18 Ekim 2019 Cuma

SAMSUN ÇARŞAMBA'DA YEŞİLIRMAK KANAL PARKURU TÜRKİYE'DE BİR İLK OLACAK

Samsun Çarşamba'da Yeşilırmak Kanal Parkuru Türkiye'de bir ilk olacak

Samsun'un Çarşamba ilçe Belediyesi tarafından Yeşilırmak Millet Bahçesi projesi kapsamında yapılan bin 200 metre uzunluğunda 140 metre genişliğindeki Yeşilırmak Kanal Parkuru projesinin Türkiye'de bir ilk olacağını açıklandı.

14 Ekim 2018 Pazar 19:03 GÜNCEL

Samsun'un Çarşamba İlçe Belediyesi Başkanı Hüseyin Dündar, tüm su sporları ve uluslararası müsabakaların yapılabileceği Yeşilırmak Kanal Parkuru projesinin tamamlanma aşamasına geldiğini açıkladı.


Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Yeşilırmak Millet Bahçesi projesinin bir parçası olan ve Çarşamba Doğa ve Tarih Turizmi Güzergahı üzerinde bulunan kanal parkuru çalışmalarının 200 dönüm alanda devam ettiğini açıkladı. Çarşamba ilçesinde yapılan Yeşilırmak Kanal Parkuru projesinin bin 200 metre uzunluğunda 140 metre genişliğinde olduğunu belirten Hüseyin Dündar, parkurun bağlantı yolları, saha, kazı ve dolgu çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiğine dikkati çekti.

“TÜRKİYE’DE İLK OLACAK”
Yeşilırmak kanal parkuru tamamlandığında Türkiye’nin en donanımlı tesislerinin Çarşamba’da olacağını açıklayan Belediye Başkanı Dündar, “Yeşilırmak Kanal Parkuru projesi Türkiye Kano Federasyonu Başkanlığı ve Belediyemiz arasındaki ortak protokol ile yapılıyor. Parkurun yol, saha, kazı ve dolgu çalışmaları Belediyemiz tarafından hızla tamamlanıyor. Yeşilırmak kıyısında daha önceden kontrolsüz, düzensiz olarak kullanılan kum, çakıl alınan bu alanların Maliye Bakanlığı tarafından belediyemize tahsisi sonrası buraları değerlendiriyoruz. Türkiye'de ilk olacak bir çalışma. Burada bütün su sporlarının yapılabileceği uluslararası standartlarda müsabakaların yapılabileceği bir parkuru Çarşamba Belediyesi olarak hazırlıyoruz. 4 - 5 aydır devam eden çalışmalarımızın sonuna geldik. Akabinde Kano Federasyonu Başkanlığı'mız ve Gençlik ve Spor Bakanlığı'mızın destekleri ile burada kalıcı olacak tesislerin yapımına İnşallah başlanacak. Ülkemizin önemli nehirlerinden birisi olan ve memleketimizin zenginlik kaynağı olan Yeşilırmak kıyısı üzerinde işin tabiatına doğasına uygun olarak bu bölgeye uluslararası bir su sporları merkezini, bir kanal parkuru kazandırmış olacağız.” diye konuştu. “DOĞA ve TARİH TURİZMİ GÜZERGAHI ŞEKİLLENİYOR”
Kanal Parkuru projesinin Çarşamba şehir merkezinden Beylik Merkezi Tarihi Ordu Köyü'ne kadar Yeşilırmak kıyısı boyunca devam eden 15 kilometrelik güzergahtaki çalışmaların bir parçası olduğunu kaydeden Başkan Dündar, “Bu bölgeyi doğa ve tarih turizmine açmak istiyoruz, buna yöneliik çalışmalar yapıyoruz. Çarşamba şehir merkezinden 15 km sonrasında Ordu Köyü'müz var. Burada tarihi Ordu Köyü Cami'miz, Ordu Kalemiz ve Hasan Gazi Türbemiz var. 15 kilometrelik bu güzergahı bir bütün olarak planlayarak buraları tarih ve doğa turizmine kazandırmak istiyoruz.” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da muhteşem düğün! Seyithan Ekin dünya evine girdi

Samsun'da muhteşem düğün! Seyithan Ekin dünya evine girdi