11 Nisan 2021 Pazar

SAMSUN İMO BAŞKANI ÖNCÜ UYARDI! SAMSUN DEPREM MASTER PLANI ACİLEN UYGULANMALI

Samsun İMO Başkanı Öncü uyardı! Samsun Deprem Master Planı acilen uygulanmalı

Samsun İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Cevat Öncü, Samsun'da acilen Deprem Master Planını uygulaması gerektiği uyarısını yaparak, "Samsun'un altyapısıyla üst yapısıyla bir deprem toplanma alanı yok" dedi.

13 Ağustos 2020 Perşembe 16:37 GÜNCEL

Samsun İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cevat Öncü, 31 Mart seçim sürecinde hazırladıkları Samsun Deprem Master Planını o süreçte aday olan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'e sunduklarını ancak seçimlerin üzerinden geçen süre içerisinde bu master planının hayata geçmesi ile ilgili hiç bir gelişme yaşanmadığını söyledi.


17 Ağustos 1999 yılında yaşanan depremin 21'inci yıl dönümü nedeni ile ilgili açıklama yapan Samsun İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Öncü, bu depremde 18 bin insanın hayatını kaybettiğini hatırlatarak Samsun'da da depreme karşı hazırlık yapılması uyarısında bulundu.

Kuzey Anadolu Fay hattında sürekli depremler olduğunu ve bu fay hattı üzerinde Ladik ve Vezirköprü ilçelerinin de bulunduğunu hatırlatan Cevat Öncü, depreme karşı alınması gereken önlemlerin yanı sıra çıkartılan imar barışı uygulamalarını da eleştirdi. PARAYLA KENDİ MEZARLARINI SATIN ALDILAR
Son çıkartılan imar barışı ile sorunlu binalara ücret karşılığı ruhsat verildiğini ve vatandaşında parası ile kendi mezarını satın aldığını kaydeden Cevat Öncü,  "Yapı sahibinin beyanını esas aldılar. İmar barışına başvuran insanlar benim binamın deprem güvenliği vardır demesi yeterli görüldü. Bu son derece tehlikeli bir şey. İmar barışı siyaseten ve maddi beklentiye dayalı olarak yapılmıştır. İnsanlarımızın çoğu kendi parası ile kendi mazarlarını satın almıştır. İki katlı yere 12 kat, 3 metre yerine 13 metre aklınıza gelecek ne tür uygunsuzluk varsa, hangi malzeme ile kimler tarafından yapıldığı belli olmayan her türlü yapı yıkılmaktan kurtarılmıştır" diyerek Samsun özelinde ise deprem gerçeği konusunda ciddi adımlar atılarak önlemler alınmasını istedi.BAKACAĞIZ DEDİ HİÇ BİR SES YOK
31 Mart seçim sürecinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı olan Mustafa Demir'e hazırladıkları Deprem Master Planını sunduklarını ve bu planın biran önce hayata geçirilmesi gerektiğini ifade ettiklerini açıklayan İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cevat Öncü,  "Deprem anında binalar yıkıldığında, yollar kapanacak, yangınlar çıkacak, itfaiye, cankurtaranlar hangi alternatif yolları kullanacak. Samsun'un belirlenmiş gerçek anlamda bir deprem toplanma alanı var mı alt yapısıyla üst yapısıyla yok. Depreme yeterli alan var dedikleri yetkililerin şu, deprem olduğunda  sokağa çıkabilirseniz ayakta durabileceğiniz yer var diyorlar. Bir saat sonra, bir gün sonra, tuvalet ihtiyacı geldiğinde, sosyal ihtiyaçları olduğunda ne yapacak bu insanlar. Bunun için ciddi finans gerekiyor. Ciddi bir çalışma yapılması gerekir. Samsun'da bir deprem şuurası yapmak gerekiyor. Hazırladığımız Deprem Master Planını Mustafa Demir'e sunduk. Seçimden sonra bakacağız dedi. Seçimden sonra gittik hatırlattık bir daha hatırlattık. Maalesef hiç ses yok" dedi.

İMO Başkanı Cevat Öncü, yaptığı açıklamada Deprem Master Planının olası bir deprem öncesi can ve mal kayapılarının önlenmesi için bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğinin de altını çizdi.
Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun 19 Mayıs Üniversitesine Prof.Dr. Yavuz Ünal rektör olarak atandı

Samsun 19 Mayıs Üniversitesine Prof.Dr. Yavuz Ünal rektör olarak atandı