24 Eylül 2021 Cuma

SAMSUN ECZACILAR ODASI İKİ ECZANEYE VERİLEN CEZALARA İTİRAZ ETTİ

Samsun Eczacılar Odası iki eczaneye verilen cezalara itiraz etti

Samsun Eczacılar Odası Başkanı Ferhat Karacan, fahiş fiyat uyguladığı gerekçesi ile para cezası verilen Samsun'da ki iki eczanenin fahiş fiyat uygulamadığını açıklayarak, verilen cezalara itiraz ettiklerini açıkladı.

03 Nisan 2020 Cuma 16:27 GÜNCEL

Samsun Eczacılar Odası, Korona Virüs nedeniyle maske ve dezenfektan ürünlerine fahiş fiyat uyguladıkları gerekçesi ile ceza verilen Samsun'daki iki eczane ile ilgili açıklama yaptı.


Samsun Eczacılar Odası Başkanı Ferhat Karacan, Ticaret Bakanlığının fahiş fiyat uyguladıkları gerekçesi ile ceza verdiği Samsun'daki iki eczaneye giderek, maske, dezenfektan ürünlerinin alış faturalarını ve satış fişlerini incelediklerini açıkladı.

Yaptıkları incelemede, ceza verilen iki eczanenin maske ve dezenfektan ürünlerinde fahiş fiyat uygulamadıkları ve fırsatçılık yapmadıklarını tespit ettiklerini söyleyen Samsun Eczacılar Odası Başkanı Ferhat Karacan, verilen cezalara ise itiraz ettiklerini söyledi.

Konuyla ilgili Samsun Eczacılar Odası Başkanı Ferhat Karacan imzası ile yapılan açıklamada şu bilgiler verildi.

"02.04.2020 tarihi akşam saatlerinde Ticaret Bakanlığı’nın, fahiş fiyat uyguladıkları fırsatçılık yaptıkları gerekçesiyle para cezası verilen firma ve eczanelerin yayınladığı liste basına intikal etmiştir. Listede bölgemizden iki eczane var olduğu görülmüştür. Bunun üzerine adı geçen eczanelere gidilerek cezaya sebep olduğu belirtilen maskelerin alış faturaları, satış fişleri ve geçirilen denetimde tutulan tespit tutanağı incelenmiştir. İncelenen belgelerde;

Alış faturalarında maskelerin çeşitli dönemlerde;

2.99 TL’ye (Bir adet 3 katlı), (23.03.2020 ve 24.03.2020 tarihli alış faturası 

3,11 TL’ye (Bir adet 3 katlı), (23.03.2020 tarihli alış faturası

3,52 TL (Bir adet 3 katlı), (16.03.2020 ve 18.03.2020 tarihli alış faturası

10 TL’ye (Bir adet 4 katlı), (26.02.2020 tarihli alış faturası olduğu,

Satış Fişlerinden maskelerin satış fiyatının 3 katlı maskeler için 4 TL, 4 katlı maskeler için 12 TL olduğu, 

HUKUKİ İŞLEM BAŞLATILDI
Denetleme tespit tutanaklarında; Denetlemelerin 6502 sayılı kanunun 61,62,63,74,75,77,84 maddeleri, Ticari Reklam ve Haksız Ticaret Uygulama Yönetmeliği kapsamında yapıldığı ve maske satış fiyatlarının denetlendiği, Satışların fişleri kesilerek yapıldığı. Eczanelerden bir tanesinden alış faturaları talep edildiği ve eczacı tarafından ibraz edildiği, diğer eczanede ise alış faturaları talep edilmediği, tüm alışların faturalı olduğu. Tutanaklarda cezai şart kanaati oluşturacak herhangi bir alış ve satış bedeli yazılmamış olduğu, tespit edilmiştir. Buna göre reklam, haksız ticaret uygulaması, fahiş fiyat, fırsatçılık oluşmadığı açıkça görülmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda; Samsun Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü ile görüşülmüş, itirazi işlem başlatılmış, konu tüm bilgi ve belgeler ile Ticaret Bakanlığı’na da taşınmış, hukuki işlem başlatılmıştır. Yaşadığımız olağanüstü dönemde; maske, dezenfektan ve eldivenlerin tüketiminde oluşan yoğunluktan dolayı hammadde teminine bağlı olarak fiyatları artış göstermektedir. Buna bağlı olarak eczacılar da sattığı fiyata yerine ürün koyamamaktadır. Artan fiyatlardan dolayı eczacıların sorumlu olmadığının bilgisini daha önce siz değerli basın mensupları ile paylaşmıştık; şimdi tekrarlıyor, alış faturalarını ekte bilgilerinize sunuyoruz. Zorlu salgın dönemini yaşadığımız şu günlerde ülkemizdeki sağlık sisteminin vazgeçilmez bir parçası olan eczanelere yönelik maske ve dezenfektan satışı ile ilgili haksız kesilen cezalara kesinlikle karşı çıkıyoruz. Maske ve dezenfektan ürünlerinin fiyatlarının bu süreçteki artış sebeplerinin eczaneler olmadığını her platformda dile getirdik ve getiriyoruz. Böylesi bir salgınla mücadelede özveriyle görevini yerine getiren biz eczacıların yüksek fiyatla maske satışı yaptığını söylemek abesle iştigaldir. Mesleğimizin gereği olduğu için dile getirmekten sakındığımız; 7 gün 24 saat görev başında olmamız, bulaş riskinde en yüksek gurupta olduğumuz halde mevcut düzenden çalışmaya devam etmemiz, insan sağlığını en ön planda tutma anlayışımızın yanında bu tür ithamlar bizleri derinden yaralamıştır. Yargı süreçleri tamamlanmadan, haklarında kesinleşmiş yargı kararları bulunmadan insanların adeta afişe edilmesinin kişilik haklarına aykırılık teşkil ettiği unutulmamalıdır. Hangi yolla nasıl imal edildiği ve satıldığı belli olmayan maske satış noktalarının denetlenmesi yerine birinci basamak sağlık kuruluşu olan eczanelerin denetlenmesi ise sözün bittiği yerdir. Eczacılarımızı kamuoyunu nezdinde küçük düşüren, gerek medyada, gerekse sosyal medyada mesleğimizin itibarını zedeleyerek haksız itham oluşturan bu uygulamanın karşısındayız ve eczacılarımızın yanındayız."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Kıyasen fatura düzenlemesinde EPDK tüketiciyi mağdur edene soruşturma açacak

Kıyasen fatura düzenlemesinde EPDK tüketiciyi mağdur edene soruşturma açacak