27 Ekim 2021 Çarşamba

SAMSUN BÜYÜKŞEHİRİN CHP'Lİ MECLİS ÜYESİ TEKCAN: BİYOKÜTLE SANTRALİ BÜYÜK ZARAR VERECEK

Samsun Büyükşehirin CHP'li Meclis üyesi Tekcan: Biyokütle Santrali büyük zarar verecek

Samsun'da CHP'li Meclis üyesi Atilla Tekcan, Çorum'un Mecitözü ilçesine giderek burada bulunan Biyokütle Santralini incelediklerini açıklarken, "Santralin bacası sadece tozu tutuyor, zehirli gazı tutma gibi bir özelliği yok. Biyokütle Santrali Çarşamba Ovasına büyük zarar verecek" dedi.

16 Ekim 2019 Çarşamba 16:14 GÜNCEL

Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisinin CHP Grup Başkanvekili Atilla Tekcan, Çarşamba Ovasına yapılacak olan Biyokütle Enerji Santralinin, Mecitözü santralinden 6 kat daha büyük olduğunu açıkladı.


Çorum'un Mecitözü ilçesine giderek buruda bulunan biyokütle enerji santralinde incelemelerde bulunduklarını söyleyen Atilla Tekcan,  "Mecitözüne gidip Biyokütle Santralini inceledik. Santralin bacası sadece tozu tutuyor, zehirli gazı tutma gibi bir özelliği yok. Samsun'a yapılacak olan biyokütle enerji santrali ayrıca Mecitözü'nde bulunan santralden 6 kat daha büyük olacak" diye konuştu.

OVAYA BÜYÜK ZARAR VERECEK
Dün yapılan Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında Çarşamba Ovasına planlanan Biyokütle Enerji Santralinin imar planı değişikliği oylamasına red oyu verdiklerini belirten CHP Grup Başkanvekili Atilla Tekcan, söz konusu santralin ovaya büyük zararlar vereceğine dikkati çekti.

BACA SADECE  TOZU  TUTUYOR
Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında da bir konuşma yapan CHP  Grup Başkanvekili Atilla Tekcan, yaptığı açıklamada,  "Tesisin günde 630 ton tarımsal, ormansal atık ve boyanmamış ahşap yakacağına dair talepnamede yeri var. Buradan çıkacak kül miktarı rakamı en düşük miktarı 36 tondur ve en yüksek 70 tona çıkacağını biliyoruz. Günde bin 500 ton su kullanılacağını da biliyoruz. Bu su, Çarşamba Ovası’ndan alınıp tavsiye edileceği ve bir kısmının niteliksiz bir su vasfına dönüşecektir.  Çorum’un Mecitözü ilçesine gittik ve buradaki santrali inceledik. Söz konusu santralin bacası, sadece tozu tutuyor, zehirli gazı tutma gibi bir özelliği yok. 140 ton yakıtın depolama alanı aşağı yukarı bir futbol sahası büyüklüğünde olduğunu gözlemledik. Çarşamba Ovası’na yapılacak santrali düşündüğümüzde 6 katına denk geldiğini görüyoruz. Yani burada nakliye araçlarıyla birlikte bir hareket mevzu bahis olacak. Buradan çalışacak araçların trafiğinden ve egzoz gazlarından oluşacak hava kirliliği herkesin malumudur." diye konuştu.

ODALAR ZARARLI DİYOR
Kimya Mühendisleri Odasının Çarşamba Ovasına yapılacak Biyokütle Santrali ile ilgili  yerin yanlış olduğunu savunduğunu belirten Atilla Tekcan, şunları dile getirdi.
"Santrale karşı olmak doğru değildir, buradaki esas olan santralin yerine karşı olmaktır. Afyonkarahisar’da vardır, kayalık yapıdır doğrudur destekliyorum ancak 0 rakımlı bir ovada tarımın yapıldığı bir yere yapılmasının ciddi zararlar ortaya koyacağı açıktır. Çevre Mühendisleri Odası’nın, toz ve partikül maddelerin tarım alanlarına zararları olduğuna dair raporu vardır. Samsun Tabip Odası, halk sağlığı üzerinde ciddi etkileri olacağını söylüyor ve Ziraat Mühendisleri Odası ise bu santralin termik santralden farkı olmadığını söylüyor” 

Öte yandan Atilla Tekcan, meclis toplantıs ında meclis üyelerine “Santrale yapılacak yer tahsisi konusunda ben ısrarcı olmamanız gerektiğini düşünüyorum, ben santralin zararlı olacağına ikna olmuş durumdayım. Buna sebep, uzmanlarımızın ve ilgili kişilerin bağımsız ve tarafsız raporlardır. Hiç birinin siyasi düşüncesi yoktur. Bizim görevimiz, çocuklarımıza sağlıklı bir şekilde dünyayı havası, suyu ve toprağı temiz bir şekilde devretmektir. Ben burada bugün oy kullanacak olan meclis üyelerimize çağrıda bulunmak istiyorum; çocuklarımız cennet kokuyor  ben bundan mutlu oluyorum. Akşam çocuklarımızın gözünün içine bakarak, onlara ‘Ben senin geleceğin için biyokütle enerji santrali hakkında bir karar verdim” diyebilirler mi? Kısacası, herkese vicdanlarıyla oy kullanması yönünde seslenmek istiyorum.”  seslenmişti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'un Atakum Belediyesinde kavga eden müdürlerin ifade tutanakları ortaya çıktı

Samsun'un Atakum Belediyesinde kavga eden müdürlerin ifade tutanakları ortaya çıktı