27 Haziran 2019 Perşembe

SAMSUN ÇARŞAMBA'DA MEVSİMLİK İŞÇİLERİN RENKLİ DÜNYASINDAN FOTOĞRAF KARELERİ

Samsun Çarşamba'da mevsimlik işçilerin renkli dünyasından fotoğraf kareleri

Samsun'un Çarşamba ilçesine fındık hasadı için gelen mevsimlik tarım işçilerin renkli dünyasından fotoğraf kareleri.. Samsun'un Çarşamba ilçesinde çadırlarda yaşayan mevsimlik tarım işçilerinin doğada yaşam serüveni..

04 Eylül 2018 Salı 18:04 GÜNCEL

Samsun'un Çarşamba ilçesine gelen mevsimlik tarım işçileri dere kenarında kurdukları çadırlarda, zor doğa şartlarına rağmen bir yandan yaşamlarını sürdürüyor bir yandan da ekmek paralarını kazanıyor.


Samsun'un Çarşamba ilçesinde kurdukları çadırlarda renkli görüntüler oluşturan mevsimlik tarım işçileri, fındık hasadı için geldikleri ilçede teknolojiden uzak bir şekilde yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. 

Fındık hasadı için Çarşamba ilçesine gelen tarım işçilerinin bütün yükünü ise yine kadınlar çekiyor. Mevsimlik tarım işçisi kadınlar taşıdıkları suyla, açık alanda yaktıkları ateş üzerinde yemeklerini pişirip yine aynı ateş üzerinde kaynattıkları suyla çamaşırlarını yıkıyor. Ekmeklerini imece usulü yapan kadınlar, bu işlerde ter akıtırken ya da tarlada çalışırken çocuklar kardeşlerinin bakımını üstleniyor, gündelik işlerde ailelerine yardım ediyor. 

Tarım işçilerinin dünyasında çocuklar ise fırsat buldukları zamanlarda ioyun oynayarak çocuk olmanın tadını çıkarıyor. Mayıs ayından beri aileleriyle birlikte  farklı bölgelere gitmek zorunda kalan, evlerine ise ekim ayının başında dönecek olan çocuklar, eğitim hayatlarını da sağlıklı şekilde sürdüremiyor.







Çarşamba ilçesinde bulunan mevsimlik tarım işçilerinden Mehmet Ceyhanlı, dört ay önce Şanlıurfa'dan 80 kişi olarak yola çıktıklarını anlattı.

Önce Konya'da 3 ay kaldıklarını ve tarlalarda çalıştıklarını belirten Ceyhanlı, "Bizim burada ne doğru düzgün yerimiz var, ne elektriğimiz var, ne de suyumuz var. Suyu kendi imkanlarımızla çekiyoruz. Konya'da işçiler için konteynerler yapmışlar, elektrik ve su vardı. Burada tehlike altındayız. Hemen yanımızdaki yoldan tali yol olmasına rağmen arabalar 100 kilometre hızla geçiyorlar. Çalışma şartlarımız zor, kazancımız da iyi değil." diye konuştu.

Samsun'un Çarşamba ilçesine fındık hasadı için gelen tarım işçilerinden Mahmut Karatay da karın tokluğuna ter döktüklerini, çocukların farklı bölgelerde çalışmak zorunda oldukları için eğitimlerini sürdüremediğini anlattı. Ailesinin ihtiyaçlarını gideremediğini dile getiren Ahmet Yıldıran ise "Yaklaşık 5 ay önce Şanlıurfa Harran'dan yola çıktım. Kırşehir, Konya, Yozgat ve Çorum'a gittik. Yevmiyemiz 50 liradır. Masraflar çok." dedi.

Diğer mevsimlik tarım işçileri de yaşamlarının zor olduğunu, çocuklarını da bu şartlarda büyütmek zorunda olduklarını ifade etti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da gıda deposuna baskın! 2010 yılından kalma makarnalar ele geçirildi

Samsun'da gıda deposuna baskın! 2010 yılından kalma makarnalar ele geçirildi