17 Haziran 2021 Perşembe

SAMSUN, İSTANBUL'U SALLAYAN FAY HATTININ TAM ÜZERİNDE! SAMSUN OLASI BİR DEPREME HAZIRLIKLI MI?

Samsun, İstanbul'u sallayan fay hattının tam üzerinde! Samsun olası bir depreme hazırlıklı mı?

Samsun, İstanbul'u sallayan Kuzey Anadolu Fay hattının tam üzerinde! Peki Samsun olası bir depreme hazırlıklı mı?

27 Eylül 2019 Cuma 09:46 GÜNCEL

Samsun, İstanbul'da dün yaşanan depremi tetikleyen Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan iller arasında yer alıyor. Peki Samsun olası bir depreme hazırlıklı mı..


Samsun'da son 5 yıl içerisinde Kandilli Rasathanesi verilerine göre 50'ye yakın artçı sarsıntılar oldu. Samsun'da son 5 yıl içerisinde yaşanan artçı depremlerin en büyüğü ise 4.0 şiddetinde oldu.

Kandilli Rasathanesi verilerine göre Samsun'da 2 Temmuz 2019 tarihinde Ladik ilçesinde 2.7 şiddetinde, 2 Haziran 2019'da Tekkeköy ilçesinde 2.4 şiddetinde, 27 Aralık 2018 tarihinde Terme ilçesinde 2.4, 25 Eylül 2018'de Vezirköprü ilçesinde 3.2, 1 Şubat 2018 tarihinde Kavak ilçesinde 2.7, 2014 yılında ise Bafra ilçesinde 4.2 ve 4.0 şiddetlerinde artçı sarsıntılar oldu.

Samsun'un tarihinde bilinen en büyük deprem ise yine Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan Ladik ilçesinde 26 Kasım 1943 yılında yaşandı. Tarihe Ladik-Tosya depremi olarak geçen 7.2 büyüklüğünde ki depremde 1943 yılında toplam 4 bin kişi hayatını kaybetti.

İstanbul depremi ile yeniden kendini hatırlatan Kuzey Anadolu Fay Hattı ise Samsun'u da tehdit eden bir fay hattı. Samsun'da olası bir depremde acil deprem alanları hazır mı, depremde gıda ve benzeri ihtiyaçların karşılanması için ilgili kurumlar hazırlık yaptı mı, yapıyor mu.. Samsun'da olası bir depremde bina ve yapılar sağlam mı, sağlıklı mı bu soruların elbetteki yanıt bulması gerekiyor.

Samsun'da İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından belirlenen acil toplanma alanları ilçe ilçe ve mahalle mahalle türkiye.gov.tr sitesinden e-devlet şifresi ile giriş yapılarak öğrenilebiliyor. Bunun dışında deprem ve deprem sonrası hazırlık ve çalışmalarla ilgili ilgili kurumların yaptığı çalışmalarda merak ediliyor. 


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun olası bir depreme hazırlık mı sorumuza yanıt geldi! Ciddi risk var hazırlıklı değiliz

Samsun olası bir depreme hazırlık mı sorumuza yanıt geldi! Ciddi risk var hazırlıklı değiliz