29 Kasım 2021 Pazartesi

SAMSUN OMÜ İÇİN KİŞİYE ÖZEL ÖĞRETİM ELEMANI ALIMI İDDİASI GÜNDEME GELDİ

Samsun OMÜ için kişiye özel öğretim elemanı alımı iddiası gündeme geldi

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) için Meslek Yüksekokulu Seracılık ve Bafra Turizm Meslek Yüksekokulu Turizm ve Seyahat Hizmetlerine kişiye özel öğretim elemanı alımı iddiası gündeme geldi.

06 Kasım 2021 Cumartesi 19:44 GÜNCEL

Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanlığının Ondokuz Mayıs Üniversitesi Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, üniversitede kişiye özel öğretim elemanı alımı ilanları yayınlandığı iddia edildi.


Sendikanın üniversite temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, Samsun Meslek Yüksekokulu Seracılık ve Bafra Turizm Meslek Yüksekokulu Turizm ve Seyahat Hizmetlerine alınacak iki öğretim görevlisi için belirlenen kriterlerin adrese teslim olduğu belirtildi.

Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanlığının Ondokuz Mayıs Üniversitesi Temsilciliğince yapılan açıklamada konuya ilişkin şu iddialar gündeme getirildi.
"Turizm Programı için çıkılan ilanın Dinler Tarihi alanında yüksek lisans, Yunanca Dil Bilgisi sertifikası ve iki yıl ders verme tecrübesi gibi kriterlerle tamamen kişiye özel olduğu açıktır. Turizm bölümünün müfredatında dinler tarihi dersi olmadığı gibi, seçmeli dersleri arasında Yunanca'da yoktur. Ayrıca büyük ihtimalle alınmasına karar verilen kişinin lisans mezuniyetinin de turizmle alakası olmadığı için lisans koşulu aranmamıştır. (Diğer ilanlarda bu koşul bulunmaktadır). Aynı şekilde diğer ilanda yer alan Yüksek Öğretim Kurumlarında 2 yıl ders vermiş olma koşulu turizm için verilen ilanda 2 yıl ders vermeye indirgenmiştir. Alınmasına önceden kesin karar verilen şahıs muhtemelen farklı kurum, özel okul veya MEB çalışanıdır. Bu ilan OMÜ’de de yandaş kayırmanın, torpilin, eş-dost ilişkilerine göre kadro dağıtıldığının da göstergesidir. Üniversiteyi amacının dışında yönetmeye ve yönlendirmeye kimsenin hakkı yoktur. Üniversitenin akademik amaçlar dışında yönetilmesi sadece görevi kötüye kullanmak değil, aynı zamanda kamu kaynaklarını hukuksuzca kullanmaktır. Ayrıca aynı ilanda bazı bölümlerde araştırma görevlileri için belirlenen tezli yüksek lisans yapıyor olmak şartı, doktora öğrencilerinin akademik kadro bulmasını engelleyeceği için ilanın tezli yüksek lisans ve doktora yapıyor olmak şeklinde değiştirilmesinin daha etik! olacağını vurgulamak isteriz."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Zorlu Okulları öğrencisi Yağmur Hatipoğlu karate şampiyonasında dünya 3'üncüsü oldu

Zorlu Okulları öğrencisi Yağmur Hatipoğlu karate şampiyonasında dünya 3'üncüsü oldu