30 Kasım 2020 Pazartesi

SAMSUN OMÜ SAHTE KAYIT EVRAKI İDDİASINI DOĞRULADI! BÜYÜK VURGUN YAPILIYOR

Samsun OMÜ sahte kayıt evrakı iddiasını doğruladı! Büyük vurgun yapılıyor

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde(OMÜ) öğrenim görecek yabancı öğrenciler için para karşılığı sahte evraklar düzenlendiği iddiası doğru çıkarken, OMÜ olayla ilgili açıklama yaptı, sahte evrak olayında büyük vurgun yapıldığını duyurdu.

19 Ağustos 2019 Pazartesi 17:41 GÜNCEL

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) yabancı öğrencilere para karşılığı sahte kayıt evrakı düzenlendiği iddiaları üzerine bir açıklama yaptı.


OMÜ yetkilileri konuyla ilgili yaptıkları açıklamada sahte kayıt evrakı düzenleyenlerin bu işten büyük rant sağladıklarını, yabancı öğrencilerin ise sahte evraklarla dolandırıldıklarını doğruladı.

SAHTE MEZUNİYET BELGESİ BİLE DÜZENLEMİŞLER
Yabancı öğrencilere sahte kayıt evrakı düzenlenmesi ile ilgili sorunun sadece Ondokuz Mayıs Üniversitesinde yaşanmadığını, Türkiye genelinde bulunan tüm üniversitelerde aynı sıkıntının yaşandığını belirten yetkililer, bu işi yapan dolandırıcıların sahte mezuniyet belgesi dahi düzenlediklerine dikkati çekti.

BÜYÜK RANT SAĞLIYORLAR
Yabancı öğrencilerin kayıt işlemlerinin OMÜ'de ücretsiz olarak yapıldığını belirten yetkililer, dolandırıcıların tuzağına düşen öğrencilerin ise mağdur olduklarını belirterek konuyla ilgili şu bilgileri verdi.
"Bu sorun Türkiye genelinde tüm üniversitelerde yaşanıyor. Sahte kayıt evrakı düzenleyenler bu işten büyük rant sağlıyor. Bu konuda üniversite olarak tespit ettiğimiz sahte evraklar var. Tespit edilen sahte evraklarla ilgili durumu YÖK'e ve büyükelçiliklere bildirip ayrıca suç duyurusu da yapıyoruz. Yabancı öğrenci para karşılığı düzenlenen evrakla üniversitemize kayıt için geliyor ama burada kaydının olmadığını öğrenince mağdur oluyor. Bu konuda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Bu mağduriyetlerin önüne geçilmesi gerekiyor. Bu konuda üniversitemizin bir sorumluluğu yok. Ancak bu işi yapan şebekeler var. Bu şebekeler para alarak sahte kayıt evrakları düzenliyor."
SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Barosu Beştepe'de yapılacak adli yıl açılış törenine katılıp katılmayacağını açıkladı

Samsun Barosu Beştepe'de yapılacak adli yıl açılış törenine katılıp katılmayacağını açıkladı