20 Temmuz 2019 Cumartesi

SAMSUN LİMANINDA HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN GEMİLERE KARANTİNA UYGULANIYOR

Samsun Limanında halk sağlığını tehdit eden gemilere karantina uygulanıyor

Samsun Limanına yurt dışından gelen gemilerin, halk sağlığı açısından risk taşıyıp taşımadıklarının tespit edilmesi için denetlendiği açıklandı. Samsun Limanında halk sağlığını tehdit eden gemilerin limana girişine izin verilmediği açıklandı.

21 Aralık 2017 Perşembe 16:39 GÜNCEL
Samsun Limanı’na yurt dışından gelerek giriş yapacak olan gemilerin halk sağlığı için risk taşıyıp taşımadıklarının belirlenmesi amacıyla denetlendiği bildirildi. Risk teşkil eden gemilerin, Samsun limana girişine izin verilmediği ve Liman Demirleme Sahası’na demir attırılan gemiler karantinaya alındığı açıklandı.

Yurtdışından Samsun Limanı’na giriş yapacak olan gemiler, halk sağlığı için risk taşıyıp taşımadığı noktasında titizlikle denetleniyor. Risk teşkil eden gemilerin limana girişine izin verilmiyor. Liman Demirleme Sahası’na demir attırılan gemiler karantinaya alınıyor

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü Samsun 6. Bölge Baştabipliği, Samsun Limanı'na giriş yapacak olan gemileri halk sağlığını etkileyecek herhangi bir riske karşı denetliyor. Gemi denetim çalışmaları hakkında edindiğimiz bilgilere göre; herhangi bir riskli durumda gemilerin Liman Demirleme Sahası'nda demirlenmeleri sağlanıp, kontrolleri yapılıyor.

AÇIKTA DENETLENİYOR

Gazete Gerçek'ten Tolga Birgücü'nün özel haberine göre yabancı uyruklu gemilerin yurt dışından kente gelmeden önceki safhalarında yürüttüğü denetim hususlarına değinen yetkililer, "Gemiler yurt dışından gelmeden önce Deniz Sağlık Bildirimi yapalar. Gemilerin çıkış yaptığı limandan Samsun'da varacağı limana kadar ki, sağlık durumu ile ilgili bilgileri ve uğradığı son 10 limanı içerir. Bu noktada 'Gemide herhangi bir hasta var mı?' gibi, insanlarla ilgili bazı durumlar veya çevre ile ilgili bazı sorular var. Bunu bize, ya gemilerin elektronik sistemi aracılığı ile ya da faks ile gönderirler. Biz bu bilgileri aldıktan sonra geminin durumunu inceleriz. Geldiği ülke hangisi ise o ülke ilgili Dünya Sağlık Örgütü'nün hastalıklarla ilgili bildirileri varsa ona da bakarız” bilgisini verdi.

‘ORADA DEMİRİNİ AT BEKLE!’

Alınan bilgileri karşılaştırdıktan sonra Risk Analizi işlemi de yapıldığını kaydeden yetkililer, “Bu analizler sonucunda, eğer gemi sağlık açısından riskli bir gemi ise yani insan sağlığını etkileyen bir risk varsa o gemiyi limana yanaştırmıyoruz. Liman Başkanlığı’nın belirlediği Liman Demirleme Sahası var. 'Orada demirini at bekle!’ diyoruz. Gemiyi açıkta kontrol ediyoruz. Ama herhangi bir risk yoksa 'Sen bizim sınırlarımıza yanaşabilirsin’ diye Serbest Pratika dediğimiz bir belge veriyoruz. Bu belge insan sağlığı açısından herhangi bir risk olmadığını içerir. Ve daha sonraki 3 aylık süreçte bu gemide kontrol yapılmayabilir. Ancak biz gemiyi yine de denetleriz. Çevre ve Koruyucu Sağlık Hizmeti açısından gemiyi denetim altına alırız. Burada çalışan insanlara bakar, yaşam mahallini kontrol ederiz, depolarını kontrol ederiz, yiyeceklerini ve mutfağını kontrol ederiz" bilgisini verdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Çarşamba'da iki kardeşin banka önünde ki silahlı kavgasında iki kişi vuruldu

Samsun Çarşamba'da iki kardeşin banka önünde ki silahlı kavgasında iki kişi vuruldu