29 Ekim 2020 Perşembe

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇİFTÇİLERE ÜCRETSİZ MISIR TOHUMU DAĞITTI

Samsun Büyükşehir Belediyesi çiftçilere ücretsiz mısır tohumu dağıttı

Samsun Büyükşehir Belediyesi bir yandan Korona Virüs ile mücadele ederken bir yandan da kırsal kalkınmayı desteklemek için çiftçilere ücretsiz olarak mısır tohumu dağıttı.

14 Nisan 2020 Salı 11:58 GÜNCEL

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kırsal ve tarımsal kalkınmayı desteklemek amacıyla çiftçilere tohum dağıtımına devam ediyor. Samsun Büyükşehir son olarak 500 adet 20 kiloluk silajlık mısır tohumu dağıtımı gerçekleştirdi. 


Samsun Büyükşehir Belediyesi, şehrin ekonomik gelişimi için her alanda projeler uyguluyor. Bu kapsamda kırsal bölgelerin gelişimi için Samsun’da, ‘Sulanamayan tarım arazilerinde ekim alışkanlığını kazandırarak tarımsal kalkınmayı desteklemeyi amaçlayan Büyükşehir Belediyesi çiftçilere tohum desteği sağlıyor. Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında çiftçilere yapılan silajlık mısır tohumu dağıtımı sürüyor.

YÜZLERCE ÇİFTÇİYE ÜCRETSİZ MISIR TOHUMU, kırsal ve
İlkadım, Canik ve Vezirköprü ilçelerinde toplamda 6 bin dekar alanda uygulanacak proje her geçen gün büyüyerek devam ediyor. Proje kapsamında 500 adet 20 kiloluk silajlık mısır tohumu dağıtımı yapılırken, ücretsiz tohum dağıtımı çiftçileri de memnun etti. Kırsal kesimdeki çiftçilere ekim alışkanlığının kazandırılarak ekonomik katkı sağlaması ve tarıma dayalı hayvancılığın geliştirilmesi hedeflenen projenin uygulandığı üç ilçede tarım ve hayvancılıkla uğraşan yüzlerce vatandaşın gelir elde etmesi planlanıyor.HAYVANCILIĞIN ARTARAK DEVAM ETMESİ HEDEFLENİYOR
Projenin başarıyla yürütüldüğünü belirten yetkililer, "Samsun Büyükşehir Belediyesi kaynakları ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri’nin teknik destekleri ile uyguladığımız proje sayesinde birim alandan daha kaliteli ürün kazandırılması, hayvancılığın artarak devam ettirilmesi ve kaliteli yem girdisi alınmasını amaçlıyoruz. Silajlık mısır tohumunun bölge ekolojisine uygun, suya toleransı yüksek olması çiftçilerimiz için önemli avantaj. Ortalama 90 günde hasat imkanı olması da özellikle hayvanları için yem konusunda sıkıntı yaşayan çiftçilerimizin bu sorununu da ortadan kaldıracaktır. Bu projenin meyvelerini ilerleyen günlerde daha iyi göreceğiz" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da kaçak açılış yapan alış veriş mağazası mühürlenip kapatıldı

Samsun'da kaçak açılış yapan alış veriş mağazası mühürlenip kapatıldı