27 Ekim 2021 Çarşamba

SAMSUN ÇARŞAMBA'DA 40 AİLE 35 YILDIR TEL SÜPÜRGE ÜRETİMİ YAPIYOR

Samsun Çarşamba'da 40 aile 35 yıldır tel süpürge üretimi yapıyor

Samsun'un Çarşamba ilçesine bağlı Alibeyli köyünde yaşayan 40 aile, dedelerinden öğrendikleri süpürge yapımını 35 yıldır gelişen teknolojik imkanlara rağmen sürdürüyor.

18 Ekim 2017 Çarşamba 12:17 GÜNCEL
Samsun'un Çarşamba ilçesi Alibeyli köyünde yaşayanların yıllar önce, tamamın süpürgecilik yaptığı 200 haneli Alibeyli köyünde dededen toruna miras kalan mesleği, artık yaklaşık 40 aile sürdürüyor.

Çarşamba ilçesi Alibeyli köyünde gelişen teknolojiye rağmen tel süpürge üretimine devam edenlerden 3 çocuk babası Hikmet Bıçakçı, yaklaşık 35 yıldır dedelerinden öğrendikleri mesleği yaşatmaya çalıştıklarını söyledi. Haftada ortalama 300 süpürge ürettiklerini belirten Bıçakçı, "Eylül ayında başladığımız süpürge yapım işine tarla işleri zamanı 2-3 ay ara veriyoruz. Onun dışında devamlı süpürge yaparız. Süpürgenin otları ise Edirne ile Vezirköprü ilçesinden geliyor." dedi.Elektrik süpürgesi bulunmadığı zamanlarda işlerinin yoğun olduğunu ancak artık azaldığını dile getiren Bıçakçı, "Teknoloji ile mücadele edip mesleğimizi devam ettiriyoruz." ifadesini kullandı. Bıçakçı, süpürgeden kazandığı parayla üniversitede okuyan çocuğuna harçlık gönderdiğini anlatarak şunları söyledi:

"Bağ, bahçe olmasa sadece süpürgecilik ile geçim olmuyor. Süpürgeleri boyutuna göre 7-10 lira arasında satıyoruz. Yanımızda işçiler de çalışıyor. Onlar da ailelerine katkıda bulunuyor. Ürettiğimiz süpürgeleri toptancılara satıyoruz. Onlar da İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerine gönderiyor."  "Teknoloji en ücra köşedeki evlere kadar ulaştı, işlerimiz azaldı"

Hikmet Bıçakçı'nın eşi Şeker Bıçakçı ise süpürgeleri evlerinin altındaki atölyede yaptıklarını aktararak "Bana ailem çocukken süpürgeciliği meslek olarak öğretti. Son yıllarda teknoloji en ücra köşedeki evlere kadar ulaştı. Bu nedenle işlerimiz azaldı. Elimin emeği, gözümün nuru ile yaptığım süpürgenin kazancı ile çocuklarımı okuttum. Çocuklarımız için saçımı süpürge ettim." dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Erdoğan Tok muhtarlara seslendi: İlkadım'da tarihin en büyük projelerini yapıyoruz

Erdoğan Tok muhtarlara seslendi: İlkadım'da tarihin en büyük projelerini yapıyoruz