02 Aralık 2021 Perşembe

SAMSUN ÇEVRE İL MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDE BİYOKÜTLE ENERJİ SANTRALİ AÇIKLAMASI

Samsun Çevre İl Müdürlüğü önünde Biyokütle Enerji Santrali açıklaması

Samsun'da Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Eğitim Derneği üyeleri, Eğercili mahallesinde hizmete giren Biyokütle Enerji Santrali(BES) ile ilgili mühürleme kararının uygulanmamasına Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde düzenlediklerin basın açıklaması ile tepki gösterdi.

19 Kasım 2021 Cuma 15:49 GÜNCEL

Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde, Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Eğitim Derneği üyeleri açıklama yaptı.


Samsun'un Çarşamba ilçesi Eğercili mahallesinde hizmete giren Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün 'ÇED Gerekli Değildir' kararını 21 Eylül tarihinde, Samsun 3. İdare Mahkemesi iptal etti. İptal kararı sonrası santralin mühürlenmemesi nedeniyle Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Eğitim Derneği üyeleri, İl Müdürlüğü binası önünde bugün basın açıklaması yaptı.

MÜHÜRLEME KARARI UYGULANMIYOR
Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binası önünde toplanan 
Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Eğitim Derneği üyeleri, burada 'Mahkeme kararları uygulansın Çarşamba BES derhal mühürlensin' yazılı döviz açtı. Dernek adına açıklama yapan Murat Şenel, "Samsun 3. İdare Mahkemesinin 2020/553 Esas sayılı dosyası ile Çarşamba Eğerciliki Biyokütle Enerji Santrali hakkında davalı Valilikçe verilen ÇED Gerekli Değildir kararının iptaline karar verilmişse de, 21 Eylül 2021 tarihinde kararın davalı Samsun Valiliğine ve davalı müdahil Şirkete tebliğine rağmen halen mezkur santral faaliyetlerine devam etmektedir. Tesis halen çalışmaktadır. Kamyonlarla santrale özellikle gece malzeme taşınmaktadır. Mahkemenin yani adalet sistemimizin verdiği mühürleme kararı sanki yerel yöneticilerin kalplerine, gözlerine, kulaklarına ve gönüllerine vurulmuştur. Bize söylenen 'mühür tesisin dışına değil içerideki kısımlara vuruldu' yalanlarına karnımız artık toktur. Devlet memurları mahkemenin verdiği kararları görmezden gelmektedir." dedi.

6500 İMZA ORTADA YOK
Murat Şenel açıklamada ayrıca Biyokütle Santrali ile ilgili Çarşamba-Eğercili mahallesi halkından 6500 imzalı dilekçe topladıklarını, bu dilekçeleri 17 Ocak 2020 tarihinde resmi yazı ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne teslim ettiklerini de söyleyerek, şunları dile getirdi.
"Aradan yaklaşık 10 ay geçmesine rağmen cevap verilmeyen dilekçelerin akıbeti 18 Kasım 2020 tarihinde yeni bir dilekçe ile sorulmuş, ancak bu dilekçeye de cevap verilmemiştir. Halkın santrali istemediğine dair dilekçelerini dikkate almayan ve nerede olduklarını bir türlü bize bildiremeyen kuruma bu kez dava sahiplerinden biri olarak şahsen müracaat etmekteyim"

Açıklama sonrası Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Eğitim Derneği üyesi Murat Şenel ve avukat Serpil Dönmez, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binasına girerek, 6500 dilekçenin akıbeti ve mühürleme kararının neden uygulanmadığı ile ilgili dilekçelerini yetkililere teslim etti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Tekkeköy Belediyesi bir aileye daha ev yaptırıp anahtarlarını teslim etti

Samsun'da Tekkeköy Belediyesi bir aileye daha ev yaptırıp anahtarlarını teslim etti