25 Ekim 2021 Pazartesi

SAMSUN KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI, OLTAN KÖLEOĞLU FİRMASINA KINAMA AÇIKLAMASI YAPTI

Samsun Kimya Mühendisleri Odası, Oltan Köleoğlu firmasına kınama açıklaması yaptı

Samsun Kimya Mühendisleri Odası, Oltan Köleoğlu Enerji firmasının oda başkanı Osman Nuri Pilgir'e verdiği 'Cahilce ve çok ilkel' cevabını nezaketsiz bularak kınama açıklaması yaptı.

17 Haziran 2020 Çarşamba 14:03 GÜNCEL

Samsun Kimya Mühendisleri Odası yaptığı açıklamada Biyokütle Enerji Santralinin yatırımcı firması Oltan Köleoğlu enerji firmasının oda başkanlarına yönelik yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.


Samsun Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Osman Nuri Pilgir, katıldığı bir canlı yayında Biyokütle Enerji Santralinin filtre sisteminin olmadığını dile getirmiş bu açıklamalara ise Oltan Köleoğlu Enerji Firmasından yanıt gelmişti. Yatırımcı firma, Biyokütle Enerji Santralinde filtre sisteminin olduğunu belirterek, oda başkanı Pilgir'in açıklamalarını "Cahilce ve çok ilkel" olarak nitelemiş oda başkanını istifaya davet etmişti.

Firmanın açıklamaları ile ilgili ise Kimya Mühendisleri Odası bir kına açıklaması yayımlayarak oda başkanları Osman Nuri Pilgir'e destek verdi. Yapılan açıklamada yapılacak olan yatırıma karşı olmadıklarını Biyokütle Enerji Santralinin Çarşamba Ovasına yapılacak olmasına karşı olduklarını belirten Kimya Mühendisleri Odası, şunları dile getirdi.

"15 Haziran 2020 tarihine samsun canlı haber tarafından şube başkanımız ile Çarşamba Eğercili de Yapımı devam eden Oltan ve Köleoğlu firmasına ait Biokütle Enerji Santrali ile ilgili oda görüşümüzü içeren bir canlı yayın yapılmış ve sonrasında da  değerli  meslektaşlarımızın da  içerisinde bulunduğu bir ekip tarafından ilgili firmanın tesis ile ilgili yayınlamış olduğu tanıtım dosyasındaki veriler üzerinden yapılmış olan stokiometrik  hesapların kısa bir bölümü paylaşılmıştır. 16 Haziran 2020 tarihinde ise ilgili firmanın şube başkanımızı hedef göstererek yapmış olduğu talihsiz ve vicdana sığmayan açıklamalarını okuduk.

1-Başkanımız Osman Nuri PİLGİR tarafından yapılan açıklamalar konu ile ilgili şube görüşümüzdür. 

2- Kimya Mühendisleri Odasının varlık sebeplerinden biri hem kısa hem de uzun vadede    
Halkımızın ve Devletimizin menfaatlerini kayıtsız ve şartsız gözetmektir.

3-KMO Samsun şube ovada kurulmaya çalışılan tesise yeri itibariyle karşıdır. Çarşamba ovası bir delta ovası olup önümüzdeki yıllarda tarımsal anlamda ne kadar önemli olduğu daha da anlaşılacaktır. Bu konuyu siyasi bir alan içerisine çekerek sanki konuyla ilgili hükümete ,  devlete karşı çıkarak devlet hainliği yapıyormuşuz, Halkı kandırarak galeyana getiriyormuşuz  şeklinde ifadeler kullanılarak bir açıklama yapılması mesnetsizdir ve vicdana sığmamaktadır, dolayısıyla  firma yetkilileri tarafından yapılan açıklamayı kınıyoruz. Bu açıklama sadece meslek odamıza değil Bu santralin Eğercilide, Çarşamba ovasında kurulmasına karşı duran, dava açan  ve çeşitli siyasi görüşlere sahip tüm vatandaşlarımıza,sivil toplum kuruluşlarına ve nezaket kuralları içerisinde tartışma kültürüne yapılmış bir hakaret olarak görmekteyiz. Unutulmaması gerekir ki konu hakkında mahkeme kararları vardır ve son kararı yine  Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Yüce Yargısı verecektir.

4-Kimya Mühendisleri Odası ne sanayiye, ne üretime nede enerjiye karşı değildir. İlimize yapılacak yerinde ve faydalı her yatırımı bu güne kadar desteklemiş bundan sonrada destekleyecektir. Şube başkanımız bu santralin Çarşamba ovasında kurulmasına karşı olduğumuzu o gün yapılan canlı yayında da daha önce yapılan açıklamalarda da ifade etmiştir.

5-KMO Samsun şube yayınlamış olduğu bilimsel stokiometrik verilerin arkasındadır. Unutulmamalıdır ki Kimya Mühendisleri Odası Kamu Kurumu niteliğinde Anayasal bir meslek odasıdır.

6-Dünyanın ve Ülkemizin içerisinde bulunduğu zor dönemde ( COVİD 19),Toplumsal birlik ve birleştirici sözlere en çok ihtiyaç duyduğumuz bu süreçte kamu adına verdiğimiz hizmet ve mücadele aşikar olmasına rağmen maruz kalmış olduğumuz haksız ithamlar hakkındaki takdiri ( Hukuki haklarımız saklı kalmak koşuluyla) Samsun Halkına bırakıyoruz. Kimya Mühendisleri Odası Samsun Şubesi bu güne kadar olduğu gibi bugünden sonrada Samsun halkı ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yüksek çıkarlarına, bilim ve aydınlanma çerçevesinde, hizmet etmeye ve görüşlerini halkla paylaşmaya devam edecektir. Saygılarımızla."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Türk-İş Eğitim Merkezinin Kütüphane olması için protokol imzalandı

Samsun'da Türk-İş Eğitim Merkezinin Kütüphane olması için protokol imzalandı