24 Ocak 2022 Pazartesi

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR'İN TÜM OTOPARKLARI İLÇE BELEDİYELERİNE DEVREDİLDİ

Samsun Büyükşehir'in tüm otoparkları ilçe belediyelerine devredildi

Samsun Büyükşehir Belediyesi 100 milyon maliyet ile İlkadım, Havza ve Çarşamba ilçelerinde otopark yapımı için ihaleye çıkarken, TBMM'de kabul edilen yasa teklifi ile otopark yapım işleri ilçe belediyelerine devredildi.

25 Aralık 2020 Cuma 13:41 GÜNCEL

Samsun'da gelir sağlamak için 3 ayrı akıllı otopark ihalesine çıkan Samsun Büyükşehir Belediyesine TBMM'den kötü haber! Mecliste kabul edilen yasaya göre Samsun Büyükşehir Belediyesinin elinde bulunan tüm otoparkların yetki ve sorumluluğu ile birlikte gelirleri de ilçe belediyelerine geçti.


Şehir içi otoparkları artık Büyükşehir Belediyeleri değil, ilçe belediyeleri yapacak.

TBMM'de dün kabul edilen Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin içerisinde otoparklarda yer alıyordu. Kabul edilen bu teklife göre artık otoparkları Büyükşehir Belediyeleri değil, ilçe belediyelerinin yapması yasalaşmış oldu. Kabul edilen yasa teklifi ile belediyeler artık otopark gelirlerini Büyükşehir Belediyelerine aktarmayacak. Samsun Büyükşehir Belediyesi ise bir süre önce gelir sağlamak amacıyla İlkadım, Çarşamba ve Havza ilçelerinde akıllı otopark yapım işi için ihaleye çıkmıştı. Otopark yapım işlerinin kabul edilen ve kanunlaşan yasa teklifi ile ilçe belediyelerine devredilmiş olması nedeniyle Samsun Büyükşehir Belediyesinin 100 milyon maliyetle ihaleye çıktığı bu üç akıllı otopark işinin ne olacağı da merak konusu oldu.

Kanuna göre şehir içinde bulunan tüm otoparklar ile yapılacak olan yeni otoparklarla ilgili tüm yetki ilçe belediyelerinde olacak. Samsun'da ise bu kanun kapsamında örneğin İlkadım ilçesinde bulunan tüm otoparkların gelirleri ve sorumluluğu İlkadım Belediyesinde olacak. Yine aynı şekilde söz konusu yasa kapsamında Atakum ilçesinde yer alan ve Büyükşehir Belediyesinin işlettiği tüm otoparkların gelirleri ile birlikte yetki ve sorumluluğu Atakum Belediyesine geçti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Mustafa Demir Ankara'da Bakan Varank ve ASELSAN ile görüşme yaptı

Mustafa Demir Ankara'da Bakan Varank ve ASELSAN ile görüşme yaptı