petrolü yok, nükleer santralleri var enerji santralleri var şehrin merkezinde. Dışarıya elektrik enerjisi satıyor. Yatırımlarla ilgili büyükşehir meclisi plan kararları alıyor ama kurumsal yetkilere de güvenmemiz lazım."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da ulaşım ücretlerine yapılacak artış için meclis üyesi haberimiz yok dedi

Samsun'da ulaşım ücretlerine yapılacak artış için meclis üyesi haberimiz yok dedi