04 Aralık 2021 Cumartesi

SAMSUN CUMHURİYET MEYDANI VE ÇEVRESİNDE YIKILACAK BİNALAR BELLİ OLDU

Samsun Cumhuriyet Meydanı ve çevresinde yıkılacak binalar belli oldu

Samsun'da Cumhuriyet Meydanının Kentsel Dönüşüm alanı ilan edilmesinin ardından Cumhuriyet Meydanı ve çevresinde yıkılacak olan ve kamulaştırılacak binalar belli oldu.

23 Nisan 2021 Cuma 08:02 GÜNCEL

Samsun'un İlkadım ilçesi sınırlarında bulunan Cumhuriyet Meydanı, Cumhurbaşkanlığı kararı ile Kentsel Dönüşüm Alanı ilan edilirken, bu bölgede yıkılacak ve kamulaştırılacak olan binalarla ilgili açıklama yapıldı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile Resmi Gazetede yayımlanan Cumhuriyet Meydanı Kentsel Dönüşüm alanı kararının ardından, bölgede yıkılacak ve kamulaştırılacak olan binaların hangileri olacağı merak ediliyordu.

2023 yılına yeni konsepti ile girmesi planlanan Samsun-Cumhuriyet Meydanında, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne ait meclis binası, Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı binası ile Site Camisi'nin yanındaki Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne ait eski defterdarlık binasının yıkılacağı açıklandı.

Cumhuriyet Meydanında yapılacak Kentsel Dönüşüm kapsamında ayrıca Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'da konaklayarak bölge ahalisiyle görüşmeler yaptığı ve ilk direniş planlarını tasarlandığı Mıntıka Palas Oteli- Gazi Müzesi, Anıt Park ve yeniden inşa edilecek Samsun Fuarı ve Site Camii ile bütünleştirilecek projenin tasarım hazırlıklarının sürdügü bildirildi. Cumhuriyet Meydanında kamulaştırılarak yıkılması gereken binalar ile ilgili ise sokak sağlıklaştırmalarına yönelik tespit çalışmalarının devam ettiği kaydedildi.

Samsun Fuar, Kültür, Turizm, Ticaret, Eğlence ve Yaşam Merkezi Projesi ile bütünleşecek Cumhuriyet Meydanı için Samsun Büyükşehir Belediyesi, bu yatırımlarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanlığı ile iş birliği yapacak.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 10 Yorum

Murat palancı

08 Ağustos 2021 Pazar 10:30

Koskoca site camiyi neden yıkıyorsunuz camiyi barim yikmayin güzel bi görünüm yapip kaybetmemek daha iyi olur ve en azindan fazla esnaf kan alamaz.

Emime akay

14 Mayıs 2021 Cuma 02:44

Site camine ve esnafa zarar vermeden nasıl yıkmayı düşümüyorlar eski maliyeyi bitişik nizamda çünkü maliue

buket aydın

07 Mayıs 2021 Cuma 16:28

bir kişi de dememiş iş alanı açın önce diye şunu yıkın bunu yıkın

Hülya

27 Nisan 2021 Salı 18:40

Büyük cami doğu tarafındaki binalarla çenesizler işhanı ferah sokak kurtoğlu ve yücel ayrıkçıya ait kaçak bina ve belediye iş nerkezi de yıkılmalı büyük cami nin tamamı meydan içinde kalmalıdır bu alan otopark ve yeşil alan olmalıdır.

Sezgin

27 Nisan 2021 Salı 18:36

Evkrun karşısındaki bafra işhanı,bestaş işhanı,uzunoğlu işhanı,ve onun önünde denize bakan yüksek binalar ile kaptan döviz güneş kuyumcu turan iş merkezi ve sırasındaki bankalar caddesine doğru inen sıra binalar yıkılmalı meydan bir hüviyete kavuşturulmalıdır . Samsunun Cumhuriyet meydanı diye anılan yer samsuna yakışmamaktadır.Samsun fuar alanı denilen yer düğün salonları gecekulüpleri ve pavyonlara ayrılmış alandır tamamı yıkılmalı bu yeşil alan tamamen park haline getirilmelidir.

Ceyhun

25 Nisan 2021 Pazar 19:09

Belki birinizin aklına gelir,Atakum'a Kapalı spor alanı ve Kültür Fuar alanı yapmak.

cevdet

23 Nisan 2021 Cuma 19:10

PROJE GÜZEL ANCAK EKSİK HEYKELİN KARŞISINDAKİ TÜM BİNALAR yıkılmalı site cami ve heykel birleşmeli bir an önce başlanmalı merkezde yollar çok bozuk başkan köylere de hizmet ****ür merkezi unutma geçende bir yol gördüm internette orasından bisiklet yolu geçiyordu bisiklet yolunun üstü elektirik panelleri ile kaplı bulvara yapılabilir

Mehmet

23 Nisan 2021 Cuma 14:43

Bence çok güzel olur,samsun merkez cazibesini kaybetti ,çiftlik ,mecidiye ve çevreleri bitik , başkan merkeze Yeni bir vizyon kazandıracak, Saathane meydanı gibi. Biletler yapılmalı . Benimde eleştirdiğim şeyler var ama doğruya doğru.

Mert

23 Nisan 2021 Cuma 10:11

Her başkan geliyor.Hemen bir yerleri yıkayım iş çıksın bize.Başkanlara sesleniyorum iş mi istiyorsunuz? O zaman koltuğa oturur oturmaz Samsunu, atakumu sokak pazarlarından kurtarın Rezillik.O pazarlar öyle durduğu sürece bütün Samsunu kentsel dönüşüm yapsan ne olacak.Tribünlere oynama.2- Koskoca Atakum'da Kapalı Spor Salonu yok Başkana sorsak Onu iktidarın bakanlığı yapacak diyecek.Sen yazını yaz da ; iktidar red cevabı versin sana.İyi ya işte o zaman seçimlerde red yazısını gösterirsin vatandaş

Vatandaş

23 Nisan 2021 Cuma 09:04

Yıkılacak o binalardaki esnaf arasında mıstafa demire oy verenler, size hiç üzülmüyorum da acımıyorum da, gülsan esnafı gibi sızlanmalarınızı da duymayız inşallah.güzel bir c.başkanını kandırma örneği daha...

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

TED Samsun Koleji İdari İşler Koordinatörü Oğuzhan Küyük: 23 Nisan'ı coşkuyla kutluyoruz

TED Samsun Koleji İdari İşler Koordinatörü Oğuzhan Küyük: 23 Nisan'ı coşkuyla kutluyoruz