21 Mart 2019 Perşembe

SAMSUN DAHİL 26 İL İÇİN SON SEÇİM ANKETİ SONUÇLARINI AÇIKLADI

Samsun dahil 26 il için son seçim anketi sonuçlarını açıkladı

Sonar, ORC, Metropoll, MAK Danışmanlık 24 Haziran seçimleri için son anket sonuçlarını yayınladı. Samsun dahil 26 il de anket firmalarının Cumhurbaşkanlığı Seçim sonuçları ile ilgili son anket sonuçları açıklandı.

06 Haziran 2018 Çarşamba 19:24 GÜNCEL

24 Haziran'da yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalacak mı. Anket firmaları 24 Haziran seçimlerine sayılı günler kala Samsun dahil 26 il için yapılan anket sonuçlarını yayınladı.


SONAR Araştırma'nın anketine göre Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalacak. Erdoğan, Muharrem İnce'nin karşısında kazanarak yüzde 53,7 ile yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı olacak.

SONAR Araştırma'nın anketine göre Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalacak. Erdoğan, Muharrem İnce'nin karşısında kazanarak yüzde 53,7 ile yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı olacak. SONAR Araştırma, 29 Mayıs-3 Haziran arasında 26 ilde, 3000 kişi ile Türkiye'nin nabzını tuttu. Araştırma, İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Samsun, Trabzon, Adana, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Erzurum, Ağrı, Malatya, Van, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Hatay'da yüz yüze anket yöntemi ile yapıldı.

Anketin ilk sorusu "Cumhurbaşkanlığı Seçimleri bugün yapılsa aşağıda sayacağım isimlerden hangisine oy verirsiniz?" oldu. Kararsızlar orantısal olarak dağıtıldıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 48,30, Muharrem İnce'nin yüzde 31,40, Meral Akşener'in yüzde 9,50, Selahattin Demirtaş'ın yüzde 8,20, Temel Karamollaoğlu'nun yüzde 2,10 ve Doğu Perinçek'in yüzde 0,50 oy oranına ulaştığı görüldü.ERDOĞAN İKİNCİ TURU ALACAK: SONAR'ın anketinde ortaya çıkan sonuçlara göre Cumhurbaşkanlığı yarışı ikinci tura kalacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce karşısında bu yarışı yüzde 53,7 ile kazancak. Muharrem İnce ise son iki haftada tam 10 puan yükseltti. Bu rakam CHP'nin 41 yıl önce yani 1977'de Ecevit'ten sonra aldığı en yüksek puan olacak.

CUMHUR İTTİFAKI MECLİS'İN YARISINI KAZANACAK: SONAR, Cumhurbaşkanlığı seçiminin yanı sıra halka "24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan genel seçimlerde oyunuzu hangi partiye vermeyi düşünüyorsunuz?" sorusunu da yöneltti. Son rakamlara göre Cumhur İttifakı, Meclis'in yarısını kazanıyor

ORC 24 haziran seçim anketine katılanların yüzde 53.4'ü Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki adayının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi. Ankete göre CHP’nin adayı Muharrem İnce yüzde 23,8, İYİ Parti'nin adayı Meral Akşener’e ise yüzde 11.5’te kaldı.

Ankete katılanların yüzde 52.8’i Cumhur İttifakı'na, yüzde 35.6’sı Millet İttifakı'na oy verirken HDP’ye oy verenler yüzde 10.9 diğer partilere oy verenler ise yüzde 0.7’de kaldı. ORC Araştırma şirketi, 16 Nisan referandumlarından 3 gün önce açıkladığı ankette anayasa değişikliğine yüzde 59.4 'evet' çıkacağını açıklamıştı.

ORC seçimlerin ikinci tura kalmadan ilk turda biteceğini iddia ediyor. ORC dışında bu görüşte olan bir kişi daha var o da ünlü anketçi Adil Gür. Geçtiğimiz günlerde Adil Gür anket verilerini şu sözlerle açıklamıştı: -"Cumhurbaşkanlığı seçimi 1. turda bitecek. Yüzde 50-55 arasında bir oyla almasını bekliyorum. Size iddialı bir şey söylüyorum. Diyarbakır’da, Mardin’de, Siirt’te, Van’da, Şırnak’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çıkacak oy 1 Kasım’da hatta 16 Nisan’da çıkan oyun üzerinde olacak.

Gelin diğer anket şirketlerinin sonuçlarına da bir gözatalım. SONAR Araştırma Şirketi tarafından 26 ilde yapılan cumhurbaşkanlığı son seçim anketine göre Tayyip Erdoğan, yüzde 42’lik oy oranı ile ilk turun birincisi olacak. Ancak Sonar'a göre ilk turda sonuç beklenmiyor ve seçimler 8 Haziran'daki ikinci tura kalacak.METROPOLL ANKET SONUÇLARI : MetroPOLL Araştırma'nın anketine göre, kararsızlar dağıtılınca AK Parti'nin oy oranı yüzde 48, CHP'nin oy oranı yüzde 21, MHP'nin yüzde 6, HDP'nin yüzde 10, İYİ Parti'nin oy oranı ise yüzde 12'ye çıktı... En dikkat çekici sonuç ise yüzde 1.5 gibi bir kesimin 'seçimi boykot etme' kararında olması oldu...

Referandum sonucunu en doğru tahmin eden şirketlerden Konsensus, 24 Haziran seçimlerine ilişkin 1-28 Mayıs tarihlerinde 42 ilde 2 bin kişi ile görüşerek, seçmenin eğilimini ölçtü. Anket sonuçlarına göre, Cumhur İttifakı'nın yüzde 50,4, Millet İttifakı'nın yüzde 39,7 ve HDP'nin yüzde 9,6 oy alacağı tahmin edildi.

PARTİLERİN OYLARI... İ

ttifak içindeki oy oranları ise şöyle tahmin edildi: AK Parti yüzde 43,8, CHP 27,4, İYİ Parti yüzde 11,2, HDP yüzde 9,7 ve MHP yüzde 7,4.

CUMHURBAŞKANI ADAYLARI... Cumhurbaşkanlığı seçimlerde ise Tayyip Erdoğan'ın yüzde 47,9, Muharrem İnce'nin yüzde 26,8, Meral Akşener'in yüzde 14,8, Selahattin Demirtaş'ın yüzde 9,7, Temel Karamollaoğlu'nun yüzde 0,7, Doğu Perinçek'in ise 0,1 oy alacağı öne sürüldü.

Murat Gezici'nin açıkladığı cumhurbaşkanlığı seçimi anket sonuçları hayli konuşuldu. Referandumda sonuçları tam isabetle bilen Gezici anketine göre Erdoğan yüzde 46 civarında oy alacak. Seçimin ikinci tura kalacağını öngören Gezici'ye göre Kürt oyları önemli hale gelecek.

Partilerin oy oranı (Yukardaki tablo) : Gezici'nin anketine göre Kürtler "İkinci turda Erdoğan'ın karşısında kim kalırsa ona oy vereceğiz" diyor. Gezici, "Kürtler'in yüzde 35'i ikinci turda Muharrem İnce'ye oy veririm diyor. Meral Akşener ikinci tura kalırsa HDP seçmeninin yüzde 65'i kesinlikle oy veririm diyor" iddiasında bulundu.

Mediar Araştırma’nın son anketine göre 24 Haziran’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 43.50. Ankete göre ilk turda yüzde 50+1’i bulamayan Erdoğan’ın ikinci turdaki rakibiyse yüzde 22.20 Muharrem İnce olacak. Milletvekili seçimlerinde ise Meclis'te çoğunluğun muhalefetin eline geçeceği görülüyor. Mediar son anketini 22-23 Mayıs tarihlerinde, 26 ilde 4 bin 268 kişiyle yüz yüze görüşerek yaptı.

Partilerin oy oranı ne : Ankette katılımcılara hangi partiye oy verecekleri de soruldu. Buna göre AK Parti, MHP ve BBP'den oluşan Cumhur İttifakı'nı tercih edenlerin oranı yüzde 45.63. Sonuçlara göre AK Parti yüzde 39.61, MHP 5.31, BBP de yüzde 0.71 oy alıyor. CHP-İYİ Parti-Saadet Partisi-Demokrat Parti’nin 'Millet İttifakı'nın aldığı oy ise yüzde 42.5... HDP de yüzde 11.39 oy alarak barajı geçiyor ve Meclis’te koltuk elde edebiliyor. 

 MAK Danışmanlık 13-20 Mayıs tarihleri arasında yaptığı son anketi açıkladı... Anket sonuçları cumhurbaşkanı adayları için yukardaki gibi çıktı. Aynı araştırma sonuçlarına göre, AK Parti yüzde 41.5, CHP yüzde 21.5, MHP ve HDP ise yüzde 8.5 oy alıyor... En büyük sürpriz ise İYİ Parti'yle alakalı... İYİ Parti yüzde 8 gözüküyor... Kararsız seçmenlerin oranı ise yüzde 7.5...

REMRES anket sonuçları : Remres'in 17-23 Mayıs tarihleri arasında yaptığı son kamuoyu araştırmasının sonuçlarına göre; ilk turda AK Parti, MHP ve BBP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı ile CHP, İYİ Parti ve Saadet’in oluşturduğu Millet İttifakı sandıktan başa baş çıkıyor ve seçimler ikinci tura yani 8 Temmuz’a kalıyor. İkinci turda da sonuç değişmiyor. Araştırmanın sonuçlarına göre ‘Kimin başkan olacağını’ yüzde 9’luk ‘kararsız’ kitle belirleyecek.

İkinci tura Erdoğan Meral Akşener ile kaldığı taktirde ise yüzde 42.1 Erdoğan, yüzde 40.1 Meral Akşener oy alıyor.

İstanbul Ekonomi Araştırma anketi : İstanbul Ekonomi Araştırma'nın yaptığı ankete göre, cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ilk turdaki oyu yüzde 44.02 olarak çıktı. Firma, diğer cumhurbaşkanı adaylarının oy oranlarını duyurmadı. Milletvekili seçimlerinde ise Meclis'te çoğunluğu sağlayan parti ya da ittifak çıkmadı.

İTTİFAKLARIN OY ORANLARI... Ankete göre, 26 Mayıs tarihinde “Bu pazar seçim olsa hangi ittifak ya da partiye oy verirsiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 44.5’i ‘cumhur ittifakı’, yüzde 40.5’i ‘millet ittifakı’, yüzde 13.5’i HDP yanıtını verdi.

PARTİLERİN OY ORANLARI... Aynı soruda partilerin oy oranları ise şöyle sıralandı: AK Parti yüzde 42.4, CHP yüzde 22.7, İYİ Parti yüzde 15.7, HDP yüzde 12.1, MHP yüzde 3.8, SP yüzde 2.5.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 3 Yorum

atakumlu

07 Haziran 2018 Perşembe 21:18

yusuf ziya yılmaz fuat köktaş onlara oy vermeyecek bu sehir samsun spor bitirenler havzadan oy yok çarşambadan yok atakumdan yok ıshak taşçı ve ailesi saltanata son

Yurttaş

07 Haziran 2018 Perşembe 21:15

Akparti samsunda ksyip etti 4 çıkarırsa sevinsin

Turkiye cumhuriyeti

07 Haziran 2018 Perşembe 21:14

anketler yalan gerçek olan tek şey ak-parti secimi kayıp ediyor

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Çiğdem Karaslan'dan Muharrem İnce'ye apolet tepkisi: O apoletleri ancak millet çıkarır

Çiğdem Karaslan'dan Muharrem İnce'ye apolet tepkisi: O apoletleri ancak millet çıkarır