20 Haziran 2019 Perşembe

SAMSUN OMÜ REKTÖRLÜĞÜNDEN AKTS SİSTEMİ İLE İLGİLİ SON DAKİKA AÇIKLAMASI

Samsun OMÜ Rektörlüğünden AKTS sistemi ile ilgili son dakika açıklaması

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Rektörlüğü, dönem ortasında AKTS sisteminin değiştirildiği iddiaları üzerine bir açıklama yaptı. Samsun OMÜ'den AKTS açıklaması geldi.

31 Ocak 2018 Çarşamba 15:29 GÜNCEL

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Rektörlüğü, mühendislik öğrencilerinin AKTS sisteminin dönem ortasında değiştirildiği iddiasında bulunarak bu duruma tepki göstermeleri üzerine bir açıklama yaptı.


Samsun OMÜ Rektörlğü, AKTS (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) sisteminin değiştirildiği yönünde ki iddialar üzerine bir açıklama yaptı. SamsunKentHaber internet gazetemizde gündeme gelen Samsun OMÜ'de AKTS sistemi değiştirildi, mühendislik öğrencileri tepki gösterdi' başlıklı haber üzerine bir açıklama yapan OMÜ Rektörlüğü, sistem değişikliğinin Resmi Gazete kararı ile Ekim ayında yapıldığına dikkat çekti.

Üniversite öğrencilerinin AKTS sisteminde yapılan değişiklikten haberdar olmama gibi durumun söz konusu olmadığını kaydeden OMÜ Rektörlüğü, AKTS sistemi ile ilgili öğrencilerden gelen eleştirilere şu açıklamayı yaptı.

"Haber siteniz olan samsunkenthaber.com.tr adresli web sayfasında “Samsun OMÜ’de AKTS Sistemi Değiştirildi, Mühendislik Öğrencileri Rektöre Tepki Gösterdi” ana başlığıyla ve ilgili görselde “Dönem ortasında sistem değiştirildi!” ara başlığıyla yayınlanan habere konu olan olayın açıklığa kavuşturulması anlamında aşağıdaki bilgilerin paylaşılması gerekli görülmüştür: 

Düzenleme Ağustos 2018’de yapıldı

“Öncelikle oldukça teknik bir konu olan not sistemiyle ilgili Üniversitemizin yapmış olduğu düzenleme, yükseköğretim kurumlarının ulusal ve uluslararası düzeyde yaşanan değişim ve gelişmelere ayak uydurabilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir.  Söz konusu düzenleme, haber başlığında belirtildiği gibi kesinlikle dönem ortasında gerçekleştirilmiş olmayıp, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı başlamadan önce Ağustos (17.08.2017) ayı içerisindeki Senato toplantısında gerçekleştirilmiştir. 

Tüm birimler bilgilendirildi

Akabinde söz konusu düzenleme ve getirdiği yenilikler, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığınca 2017-2018 eğitim öğretim yılı güz döneminin ilk haftasında tüm akademik birimlerde yaklaşık 45 noktada gerçekleştirilen eğitim seminerleri aracılığıyla öğrencilerimize ve personelimize detaylı biçimde duyurulmuştur. Tüm öğrencilere açık olan söz konusu eğitim seminerlerine katılan öğrenciler de bu konuda bilgi sahibi olmuşlardır. Öte 

yandan; yeni düzenleme ile güncellenen ‘Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği’ 11 Ekim 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiş ve bu yönetmeliğin en son hâli Üniversitemizin kurumsal web sayfasında da yayınlanmıştır.

15 AKTS’ye kadar üstten ders alabilme imkânı

Haberinizde de konu edilen ve bazı öğrencilerimizin şikâyetine konu olan AKTS (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) sınırlaması, öğrencilerin her bir dönem için 30 AKTS kredi yükü alabilmesini ifade etmektedir. Ancak, bu sınırlandırmaya rağmen Üniversitemiz söz konusu yönetmelikle, başarılı öğrencilerin ödüllendirilmesi için üst dönemden ilave ders alınmasına imkân tanımaktadır. Yönetmelikte son yapılan düzenleme ile; GANO’su (Genel Ağırlıklı Not Ortalaması) 4’lük not sisteminde 0-1.80 arası olan öğrenciler bir dönemde alabilecekleri 30 AKTS’lik derse ek olarak ilave ders alamayacaklardır. Öte yandan; GANO’su daha yüksek olan öğrenciler ise dönemsel 30 AKTS’lik kredi yüküne ilave olarak 15 AKTS’ye kadar ders alabilme imkânına sahiptirler.

Amaç başarıya odaklama

Bir öğrencinin üniversiteden mezuniyet hakkı elde edebilmesinin ilk şartı not ortalamasının 2.00 ve üstü olmasıdır. GANO’su 2.00’ın altında olan öğrenci ise başarısız olarak değerlendirilip mezuniyet hakkı elde edememektedir. Ayrıca, genellikle diğer yükseköğretim kurumlarında bağıl sistem veya bütünleme sınavlarından sadece birini tercih ederken, Üniversitemiz ise her iki uygulamayla birlikte yaz okulu uygulamasını da sürdürmektedir. Dolayısıyla bu konuda getirilen eleştiriler haksız olup söz konusu düzenleme, öğrencilerimizin başarıya daha fazla odaklanmasını sağlamaya yönelik olarak hayata geçirilmiştir. “

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da konuşan Öznur Çalık: 2002'de işsizlik yoktu çünkü çalışacakları iş yoktu

Samsun'da konuşan Öznur Çalık: 2002'de işsizlik yoktu çünkü çalışacakları iş yoktu