26 Kasım 2020 Perşembe

SAMSUN OLASI BİR DEPREME HAZIRLIK MI SORUMUZA YANIT GELDİ! CİDDİ RİSK VAR HAZIRLIKLI DEĞİLİZ

Samsun olası bir depreme hazırlık mı sorumuza yanıt geldi! Ciddi risk var hazırlıklı değiliz

Samsun olası bir depreme hazırlık mı sorusunun cevabını İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Başkanı Cevat Öncü verdi. İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, ciddi risk olduğunu ve Samsun'un depreme hazırlıklı olmadığını açıkladı.

27 Eylül 2019 Cuma 11:42 GÜNCEL

İstanbul'u sallayan Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın(KAF) üzerinde bulunan Samsun, depreme hazırlıklı mı? İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, Samsun'un depreme hazırlıklı olmadığını açıkladı.


Samsun Kent Haber'e konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Öncü, Kuzey Anadolu Fay hattının dünyanın en bilinen tehlikeli fay hatlarından biri olduğuna dikkati çekti.

Kuzey Anadolu Fay hattının Samsun'un Ladik ve Vezirköprü ilçeleri üzerinden geçtiğini belirten Cevat Öncü, bu fay hattında Samsun bölgesinde yaşanabilecek bir kırılmanın büyük zararlara yol açabileceği uyarısında bulundu.

Samsun'un ciddi derecede deprem riski altında olduğunu kaydeden İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cevat Öncü, Samsun Kent Haber'e yaptığı açıklamada, oda olarak 'Samsun Deprem Master Planı için bir taslak çalışma yaptıklarını bu çalışmayla ilgili dosyayı da Samsun Büyükşehir Belediyesi dahil diğer belediyelere verdiklerini ifade etti.

Samsun için hazırladıkları Deprem Master Planı taslak çalışmasında deprem öncesi ve sonrası alınması gereken tedbirler ve yapılması gerekenlerle ilgili bilgilerin yer aldığını belirten Cevat Öncü, kaçak ve kontrolsüz yapılan yapılarla ilgili ise ciddi endişelerinin olduğunu vurguladı.

Deprem sonrası Samsun'da belirlenen toplanma alanlarında, insanların temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek tedbirlerin acilen alınması gerektiğini ve bu alanlara 'Toplanma Yeri' tabelalarının konulması gerektiğini vurgulayan Cevat Öncü, "Samsun ciddi anlamda deprem riski altında. Samsun şu haliyle olası bir depreme hazırlıklı değil. İnsanların depreme karşı bilinçlendirilmesi gerekiyor. Deprem anında neler yapılacağının yanı sıra toplanma yerlerinin de su, gıda ve tuvalet gibi temel ihtiyaçların karşılanabileceği yerler haline getirilmesi gerekiyor. Belediyelere sunmuş olduğumuz Deprem Master Planı taslak çalışması ile ilgili önlemler ve tedbirlerin acilen alınması ve olası bir depreme karşı şehir hazırlıklı hale getirilmeli. Bu zamana kadar böyle bir çalışma yapılmadı. Geçmişte şehrin ilk yerleşim yerlerinden biri olan İlkadım ilçesinde kaçak ve kontrolsüz olarak yapılan yapılar mevcut, nüfus ve bina sayısı bakımından da İlkadım ilçesi riskli bir bölge. Samsun'da İlkadım ilçesinin yanı sıra diğer bölgelerde de özellikle zemin sıvılaşması yönünden ciddi sorunlar var. Samsun'da riskli ve depreme dayanaksız olarak kaç bina ve yapı var bunların acilen tespit edilmesi gerekiyor."


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsunlulara gönderilen su faturasında icra tehdidi İBB'nin su faturasında ise insani su hakkı var

Samsunlulara gönderilen su faturasında icra tehdidi İBB'nin su faturasında ise insani su hakkı var