19 Ağustos 2019 Pazartesi

SAMSUN OMÜ'DE AR-GE PROJELERİNE 17 MİLYON TL DESTEK VERİLDİ AMA ORTADA BİR ŞEY YOK

Samsun OMÜ'de AR-GE projelerine 17 milyon TL destek verildi ama ortada bir şey yok

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin(OMÜ) 2017 yılında AR-GE projelerine 17 milyon TL destek sağlandığı açıklanırken, söz konusu para miktarının hangi projelere yada hangi çalışmalar için kullanıldığı belirtilmedi.

07 Şubat 2018 Çarşamba 21:05 GÜNCEL

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) 2017 yılı içinde AR-GE projelerini desteklemek için sağladığı desteğin 17 milyon 63 bin 846 TL olduğu açıklandı.


Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyelerinin 2017 yılı içinde hazırlamış olduğu 323 bilimsel araştırma projesinin fon kaynaklarından aldığı araştırma bütçesi 17 milyon 63 bin 846 lira oldu. OMÜ'den yapılan açıklamada 323 bilimsel araştırma projesinin ne olduğu konusunda detay verilmezken, bilimsel araştırma projesinin 295 adedinin OMÜ’nün kendi öz gelirlerinden sağlanan desteklerle finanse edildiği, bu projelerin toplam bütçesinin de 10 milyon 531 bin 388 lira olarak gerçekleştiği bildirildi.

Dış kaynak 7 milyona yaklaştı

OMÜ'de öz gelirlerin yanı sıra üniversite dışı kaynaklardan sağlanan araştırma geliştirme (AR-GE) desteği miktarı ise 6 milyon 532 bin 458 lira rakamına ulaşırken, bu bütçenin önemli bir bölümünün TÜBİTAK tarafından desteklenen projelerden sağlandığı, diğer fon kaynakları olarakta DOKAP, TAGEM ve Avrupa Birliğinden (AB) sağlanan desteklerin öne çıktığı açıklandı.

Yapılan açıklamada 2017 yılında özel sektörün ise 1 milyon 7 bin 300 lira ile OMÜ araştırma projelerine kaynak sağladığına dikkat çekildi.Hedef AB fonlarından daha fazla kaynak sağlamak

Üniversite-sanayi AR-GE proje ortaklığı olarak yürütülen proje sayısı ve bütçesinde hedefler giderek artıyor. Bu alanda ileriki yıllarda daha da gelişme sağlanması için önemli tedbirler ve teşvikler sağlanıyor. Ayrıca AR-GE projelerine AB fonlarından daha fazla kaynak bulunması da hedefleniyor.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç alınan desteklerin önemine dikkat çekerek "Üniversite-sanayi iş birliğinin artırılması için çaba sarf eden Ondokuz Mayıs Üniversitesi, TÜBİTAK’tan Teknoloji Transfer Ofisi için sağladığı 1 milyon 750 bin lira destek ile hedeflerine biraz daha yaklaştı. TÜBİTAK desteği 2018 yılı için bu alanda daha da iyileşmenin olacağını işaret ediyor" dedi.

OMÜ Rektörü Sait Bilgiç yaptığı açıklamada şunları dile getirdi.

"DOKAP illerinin girişimcilik ve yenilikçilik yönünün geliştirilmesi amacıyla ön kuluçka merkezinin kurulması için DOKAP’tan sağlanan destek bu alanda da önemli bir ivme kazanmasına katkı sağlıyor. Ayrıca DOKAP illerinde yürütülecek, bölgenin kalkınmasına katkı verecek, kabul edilen ve Bakanlıktan onay bekleyen diğer projelerle OMÜ bölgenin kalkınmasına da önemli katkı verecek."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da ücretsiz dağıtılan kolanın içerisine bir şey konuldu iddiası panik yarattı

Samsun'da ücretsiz dağıtılan kolanın içerisine bir şey konuldu iddiası panik yarattı