17 Nisan 2021 Cumartesi

SAMSUN İÇME SUYUNA SİYANÜR KARIŞACAK! ATİLA TEKCAN'DAN ŞOK EDİCİ AÇIKLAMA

Samsun içme suyuna siyanür karışacak! Atila Tekcan'dan şok edici açıklama

Samsun içme suyuna siyanür karışacak! Şok edici açıklama Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisinin CHP Grup Başkanvekili Atila Tekcan'dan geldi.

23 Aralık 2020 Çarşamba 00:39 GÜNCEL

Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisinin CHP Grup Başkanvekili Atila Tekcan, Kelkit Çayından Yeşilırmağa akacak olan siyanürün Samsun içme suyuna karışacağını söyledi.


Tokat'ın Erbaa ilçesinde Verusa Holding maden sahasında altın bulunduğunu ve yakın zamanda siyanürle altın arama çalışmalarının başlayacağını açıklayan CHP Grup Başkanvekili Tekcan, çalışmanın başlaması ile Kelkit Çayından Yeşilırmak'a siyanür akacağını ve bu siyanüründe Samsun içme suyunu sağlayan Çakmak Barajına ulaşacağına dikkati çekti.

SİYANÜR SAMSUN SUYUNA KARIŞACAK
Bu durumun Samsun için büyük bir tehlike olduğunun altını çizen Atila Tekcan, Samsun Kent Haber'e yaptığı açıklamada, "Kelkit çayı Yeşilırmağı besleyen ana akan sulardan bir tanesidir. Kelkit çayı ile beslenen Yeşilırmak üzerinde Samsun bölgesini ve Samsun içme suyunu bekleyen çok büyük bir tehlike vardır. Yeşilırmak üzerinde bilindiği üzere iki barajımız vardır. Suat Uğurlu barajı üzerinden Samsun ve ilçelerinin ana içme suyu kaynağı bulunan Çakmak barajımız mevcuttur. Çakmak içme su barajının suyunun debisi düştüğü zaman Suat Uğurlu Barajından Çakmak içme su barajına günde 86.400 M3 su taşıyacak olan ortalama 5 Km uzunlukta tevzi hattı inşaatı bitmiş durumdadır ve faaliyetine başlayacaktır. Siyanürlü sudan temiz içme suyu elde etme imkanı kimyasal olarak olanaksızdır. Kelkit çayı ile Yeşilırmağa taşınacak siyanürlü su Samsun ve İlçelerinin içme suyunu zehirleyecektir ve bu kaçınılmaz bir gerçektir" dedi.DERHAL MÜDAHALE EDİLMELİ
Samsun'un bu tehlikenin önüne geçmesi gerektiğini belirten CHP Grup Başkanvekili Atila Tekcan, açıklamasında Samsun halkının ve yöneticilerinin bu konuya derhal müdahale etmesi gerekir. Biz özel şirketler para kazanacak diye zehirli su içip, zehir soluyarak ölmeye niyetli değiliz. Bu konuyu siyasallaştırmadan SASKİ Genel Müdürlüğümüz ve Büyükşehir Belediye Başkanlığınla görüşüp kesinlikle takipçisi olacağız. Samsun Kamuoyu olarak içme  suyumuza sahip çıkmak zorundayız" diye konuştu.
Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da KoronaVirüs yoğunluğunda son durum ne? Bakan Koca açıkladı!

Samsun'da KoronaVirüs yoğunluğunda son durum ne? Bakan Koca açıkladı!