23 Ocak 2021 Cumartesi

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDE DAİRE BAŞKANLARININ GÖREVDEN ALINMASININ PERDE ARKASI

Samsun Büyükşehir Belediyesinde daire başkanlarının görevden alınmasının perde arkası

Samsun Büyükşehir Belediyesinde 31 Mart seçimlerinin ardından çok sayıda daire başkanı görevden alınırken, yerlerine ise şehir dışından yeni isimlerin atanması Samsun'da şu günlerde en çok tartışılan konulardan biri...

31 Mayıs 2019 Cuma 14:33 GÜNCEL

Samsun Büyükşehir Belediyesinde çok sayıda daire başkanının görevden alınması seçim sonrası suya yapılan zam kadar tartışılan bir konu.. Samsun Büyükşehir Belediyesinde daire başkanlarının görevden alınmasının perde arkası..


31 Mart yerel seçimlerinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçilen Mustafa Demir, seçim sonrası kendi çalışma ekibini oluşturuyor. Bu nedenle kendisinden önceki dönemlerde belediyede daire başkanı olarak görev yapan çok sayıda ismi, yeni yapılanma çalışmaları kapsamında görevden aldı.  Görevden alınan daire başkanlarının yerine şehir dışından yeni isimler atandı.. Bu durum en su zammı kadar Samsun'da konuşulan bir konu..

Elbetteki seçilen bir belediye başkanı kendi ekibini oluşturabilir.. Daha önceki belediye başkanları da bunu yaptı.. Samsun Büyükşehir Belediyesinde yıllardır daire başkanlığı yapan bazı isimlerin hatırlanacağı üzere kızını, gelinini, damadını, çoluğunu, çocuğunu işe aldıkları gündeme geliyor, basına da bu yönde haberler (yazabilenler yazıyordu) yansıyordu.. 

Bunun ötesinde Samsun Büyükşehir Belediyesinde ayyuka çıkan bir çok iddia ve konu vardı... Bunlardan en önemlisi ise bir daire başkanının, sekreterini kendisine dost tuttuğu yönündeydi.. Bu iddianın gerçekliğini belediyedeki herkes biliyor, gizlemiyordu.. Bunun yanı sıra, işe alınan kişilerden üst düzey görevlilerin para aldıkları iddialarıda biliniyor ama hiç kimse bu durumlara ses çıkartmıyordu.. 

Rusya'nın Krasnador kentinden Samsun'a turist getireceğiz diye yapılan uçak seferi anlaşmasıda Büyükşehir Belediyesine büyük bir külfete neden olmuştu. Zira yapılan anlaşma kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi, uçak firmasına boş koltukların ödemesini yapmayı da tahahüt etmişti ve boş kultuklar için 808 bin lira para ödenmişti. Bu parayı ödeyen daire başkanları acaba bu para kendi ceplerinden çıkmış olaydı böyle bir anlamayı yaparlar mıydı yada bu parayı ceplerinden ödenler miydi orasıda tartışılır.. 

Hal böyle olunca Krasnador'dan değil ama Samsun'dan Krasnador'a yolcu taşındı, bu yolcuların büyük bir kısımın parasını da yine büyükşehir belediyesi karşıladı. Samsun'dan Krasnador'a kimler gitti, kimlerin koltuk parasını belediye karşıladı hepsi biliniyor.. Bunun yanı sıra Samsun'u Krasnador'da tanıtmak için getirilen Rus kadın bloggerlarada yüklüce paralar ödendi ama buna rağmen Krasnador ile Samsun arasında istenilen turizm patlaması gerçekleşemedi. Gerçekleşen tek şey, parası büyükşehirden ödenen koltuklarla Samsun'dan Krasnador'a giden yolculardı.. 

Hem soğuk iklime sahip Samsun'a, Karadeniz'de bulunan soğuk iklimin vatandaşı Ruslar sıcak iklime sahip Ege kıyıları dururken neden gelsindi.. 

Şimdi ise Mustafa Demir tüm bu olumsuzları bertaraf etmek için kadroları değiştiriyor.. Samsun'da adam yok mu? Elbetteki Samsun'da adam var.. Ama Samsun Büyükşehir Belediyesinde yıllara sirayet etmiş bir şekilde, görevi, sorumluluğu kötü kullanma ve tüm bunlara da, göz yuman bir mekanizmanın dağıtılması ile ilgili  zamanda çoktan gelip geçmişti..

İşte son günlerde büyükşehir belediyesinde yaşanan kadro değişikliği ve daire başkanlarının görevden alınması ile ilgili nedenlerin ve sebeplerin altında bu gibi bazı gerçeklerinde bulunduğu gözardı edilmemeli..

Bu saatten sonra Samsun Büyükşehir Belediyesinde, başkan Mustafa Demir'in de oluşturduğu yeni kadrolarda,  bu gibi ihmalkarlıklara, sorumsuzluklara, çıkar ve menfaat ilişkilerine göz yummayacağı, olması durumunda da yetkisini kullanarak gereğini yapacağına inanmak zorundayız...

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Orhan

31 Mayıs 2019 Cuma 17:24

Sekreterini dost tutan daire başkanı devam ediyor

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da su zammının geri alınması için TKP'liler imza kampanyası başlattı

Samsun'da su zammının geri alınması için TKP'liler imza kampanyası başlattı