18 Şubat 2019 Pazartesi

SAMSUN KIZILIRMAK DELTASINDA ANNESİZ KALAN YAVRU TİLKİ BİBERONLA BESLENİYOR

Samsun Kızılırmak Deltasında annesiz kalan yavru tilki biberonla besleniyor

Samsun'da, Kızılırmak Deltası Kuş Cennet'inde annesiz kalan yavru tilki, Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı veteriner kliniğinde biberonla beslenerek büyütülüyor.

11 Mayıs 2018 Cuma 14:27 GÜNCEL

Samsun'da Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı veteriner kliniğinde koruma altına alınan yavru bir tilki, görevliler tarafından biberonlasüt verilerek besleniyor.


Samsun'da, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde bulunan Büyükşehir Belediyesine bağlı veteriner kliniğinin sorumlusu veteriner hekim Paria Tabatabaei, ormanlık alanda bulunan tilki yavrularının bakımını üstlendi.

Ordu'nun Ünye ilçesinde 3 hafta önce doğada tek başına gezinen 15 günlük tilki yavrusunu köpek yavrusu zanneden bir vatandaş, yavruyu alıp beslemeye başladı. Birkaç gün sonra yavrunun köpek olmadığını fark eden kişi, hayvanı Doğa Koruma ve Milli Parklar görevlilerine teslim etti.

Tilki yavrusu, tedavisinin yapılıp büyütülmesi için Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı veteriner kliniğine getirildi.Burada görevli veteriner hekim Tabatabaei, tilkinin annesinden ayrılmaması gerektiğini düşünerek, yavruyu Ünye ilçesinde bulunduğu ormanlık alana götürdü. Doğaya bıraktığı yavruyu uzaktan takip eden Paria Tabatabaei, annesi gelmeyen hayvanı yeniden kliniğe götürdü.

Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı veteriner kliniğinde 3 haftadır tilki yavrusunu biberonla süt vererek besleyen Tabatabaei, ek gıda olarak da köpek masası veriyor. Paria Tabatabaei, yaptığı açıklamada, yaban hayvanlarının kesinlikle doğadan koparılmaması gerektiğini söyledi.Özellikle kurt, çakal, tilki, ayı gibi hayvanların, yavrularına doğada kalabilmeleri için eğitim verdiğine işaret eden Tabatabaei, tilki yavrusunu ise annesini bulamadıkları için mecburen bakmak zorunda kaldıklarına dikkati çekti.

Tilki yavrusunun her geçen gün biraz daha gelişip büyüdüğünü ama ona annesi gibi doğada kalma becerisi veremeyeceklerini vurgulayan Paria Tabatabaei, bu nedenle büyüdükten sonra tekrar doğaya salmalarının pek mümkün olmadığını dile getirdi.

Yavru yaban hayvanlarına dokunmayalım

Tabatabaei, tilki, kurt, çakal ve ayı gibi yırtıcı memeli hayvanların yavrularına avlanmayı sadece annesinin öğretebildiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"Biz ne kadar uğraşsak da bu beceriyi onlara kazandıramıyoruz. Yavruyu tekrar doğaya bırakmayı denedik. Bulunduğu yere götürdüm, 6 saat ormanda annesinin gelmesini bekledim. Annesi gelmeyince bakımını üstlendim. Geldiğinde dişleri çıkmamıştı, pençeleri yoktu. Şimdi dişleri çıktı, pençeleri de yeni yeni oluşmaya başladı. Vatandaşlardan ricam, lütfen yavru yaban hayvanlarına dokunmayalım. Mutlaka annesi etrafındadır, yavrusuna sahip çıkar."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Aslan Karanfil'in eşi Rabia Cerrah Karanfil sitem etti

Aslan Karanfil'in eşi Rabia Cerrah Karanfil sitem etti