17 Haziran 2021 Perşembe

SAMSUN DOĞUMLU 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ

Samsun doğumlu 15 Temmuz şehitleri

Samsun'da 15 Temmuz hain darbe girişiminin 3'üncü yıl dönümünde şehitler dualarla anılırken, Samsun doğumlu olan 15 Temmuz şehitleri de unutulmadı. Samsun doğumlu 15 Temmuz şehitleri

15 Temmuz 2019 Pazartesi 19:07 GÜNCEL

Samsun doğumlu 15 Temmuz şehitleri, hain darbe girişiminin 3'üncü yıl dönümünde kabirleri başında anıldı. 


Samsun'un Alaçam ilçesi doğumlu olan Muhammet Ali Aksu ve Sevgi Yeşilyurt ile Sinop doğumlu olan ancak baba ocağı Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde bulunan Ferdi Yurduseven 15 Temmuz hain darbe girişiminin yaşandığı 2016 yılında şehit olmuştu.

Hain darbe girişiminin yaşandığı gece İstanbul'da bulunan Samsun'un Alaçam ilçesi doğumlu Muhammet Ali Aksu, şehit olduğunda 39 yaşındaydı. Muhammet Ali Aksu, İstanbul Esenler'de aşçılık yaparak geçimini sağlıyordu. 

15 TEMMUZ'DA MUHAMMET ALİ AKSU'YU TANK EZDİ
15 Temmuz gecesi, kuzeniyle birlikte darbecilere karşı direnmek için sokağa çıktı. Darbeciler, Muhammet Aksu’nun içinde bulunduğu aracı tanklarıyla ezerek geçti. Muhammd Aksu, darbe girişiminin ilk şehitlerden biri oldu. Muhammet Ali Aksu, İstanbul Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından memleketi Samsun’un Alaçam ilçesi Doyran Köyü’nde cenazesi toprağa verildi.

DARBECİLERİ DURDURMAYA GİDERKEN KAZADA ŞEHİT OLDU
15 Temmuz şehidi Ferdi Yurduseven'da İstanbul'da arkadaşıyla birlikte darbecilere karşı durmak için Atatürk Havalimanı’na giderken geçirdiği trafik kazasında şehit oldu.

KÖPRÜDE DARBECİ ASKERLER ATEŞ AÇIP VURDU
Samsun'un Alaçam ilçesi doğumlu olan 15 Temmuz şehidi Sevgi Yeşilyurt 51 yaşındaydı..
Sevgi Yeşilyurt, İstanbul Eminönü’ndeki bir şirkette çalışıyordu. İki çocuğu vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "sokağa çıkın" çağrısıyla alanlara koştu. 

Darbecilerin Boğaziçi Köprüsü'nün kapattığını duyunca, köprüye gitti. Oğlu Sadık Divan da, o sıralarda Atatürk Havalimanı’ndaki darbecilerle mücadele ediyordu. Şehidin oğlu, "Annem vatan söz konusu olduğunda kaplan kesilirdi. O gece de kaplan kesilmiş. Allah ona şehitliği nasip etti. Köprüde ilk açılan ateşte koşmaya başlamış askerlerin üzerine, ilk şehit olanlardan biri olmuş annem" dedi. 

Sevgi Yeşilyurt, hain darbecilerin açtığı ateş sonucu Boğaziçi Köprüsü’nde şehit düştü. Aslen Samsun Alaçam’lı olan Sevgi Yeşilyurt, İstanbul’da son yolculuğuna uğurlandı. 
SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Canik ilçesinde bulunan Destanlar Müzesinde Ömer Halisdemir'in heykeli sergileniyor

Canik ilçesinde bulunan Destanlar Müzesinde Ömer Halisdemir'in heykeli sergileniyor