20 Temmuz 2019 Cumartesi

SAMSUN LADİK'TE BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI GAZİSİNİN 90 YILLIK PROTEZ KOLU MÜZEDE SERGİLENİYOR

Samsun Ladik'te birinci dünya savaşı gazisinin 90 yıllık protez kolu müzede sergileniyor

Samsun'un Ladik ilçesinde bulunan Ambarköy Açık Hava Müzesinde, birinci dünya savaşı gazisi Hüsnü Başerli'nin sergilenen 90 yıllık protez kolu büyük ilgi çekiyor.

02 Kasım 2017 Perşembe 14:49 GÜNCEL

Samsun'un Ladik ilçesinde Ambarköy Açık Hava Müzesinde, birinci dünya savaşı gazisi merhum Hüsnü Başerli'nin protez kolu da sergileniyor.  


Samsun doğumlu olan birinci dünya savaşı gazisi Hüsnü Başerli, 1979 yılında 92 yaşında hayatını kaybetti. Birinci dünya savaşı sırasında Kafkas cephesinde savaşan Başerli'nin, burada şarapnel parçasının isabet etmesi sonucu kolu koptu. Savaş sırasında Ruslar tarafından esir alınan Hüsnü Başerli'nin kopan kolunun yerine  ise Rus hastanesinde ameliyat ile protez bir kol takıldı. Birinci dünya savaşı gazisi Başerli, 2.5 yıl esir tutulduktan sonra Osmanlı devletine teslim edildi.

Samsun'un Ladik ilçesinde 1887 yılında  doğan Hüsnü Başerli, Birinci ve İkinci Balkan savaşlarına da katıldı. Çanakkale Savaşı'nda başından yaralanan Hüsnü Başerli, iyileştikten sonra ise Birinci Dünya Savaşı'nda Kafkas Cephesi'nde görev aldı. 2.5 yıl boyunca savaş döneminde Ruslar tarafından esir tutulan Hüsnü Başerli,  Osmanlı devletine teslim edildikten sonra İstanbul'da 1927'de yapılan protez kolunu 5 yıl boyunca kullandı. 1932 yılında yeni bir protez kol yapılan Hüsnü Başerli, 1979 yılında ise 92 yaşında hayata gözlerini yumdu.Birinci  dünya savaşı gazisi merhum Başerli'nin 90 yıllık protez kolu ise Ladik ilçesinde bulunan Ambarköy Açık Hava Müzesine bağışlandı.  Hüsnü Başerli'nin Ladik ilçesinde yaşayan torunu Seyit Ahmet Başerli  yaptığı açıklamada, dedesinin babası Hüsnü Başerli'nin kolunun savaş sırasında dirsekten koptuğunu söyledi.

Torun Seyit Ahmet Başerli, birinci dünya savaşı gazisi dedesi Hüsnü Başerli'nin protez kolu ile ilgili yaptığı açıklamada "Büyük dedemin anlattığına göre, Allahuekber Dağları'nda esir düşmüş. Ermeni askerler kafasına tüfeğin dipçiği ile vurarak öldürmek istemiş ancak bir Rus askeri 'Biz esirlerimizi öldürmeyiz' diyerek dedemi ellerinden kurtarmış." ifadelerini kullandı.Esir değişimi sırasında Osmanlı Devleti'ne teslim edilen büyük dedesinin, kendisine İstanbul'da yapılan protez kolla yaşama tutunduğunu anlatan Seyit Ahmet Başerli , "Daha sonra yük taşıyabilmesi için yeni protez yapıldı. Vefatından sonra yadigar kalan protez kolların birini ben muhafaza ettim, diğerini kardeşim muhafaza etti. Bunlar bizim onur ve gurur kaynağımız." diye konuştu.

Başerli, kendisinde bulunan protezi, anlamını genç nesillerin de kavraması için müzeye bağışlama kararı aldığını kaydetti.

Ambarköy Açık Hava Müzesi Koordinatörü Şahin Örnek ise protez kolun bağışlanmasıyla Hüsnü Başerli'nin hikayesini gelecek nesillerin de öğreneceğini belirterek, "Bu anlamlı bağış bizi mutlu etti. Protez kol, müzede hikayesiyle sergilenecek. Gençlerimiz, atalarımızın geçmişte bu vatanı kurtarmak için yaşadıklarını öğrenmiş olacak." değerlendirmesinde bulundu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da belediye başkanları 8 şehit haberi sonrası PKK'ya lanetler yağdırdı

Samsun'da belediye başkanları 8 şehit haberi sonrası PKK'ya lanetler yağdırdı