18 Haziran 2019 Salı

SAMSUN ÇARŞAMBA'DA TÜRKLERİN İLK YERLEŞİM YERİ FINDIK BAHÇESİNİN İÇİNDE BULUNDU

Samsun Çarşamba'da Türklerin ilk yerleşim yeri fındık bahçesinin içinde bulundu

Samsun Haber- Samsun'un Çarşamba ilçesinde fındık bahçesinde Türklerin ilk yerleşim yeri olduğu açıklanan 14'üncü yüzyıl dönemine ait kale kalıntıları bulundu.

31 Ağustos 2018 Cuma 15:15 GÜNCEL

Samsun'un Çarşamba ilçesinde Tacettinoğulları Beyliğinden kalma 14'üncü yüzyıl dönemine ait kale kalıntıları fındık bahçesinde ortaya çıkartıldı.


Samsun'un Çarşamba ilçesinde Türklerin ilk yerleşim yeri olduğu açıklanan fındık bahçesinde kale kalıntıları bulundu. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu, Karadeniz tarihi konusunda yürüttüğü bilimsel araştırmalar kapsamında Çarşamba ilçesinde bir fındık bahçesinde sur kalıntılarına rastladı.

Samsun Müze Müdürlüğü ekipleri ile sur kalıntılarını inceleyen İbrahim Tellioğlu, bir kaleye ait surların Tacettinoğulları Beyliği döneminden kalma olduğunu belirledi. Çarşamba Belediyesinin desteğiyle kalenin ortaya çıkartılması için fındık bahçesinde kazı çalışması başlatıldı.

Çarşamba ilçesinde bulunan fındık bahçesinde yapılan kazılarda Selçuklu Devleti döneminde yapılmış sırlı seramik ile Tacettinoğulları Beyliği tarafından kullanılmış ok uçlarına da ulaşıldı.

Prof. Dr. Tellioğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, kalenin 14. yüzyılda Samsun ve çevresinde hüküm süren Tacettinoğulları Beyliği'ne ait olduğunu söyledi.

Beyliğin Moğollar sonrasında Anadolu'da kurulan bir Türk beyliği olduğunu, 15. yüzyıl sonrasında 11 bin askeri bulunduğunun bilindiğine işaret eden Tellioğu, "Merkezi Tokat'ın Niksar ilçesinde bulunan bir beylik. İktidar mücadelesi başlayınca beyliğin bir grubu Çarşamba ilçesine yerleşiyor. Burada Orduköyü kalesini inşa ediyorlar." dedi.Türklere ait olan kalenin çok önemli olduğunu vurgulayan Tellioğlu, "Kale, fındık bahçesi içinde yer alıyor. Burada kurtarma kazısı yapılıyor ve gün yüzüne çıkartılmaya çalışılıyor." ifadesini kullandı.

Kazı çalışmalarına destek veren Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar da kalenin ortaya çıkarılması için 3 aydır çalıştıklarını anlattı.

Kalenin 7 dönüm alanda dikdörtgen şeklinde önemli bir yapı olduğuna dikkati çeken Hüseyin Dündar, "Bu kale, 1071'den sonra Türklerin Çarşamba ve civarında yerleştiğinin önemli bir göstergesi. Yine bu bölgede Türklerden önce herhangi bir yerleşim olmadığının da işaretidir." değerlendirmesinde bulundu.

Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, kazı çalışmaları esnasında Türk tarihini tescilleyen eserler çıktığını vurgulayarak, "Gülleler, ok uçları, yine kalenin tabanından Selçuklu motifleriyle yapılmış seramik eserler çıkıyor. Tarihi eserler belediye çalışanlarımız ve müze görevlileri tarafından tek tek ortaya çıkarılıyor ve incelenmek üzere müzeye gönderiliyor." diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun’da Turkcell Platinum Golf Challenge heyecanı başladı

Samsun’da Turkcell Platinum Golf Challenge heyecanı başladı