20 Haziran 2019 Perşembe

SAMSUN KAVAK'TA ÇOBANA HAYVAN OTLATTIĞI ARAZİDE OKUMA YAZMA EĞİTİMİ VERİLİYOR

Samsun Kavak'ta çobana hayvan otlattığı arazide okuma yazma eğitimi veriliyor

Samsun'un Kavak ilçesinde çobanlık yapan 68 yaşında ki Kadir Koncak'a okuma yazma seferberliği kapsamında çobanlık yaptığı arazide imam Bekir Sarıkaya tarafından okuma yazma eğitimi veriliyor.

18 Nisan 2018 Çarşamba 16:52 GÜNCEL

Samsun'un Kavak ilçesinde çobanlık yapan 68 yaşındaki Kadir Koncak, okuma yazma seferberliği kapsamında hayvanlarını otlattığı arazide okuma ve yazma eğitimi alıyor.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan seferberlik kapsamında Kavak Halk Eğitim Merkezi tarafından yapılan alan taramasında, Demirci Mahallesi'nde çobanlık yapan Koncak'ın okuma yazma bilmediği belirlendi.

Koncak'a okuma yazma eğitimi, gönüllü olan ve aynı mahallede imamlık yapan Bekir Sarıkaya tarafından hayvanlarını otlattığı arazide veriliyor.

Kavak Halk Eğitim Merkezince düzenlenen kurs kapsamında Sarıkaya, haftanın 5 günü kilometrelerce yol katederek Koncak'ın bulunduğu yere gidip okuma yazma öğrenmesi için gayret gösteriyor.Bir yandan çobanlık yapan bir yandan da okuma yazma öğrenen Kadir Koncak,  yaptığı açıklamada, 5 çocuk 14 torunu olduğunu, bugüne kadar okuma yazma öğrenemediğini söyledi. 

Başlatılan seferberlik kapsamında okuma yazma öğrenmenin mutluluğunu yaşadığını dile getiren Koncak, "68 yaşındayım, çobanlık yapıyorum. Okula gidemedim. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bize böyle bir imkan sundu. Hocamız da her gün araziye gelerek okuma yazma öğretiyor. Allah ondan razı olsun." dedi.

Dersleri ormanda, yaylada veriyoruz"

Okuma seferberliğine gönüllü olarak katılan Sarıkaya ise Koncak'ı okuma yazma öğrenmekten mahrum bırakmak istemediklerini vurgulayarak, "Hafta içi her gün Kadir amcamızın yanına gelip kendisine 1 saat ders veriyoruz. Kadir amca nereye giderse biz oraya gidiyoruz. Bazen 3 kilometre, bazen 5 kilometre yol katediyoruz. Okulu onun ayağına kadar götürüp derslerini ormanda, yaylada veriyoruz." diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan erken seçim tarihini açıkladı! Erken seçim 24 Haziran'da yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan erken seçim tarihini açıkladı! Erken seçim 24 Haziran'da yapılacak