23 Temmuz 2019 Salı

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VEZİRKÖPRÜ FERİBOTU'NUN İHALESİNİ YAPTI

Samsun Büyükşehir Belediyesi Vezirköprü Feribotu'nun ihalesini yaptı

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde Altınkaya Barajı üzerinde 31 yıldır ilkel sallarla yapılan ulaşım çilesine son vermek isteyen Samsun Büyükşehir Belediyesi, Vezirköprü Feribotu'nun ihalesini yaptı.

22 Mart 2018 Perşembe 14:46 GÜNCEL

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde 31 yıldır güvenli olmayan ulaşım araçları ile Altınkaya Barajında seyahat eden Kuruçay ve Altınkaya mahallesi sakinlerini sevindirecek feribot ihalesi Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı. 

Samsun’un Vezirköprü ilçesi ile karşı yakadaki mahallelerde yaşayan vatandaşların araç taşıma ve ulaşım sorunu çözülüyor. Yoğun talep üzerine teknik çalışma gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, araç taşımacılığı yapacak feribotun dizayn ve mühendislik aşamalarını tamamladı. 

Vezirköprü feribotunun alınmasıyla ilgili ihale süreci ise başladı.  Vezirköprü ilçe merkezini karşı yakasındaki Kuruçay ve Altınkaya mahallelerinden koparan ulaşım sorununun hikâyesi, 1987 yılına dayanıyor. Devlet yatırımıyla 1987 yılında faaliyete giren Altınkaya Barajı su tutmaya başlamış, sadece iki mahalleyi değil ilçeyi Bafra ve Alaçam ilçelerinde yaşayan bölge halkını da birbirine bağlayan Kızılırmak Nehri üzerindeki köprünün de sualtında kalmasıyla ulaşım kesilmişti. Yeni köprü yapılamamasından dolayı ise iki mahallede hayat olumsuz etkilenmişti. 

31 yıldır ilçeye gitmek için araçlarını ve eşyalarını ilkel sal ve feribotlarla taşıyan yöre halkının mağduriyetlerini gidermek için harekete geçen Samsun Büyükşehir Belediyesi, ilçeye daha güvenli ve teknik kapasitesi yüksek feribot alınması için düğmeye bastı.Vezirköprü merkez ile Kuruçay ve Altınkaya mahalleleri arasında araç taşımacılığı yapacak ‘Vezirköprü Feribotu’ ile ilgili teknik alt yapı, dizayn ve mühendislik çalışmalarını tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, alım ihalesine başladı.  

İhale öncesinde feribotun detayları ve projenin teslim toplantısı Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel başkanlığında yapılırken, ihalenin en kısa sürede sonuçlandırılacağı açıklandı. 
        


FERİBOTUN MODELİ VE TEKNİK ÖZELLİKLERİ BELİRLENDİ
    
Buna göre ‘Vezirköprü Feribotu’, 26 Metre boyunda 13 metre genişliğinde olacak. 2 kamyon, 4 otomobil veya 8 otomobilin yanı sıra feribot, gerektiğinde iş makinesi ve itfaiye araçları dahi taşıyabilecek. 2 adet 30 kw güce sahip motorla çalışacak feribotta 2 adet jeneratör hazır bulunacak. Yaklaşık 70 ton kapasiteli feribotun hızı minimum 10 knot olacak. 16 ve 14 kişilik olmak üzere 2 adet yolcu bekleme salonunda 30 yolcu taşınabilecek. Ayrıca engelli girişine uygun 2 adet tuvalet yer alacak. 

Özellikleriyle de dikkat çeken Vezirköprü Feribotu, sınıfına göre boyut ve tonaj olarak tasarlanan, ağırlığının yarısı kadar yük taşıyabilen Türkiye’nin ilk feribotu olacak. Feribotun, benzerleri incelenip, kullanıcıların ve hizmet sağlayıcıların tecrübelerinden de faydalanılarak Samsun Büyükşehir Belediyesi için Akademisyenler tarafından özel tasarlandığı öğrenildi. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İshak Taşçı: Dört yılda Atakum'da rekor hizmetler yaptık

İshak Taşçı: Dört yılda Atakum'da rekor hizmetler yaptık