26 Haziran 2019 Çarşamba

SAMSUN İTFAİYESİNDE GÖREVLİ CANKURTARANLAR İÇİN CİMER'E ŞOK ŞİKAYET

Samsun İtfaiyesinde görevli cankurtaranlar için CİMER'e şok şikayet

Samsun'da yaz ayı ile birlikte denizde ölümlü boğulma olayları yaşanmaya başlarken, CİMER'e Samsun İtfaiyesinde görevli cankurtaranlarla ilgili şok bir şikayet yapıldı.

21 Ağustos 2018 Salı 09:58 GÜNCEL

Samsun İtfaiyesinde görevli cankurtaranların bot sürme yetki belgelerinin olmadığı ve cankurtaranların donanımlı olmadığı yönünde CİMER'e yapılan bir şikayet şok etti.


Samsun'da geçtiğimiz günlerde 4 genç girdikleri denizde boğularak can verdi. Samsun'da bazı sahillere boğulma olaylarına karşı cankurtaranlar görevlendirilirken, cankurtaranlarla ilgili CİMER'e yapılan şikayet şaşkınlık yarattı. 

Samsun Valiliği geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada Atakum merkez sahil (Golf sahası- Kurupelit limanı arası), Atakum Çakırlar sahili (Omtel otel-Polis Koleji arası),  Terme (Miliç) sahili (Miliç köprüsünden Ünye istikametine), Tekkeköy (Costal) sahili (Tekkeköy limanı- Yunus Emre Cad. arası),  19 Mayıs Yörükler sahili (Aqua Park-Bafra istikametine) , Alaçam Geyikkoşan sahili (Uluçay deresi-Alaçam Kamp Alanı),  Yakakent Sahili (Yakakent liman-Yakakent Meydan arası) noktalarında cankurtaranların görevlendirildiğini duyurmuştu.

CİMER'E CANKURTARANLAR İÇİN ŞOK ŞİKAYET
Ancak Samsun'da son haftalarda denizde ölümlü boğulma vakaları ve boğulma tehlikesi geçirenlerin olması dikkat çekerken, bir bilirkişi tarafından CİMER'e yapılan şikayet metninin içeriği kan dondurdu.

Samsun İtfaiyesinde görevli cankurtaranlarla ilgili CİMER'e yapılan şikayette, cankurtaranların donanımlı olmadığı, hiç birinde bot sürme yetki belgesi bulunmadığına dikkat çekildi. Bu durum ile ilgili Sahil Güvenlik Komutanlığına da suç duyurusunda bulunduğunu CİMER'e yazdığı şikayetinde dile getiren su altı kurtarma bilirkişisi, Samsun İtfaiyesinde yapılan cankurtaranlık ihalesinin şartnamesinde de usulsüzlükler olduğunu vurguladı.

Samsun İtfaiyesinde görevli cankurtaranlarla ilgili CİMER'e yapılan şikayette, "Samsun İtfaiyesi Müdürü Rıza Zengin, donanımlı, belgeli ve ehliyetli kişilere vazife vermemektedir. Şuan itfaiyede çalışan kişilerden çoğunun bot sürme yetki belgesi yoktur. Bot süren bu kişilerde en azından dalgıç belgesi olması gerekir ancak bu yoktur. Bu konuda savcılığa ve Sahil Güvenlik Komutanlığına suç duyurusunda bulundum. Samsun İtfaiyesinde yetkisiz cankurtaranların belgeleri incelenerek bu işten el çektirilmesi gerekmektedir."
Kaynak: SamsunKentHaber

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsunlu asker Aktütün Hudut Taburunda Hulusi Akar'ı verdiği tekmil ile mest etti

Samsunlu asker Aktütün Hudut Taburunda Hulusi Akar'ı verdiği tekmil ile mest etti