17 Eylül 2021 Cuma

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR'DE MAAŞ ZAMLARI İPTAL EDİLDİ! SENDİKA BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI

Samsun Büyükşehir'de maaş zamları iptal edildi! Sendika Başkanı açıklama yaptı

Samsun Büyükşehir Belediyesinde işçilere verilen yüzde 17.65 oranında ki maaş zammının iptal edilmesi ile ilgili açıklama yapan Belediye-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı İlyas Yiğit, "Mustafa Demir'i ikna edemedik" dedi.

19 Eylül 2019 Perşembe 09:32 GÜNCEL

Samsun Büyükşehir Belediyesinde 31 Mart seçimleri öncesi işçilere verilen yüzde 17.65'lik maaş zammı seçim sonrası iptal edildi. Maaş zamlarının iptal edilmesi ile ilgili Belediye-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı İlyas Yiğit açıklama yaptı.


Belediye-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı İlyas Yiğit, seçim öncesi eski başkan Zihni Şahin döneminde işçilere verilen yüzde 17.65 oranında ki maaş zammının iptal edildiğini, belediyede işçilere bu ay normal maaşların yatacağını açıkladı. Yapılan yüzde 17.65 oranında ki zammın iptal edilmemesi için Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir ile görüştüklerini belirten İlyas Yiğit, "Başkanı çok ısrarcı olmamıza rağmen bu kararından vazgeçiremedik" dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanıyken 23 Haziran seçimlerinde AK Parti’den milletvekili seçilen Yusuf Ziya Yılmaz’ın yerine Belediye Başkanı olan Zihni Şahin, 28 Kasım 2018’de 2 bin 100 personelin maaşlarına yüzde 17,65 zam yaptı.

Dönemin Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Şahin, Belediye-İş Sendikası ile yapılan sözleşme imzalama töreninden sonra salonda bulunan personel tarafından omuzlara alınmış, “En büyük başkan bizim başkan” sloganları atılmıştı. 

Zihni Şahin’de yaptığı konuşmada, “Belki gönlümüzden geçeni sizlere yine veremedik ama belediyenin de yaşaması lazım” diye konuşmuştu.

Zihni Şahin AK Parti tarafından aday gösterilmeyince 31 Mart yerel seçimlerinde koltuğu AKP’li Mustafa Demir’e teslim etti. Demir ise, eski Başkan Zihni Şahin’in verdiği yüzde 17,65’lik zammı belediyenin ekonomik olarak iyi olmadığını ve maaşları bile krediyle ödedi gerekçesiyle iptal etti. Belediye-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı İlyas Yiğit de, belediyede çalışan sendika üyelerine gönderdiği mesajda yaşananları tek tek anlatarak Başkan Demir’i ikna edemediklerini söyledi.

Belediye-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı İlyas Yiğit, Belediye Başkanı Demir ile görüşme yaptıklarını belirterek, “Daha önce mücadele vererek uygulattığımız yüzde 17,65 zamlı bordrolar yapılmıştı. Ancak zamların uygulanmayacağına dair aldığımız duyumlar üzerine; TÜRK-İŞ İl Temsilcimiz ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ile yapmış olduğumuz görüşmede,belediyenin ekonomik imkanlarının elvermediği, ödeme zorluğu içinde bulunduğu, göreve geldiğinden bu yana kredi ile maaş verdiğini belirterek, bu ödemenin şimdilik mümkün olmadığını belirtmiştir. Çok ısrarcı olmamıza rağmen ikna edemedik” diye konuştu.

Yiğit, çalışanların bu ay alacakları zamların iptal olduğunu, eski maaşların ödeneceğini kaydetti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

YEDAŞ Samsun Çağrı Merkezinin Trabzon'a taşınacağı iddialarına açıklama yaptı

YEDAŞ Samsun Çağrı Merkezinin Trabzon'a taşınacağı iddialarına açıklama yaptı