20 Ocak 2022 Perşembe

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDE TOPLU SÖZLEŞME İMZALANDI! İŞÇİ MAAŞLARINA YÜZDE 13 ZAM

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde toplu sözleşme imzalandı! İşçi maaşlarına yüzde 13 zam

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde 2 bin 476 personeli ilgilendiren ve maaşlara yüzde 13 zam öngören toplu iş sözleşmesi Belediye-İş Sendikası ile imzalandı.

01 Ocak 2021 Cuma 18:23 GÜNCEL

Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi ile 2 bin 476 personelin maaş ve sosyal haklarında yüzde 13 oranında zam yapıldı.


Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Belediye-İş Sendikası ile imzalanan toplu iş sözleşmesi töreninde çalışanları enflasyona ezdirmeyeceklerini belirterek, sözleşmenin hayırlı olmasını diledi. 

Samsun’da 15 Ağustos 2022 tarihine kadar geçerli olacak toplu iş sözleşmesi, Büyükşehir Belediyesi, başkanlık toplantı salonunda yapıldı. Başkan Mustafa Demir öncülüğünde yapılan imza törenine Genel Sekreter İlhan Bayram, Belediye İş Sendikası Samsun Şube Başkanı İlyas Yiğit, genel sekreter yardımcıları, daire başkanları ile sendika yöneticileri katıldı. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Türkiye’ye örnek olacak bir toplu sözleşme yaptıklarını söyledi. Sözleşmenin Anakent Turizm, Ticaret Limited Şirketi ile Kültür Turizm A.Ş. bünyesindeki 2 bin 476 çalışanı kapsadığını ifade eden Başkan Demir, "Oluşturduğumuz komisyonumuzun 3 ay süren yoğun ve titiz çalışması sonucu işçi skalalarını birleştirerek 5 kategoriye indirdik. Belediyemizin imkanları ölçüsünde şartlarımızı zorlayarak en iyi ücreti vermeye çalıştık” diyerek, "2 yıllık sözleşmeye göre en düşük ücret alan işçimizin maaşı net olarak 3 bin 200 TL’ye yükseldi. İkinci yıl ücret artışı ise açıklanan enflasyon rakamının bir puan üzerinde olacak. Yani çalışanlarımız seneye ne alacağım diye düşünmeyecek“ dedi. Çalışanlarını enflasyona ezdirmeyeceğini ifade eden Başkan Mustafa Demir, “Çalışanlarımızın performansını ve verimliliğini düşünerek inceleyen, onları dışarıdaki emsallerine mahcup etmeyecek, görevinin başında huzurla, güvenle, iştiyakla, şevkle çalışacak bir noktaya getirdiğimize inanıyoruz.” diye konuştu. 

Hizmet üretme noktasında çok iyi bir motivasyon yakalandığına da değinen Başkan Demir, “Çalışanlarımızın 2 yıllık performansı ile her alanda hizmet üretme noktasında Türkiye’ye örnek olacak hale geliyoruz. Görevi devraldığımız günkü hedeflerimizin önündeyiz. Bu konuda da tüm idarecilerimize ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Hizmeti ve memnuniyeti gördükçe aşkımız şevkimiz arttı. Bütün bu hizmetlerin arkasında 4 bin 300 çalışan var.  2021 ve 2020 yılı bizim en yoğun ve verimli dönemimiz olacak. Yatırımlarımızı ve projelerimizin büyük bölümünü bitirmiş olacağız. Samsun yerel yönetim tarihinde hafızalardan kolay silinmeyecek şekilde çok aktif, gelecek vizyonumuza pozitif katkı sağlayacak çok büyük basamak atlayacak bir dönemi yaşamış olacağız” ifadelerini kullandı.

Belediye İş Sendikası Samsun Şube Başkanı İlyas Yiğit ise, “3 aydır devam eden toplu sözleşme görüşmelerimiz nihayete erdi. Türkiye’ye örnek bir toplu sözleşme yapılması için gerçekten çok titiz çalışıldı. Gecesini gündüzüne katan bir ekip oluştu. Burada her şeyi noktasına virgülüne kadar incelenen büyük bir hassasiyet ortaya çıktı. Bu da başta belediye başkanımız olmak üzere idarecilerimizin çalışanlarla ilgili ne kadar kıymet verdiğinin bir göstergesidir. Bu anlamda herkese teşekkür ediyorum. Bu hassasiyetin gösterilmesi de bizim için çok kıymetlidir. Sayın Başkanımız Mustafa Demir’in Samsun’a yapmaya çalıştığı hizmetler konusunda yalnız olmadığını, çalışanlar olarak yanında olduğumuzun bilinmesini isteriz. Toplu sözleşmemizin, Samsun’a, belediyemize, çalışanlarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını dilerim” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'un Bafra ilçesinde koruma altındaki alanda ırmağa kimyasal atık atılıyor

Samsun'un Bafra ilçesinde koruma altındaki alanda ırmağa kimyasal atık atılıyor