24 Ocak 2022 Pazartesi

SAMSUN MİMARLAR ODASINDAN CITY MALL AVM İTİRAZI! AÇILIŞI YAPILAMAZ

Samsun Mimarlar Odasından Cıty Mall AVM itirazı! Açılışı yapılamaz

Samsun Mimarlar Odasından açılışı bugün yapılacak olan Cıty Mall AVM ile ilgili itiraz geldi. Samsun Mimarlar Odası Cıty Mall AVM'nin yapı kullanma izninin olmadığını ve açılışın yapılması halinde suç işlenmiş olacağını söyledi.

10 Ocak 2020 Cuma 01:09 GÜNCEL

Samsun Mimarlar Odası, açılışı bugün gerçekleşecek Cıty Mall AVM ile ilgili flaş bir açıklama yaptı.


Atakum ilçesinde bulunan Cıty Mall AVM'nin inşaatına iş merkezi ruhsatı verilerek göz yumulduğunun belirtildiği açıklamada, alış veriş merkezinin yapıldığı alanın kültürel tesis alanı olduğuna da dikkat çekildi.

Samsun Mimarlar Odasından yazılı olarak yapılan açıklamada Cıty Mall AVM'nin 1. katının (Eksi birinci katı) tamamıyla kaçak olduğu, bu haliyle alış veriş merkezine yapı ruhsatı verilebilmesinin mümkün olmadığı belirtildi.

MİMARLAR ODASINDAN FLAŞ CİTY MALL AÇIKLAMASI
Cıty Mall AVM'nin Yapı Kullanma İzninin bulunmadığına dikkat çekilen açıklamada Samsun Mimarlar Odası, "Büyükşehir Belediyesi tarafından Kaçak CİTYMALL AVM’ye 07/01/2020 tarih, 125098277 kayıt numarası ile YAPI RUHSATI verildiği tespit edilmiştir. Büyükşehir Belediyesi bu konuda hiçbir açıklama yapmamakta ve susmaktadır. AVM yapı ruhsatı verilirken Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelik  hükümlerine riayet edilmesi zorunludur. AVM’de, iptal edilen iş merkezi (ofis, işyeri) ruhsatına bile aykırı ve fazla imalatlar bulunmakta olup, bunların tamamı Atakum Belediyesi tarafından tutanakla tespit  edilmiştir. Kamuya ait kaldırımlara tecavüzlü, Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelik  hükümlerine noksan ve aykırı imalatlar bulunan CİTYMALL AVM’nin , Atakum Belediyesi tarafından da tespit edildiği üzere -1.katı (eksi birinci katı)  tamamıyla kaçaktır. Buna rağmen AVM’ye yapı ruhsatı verilebilmesi mümkün değildir. City Mall AVM için verilmiş bir YAPI KULLANMA İZNİ bulunmamaktadır. AVM’nin Yapı Denetim Firmasının  görevini tam olarak yapmadığı anlaşılmaktadır. Bu haliyle AVM’ye YAPI KULLANMA İZNİ verilebilmesi mümkün değildir. Buna rağmen AVM , basında paylaştığı şekli ile 10 Ocak saat 14 de nasıl açılış yapacaktır? Tüm kamu görevlilerinin, Samsun Valiliğinin, Büyükşehir Belediyesinin, Atakum Belediyesinin bu hukuksuzluğa dur demesi gerekir. Buradan suç duyurusunda bulunuyoruz. Samsun 2.İdare Mahkemesi ve BİM 2.İdari Dava Dairesi kararlarında belirlenen ve dayanak bilirkişi raporunda tespit edilen AVM binasındaki %60 taks oranının %2 oranında aşılması ortadan kaldırılmadan, yani %2 taşkın inşaat yıkılmadan CİYMAL AVM’ye Yapı Ruhsatı ve Yapı Kullanma İzni verilemez. %2 taks aşımının plan tadilatı yapılarak , yani yapıya “plan notu” ile fazla inşaat hakkı verilerek giderilmesi de hukuken mümkün değildir. Bunun hiçbir örneği yoktur, olması da beklenemez" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti işsiz gazeteci sayısının arttığını açıkladı

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti işsiz gazeteci sayısının arttığını açıkladı