16 Temmuz 2019 Salı

SAMSUN ÇARŞAMBA HAVAALANI 3 AY ARADAN SONRA UÇUŞLARA AÇILDI

Samsun Çarşamba Havaalanı 3 ay aradan sonra uçuşlara açıldı

Samsun Çarşamba Havaalanına üç ay aradan sonra ilk uçak indi. Çarşamba Havaalanı pistinde yaşanan çökmeler nedeni ile 3 ay önce tadilata alınarak uçak seferlerine kapatılmıştı.

07 Kasım 2017 Salı 14:31 GÜNCEL
Samsun-Çarşamba Havaalanı nihayet uçak seferlerine tekrar açıldı. Samsun'da tüm tepkilere rağmen pistindeki çökmeler nedeniyle tadilata alınan ve üç ay boyunca kapalı olan Çarşamba Havaalanında yürütülen çalışmalar nihayet tamamlanarak pist seferlere açıldı.

Samsun Çarşamba Havalanının pistinde yaşanan çökmeler nedeniyle yapılan tadilat çalışmaları tamamlanırken, havaalanına ilk uçak 3 ay aradan sonra bugün indi. Samsun Çarşamba Havalimanı'nda, pistindeki çökmeler nedeniyle 8 Ağustos'ta başlatılan bakım ve onarım çalışmaları tamamlandı.Yeniden hizmete açılan havalimanına İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan kalkan Türk Hava Yollarına ait uçak, 136 yolcusuyla iniş yaptı.

Çarşamba Havaalanında su takıyla karşılanan uçaktan inen personel ve yolculara Havalimanı Müdürü Hamit Anıl ile görevliler tarafından çiçek verildi.

Çarşamba Havalimanının pistinin yapımını üstlenen firma yetkilisi Muzaffer Çaylı, gazetecilere yaptığı açıklamada, 90 günlük sürede havalimanı pistinin çöken iki bölümü ile elektrik altyapısını yenileyerek uluslararası uçuş kurallarına uygun hale getirdiklerini söyledi. Bazı küçük eksikler kaldığını, onları da birkaç gün içinde tamamlayacaklarını dile getiren Çaylı, "Samsun'da uçuşların yeniden başlamasına katkımız olduysa ne mutlu bize. Bu işin yapımı sırasında bize destek olan herkese teşekkür ediyorum." dedi.Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) verilerine göre geçen yıl yaklaşık 1 milyon 800 bin kişinin kullandığı Samsun Çarşamba Havalimanı'ndan karşılıklı olarak haftanın her günü İstanbul ve Ankara, 4 gün İzmir, çarşamba günleri Antalya'ya uçuş yapılıyordu. 

Havalimanından ayrıca Almanya'ya haftada 4 gün, Rusya, Avusturya, Fransa ve Ukrayna'ya haftada 1 gün direkt sefer düzenleniyordu.

Havalimanının kapalı olduğu dönemde Samsunlular Ordu, Merzifon ve Sinop'taki havalimanlarını kullanmıştı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Iraklı mülteci kız, sanat akademisinin sınavını kazanıp baleye başladı

Samsun'da Iraklı mülteci kız, sanat akademisinin sınavını kazanıp baleye başladı