17 Haziran 2019 Pazartesi

SAMSUN CUMHURİYET BAŞSAVCISI YAVUZ: SAVCILIK SORUŞTURMA DOSYA SAYISI 44 BİN OLDU

Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Yavuz: Savcılık soruşturma dosya sayısı 44 bin oldu

Samsun'da 2018-2018 Adli Yıl açılışı için tören düzenlenirken, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Samsun'da geçen yıla göre savcılık soruşturma dosya sayısının yüzde 14 artarak 44 bin olduğunu açıkladı.

03 Eylül 2018 Pazartesi 16:43 GÜNCEL

Samsun'da 2018-2019 adlı yıl açılışı töreni yapıldı. Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, adli yıl açılış töreninde yaptığı konuşmada soruşturma dosya sayısı ve uzlaştırma ile sonuçlanan dava sayısını açıkladı.


Samsun'da geçen yıl ki adli yıl açılışında 30 bin olan savcılık soruşturma dosya sayısının bu yıl yüzde 14 artarak 44 bin olduğunu açıklayan Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz,  2018-2019 adli yıl açılış töreninde,  "Ülkemizde yargının taşıdığı yük ve sorumluluğun her geçen gün biraz daha arttığına tanıklık ediyoruz. Sosyal ve ekonomik değişimler, toplumsal düzenin ve huzurun korunması için eskisinden çok daha fazla gayret sarf etmeyi gerekli kılıyor. Suç oranlarındaki artış ve suç çeşitliliğindeki çoğalma yargının yükünü daha da arttırıyor. Geçen adli yıl açılışında 30 bin olan savcılık soruşturma dosya sayımızın, bu sene yüzde 14 artış göstererek 44 bin'e çıktığına şehitlik etmekteyiz. İlk Derece Mahkemelerinde 42 Cumhuriyet Savcısı ile 65 Hakim hizmet vermekte, Samsun Bölge Adliye Mahkemesinde ise 17 Cumhuriyet Savcısı ile 74 Hakim görev yapmaktadır" dedi.

Samsun'da uzlaştırma yolu ile karara bağlanan dosya sayısı ile ilgili de bilgi veren Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, bu konuda da şunları dile getirdi.
"Meslektaşlarımızın özverili çalışmaları ile dosyaları özen ve itinayla incelenmekte, gerekil kararlar zamanında verilmektedir. Savcılık soruşturmaları kapsamında uzlaştırma büromuza tevdi edilen 4 bin 17 adet dosyanın 2 bin 350 adedi uzlaşma ile sonuçlandırılarak mahkemelerin iş yükü azaltılmış, ara buluculuk merkezine yapılan 2 bin 600 adet başvurunun yüzde 90 gibi büyük kısmı olumlu sonuçlanarak, İş Mahkemelerine açılması muhtemel toplam 2 bin 340 adet dosya mahkemeye gitmeden sonuçlandırılmıştır. Hakim, savcı, avukat ve diğer yargı çalışanlarımızla bir bütün içerisinde, hepimize gerekli olan adaleti sağlamak amacıyla var gücümüz ile çalışmaktayız.” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Valisi Osman Kaymak: Siyasi baskı altında kalmadan karar verin

Samsun Valisi Osman Kaymak: Siyasi baskı altında kalmadan karar verin