18 Ağustos 2019 Pazar

SAMSUN CANİK'TE 58 YILLIK E TİPİ CEZAEVİ YIKILIYOR! İŞTE YERİNE YAPILACAK PROJE

Samsun Canik'te 58 yıllık E Tipi Cezaevi yıkılıyor! İşte yerine yapılacak proje

Samsun'un Canik ilçesinde bulunan 58 yıllık E Tipi Cezaevinin yıkım ihalesinin yapılacağını açıklayan Canik Belediyesi Başkanı Osman Genç, yıkılacak cezaevi alanında hayata geçirilecek projeyi de açıkladı.

06 Ağustos 2018 Pazartesi 17:12 GÜNCEL

Samsun'un Canik ilçesinde bulunan eski cezaevi alanında incelemede bulunan Canik Belediyesi Başkanı Osman Genç, boşaltılan Samsun E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu binalarının yıkım ihalesinin yapılacağını açıkladı.


Samsun'un Canik İlçe Belediyesi ve TOKİ tarafından yürütülen Kuzey Yıldızı Dönüşüm Projesi kapsamında yeni cezaevine taşınmasının ardından boşaltılan Samsun E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu yıkılacağı günü bekliyor. 

Karadeniz'in en büyük dönüşümüne öncülük eden Canik Belediye Başkanı Osman Genç, ilgili birim müdürleri ile birlikte cezaevi alanında incelemelerde bulundu. Cezaevinin yakın zamanda yıkım ihalesinin yapılacağını belirten Osman Genç, sadece fiziksel değil, kültürel dönüşüme de imza attıklarını söyledi.

ŞEHRİN ÖN BAHÇESİ OLDU
İnceleme gezisinin ardından açıklamalarda bulunan Canik Belediyesi Başkanı Osman  Genç, "Eski cezaevi 1960'larda yapıldığında şehrin dışındaydı, ancak zamanla minibüsçülerin bile cezaevi olarak andığı bu bölgenin adını almıştır. Bunun tarihe karışması gerektiğini düşünerek burada önemli bir kentsel dönüşüm gerçekleştirdik. Bu dönüşümü, cezaevini bu bölgeden taşıyarak, 167 dönüm arazinin Adalet Bakanlığı'na tahsisini sağlayarak, bürokrasiyi aşarak bunu başardık. Bunu başaracağımıza inanmıştık. Şehrin en önemli yerlerinden biri olan bu yeri şehrin arka bahçesi olmaktan çıkarıp, şehrin ön bahçesi yaptık" dedi.

2 MAHALLE DAHA DÖNÜŞECEK
Toplam 20 dönüm arazinin yıkımının ihalesini yakın zamanda gerçekleşeceğini ifade eden Başkan Genç, "Burada Kuzey Yıldızı projesinin devamı olarak yeni bir şehirleşme örneği ortaya çıkacak. Şehirleşmek derken fiziksel yapının yanında kültürel dönüşümü de sağlıyoruz. Karadeniz'in en büyük kentsel dönüşümü ilçemizde devam ediyor. Daha önce yeni Mahalle'de hurdacıları kaldırdık ve o alanı emlak konuta devrettik. Yeni Mahallede de inşallah örnek bir dönüşüme imza atacağız. Ardından Soğuksu mahallemizi de dönüştürmeyi planlıyoruz" diye konuştu.ŞEHRİN GENELİNİ DÖNÜŞTÜRELİM
Şehrin Canik'e taşındığını da dile getiren Başkan Genç, "En büyük AVM'lerden otellere kadar bütün bu yatırımlar ilçemizde yapılmıştır. 2004 yılında kişi başına en düşük gelir olan Canik, bugün kişi başına geliri en yüksek ilçe oldu. İstenildiğinde bir şehrin nasıl dönüşebileceğini gösteren bir ilçeyiz. Şehrimizin tamamında bunu gerçekleştirmek hepimizin görevidir. Bu şehirde yaşayanları mutlu kılmak hepimizin görevidir. Bunu hep birlikte başaracağımıza inanıyorum. Bu dönüşüm şehrimize ve Karadeniz'e öncülük yapıyor. Şehrimiz geçmişte olduğu gibi 3 bin yılda da her alanda hakettiği yeri alacaktır. Gelin şehri birlikte dönüştürelim. Beyin göçü olmayan, iş aranan değil, herkesin çalışmak isteyeceği bir şehir haline getirmek hedefimiz. Burada binlerce insanı istihdam etme imkanı bulduk. Bunu şehrimizin tamamına yaydığımızda bu şehrin insanlarının başka şehre akmadığı bir, tercih edilen bir şehir ortaya çıkarırız" şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'un Atakum ilçesinde 15 bin metrekarelik alana Kent Meydanı yapılacak

Samsun'un Atakum ilçesinde 15 bin metrekarelik alana Kent Meydanı yapılacak