25 Haziran 2019 Salı

SAMSUN OMÜ'DE REKTÖRÜN KIZINA YARDIMCI DOÇENTLİK KADROSU VERİLDİ!

Samsun OMÜ'de rektörün kızına yardımcı doçentlik kadrosu verildi!

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Rektörü Prof.Dr. Sait Bilgiç'in üniversitede araştırma görevlisi olan kızının Yardımcı Doçent kadrosuna alındığı gündeme geldi.

26 Şubat 2018 Pazartesi 12:48 GÜNCEL

Samsun'da yayın yapan Hedef Halk Gazetesi Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Rektörü Prof.Dr. Sait Bilgiç'in üniversitede araştırma görevlisi olan kızını yardımcı doçent kadrosuna aldığını yazdı. 


OMÜ Rektörü Sait Bilgiç'in kzının yardımcı doçent kadrosuna alındığı şu günlerde ise Türkiye Büyük Millet Meclisinde 'yardımcı doçentlik' yerine doktor öğretim üyesi' kadrosunun geçmesini öngören kanun teklifi ise kabul edildi.

Öte yandan OMÜ Rektörü Sait Bilgiç'in kızının Yardımcı Doçent kadrosuna alınması ile ilgili üniversite Rektörlüğü "Atama titizlikle yapıldı " açıklaması yaptı. OMÜ Rektörlüğünde yapılan açıklamada Rektör Sait Bilgiç'in kızının yardımcı doçentlik kadrosuna geçirilmesi ile ilgili atamanın titizlikle yapıldığına dikkat çekildi. OMÜ Rektörü Sait Bilgiç'in kızının yardımcı doçentlik kadrosuna alınması ile ilgili şu açıklama yapıldı.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Eğitim Fakültesi'ne öğretim görevlisi alımı için ilana çıkıldı. 

İlanda yer alan " Uzaktan Eğitim Konusunda çalışmaları olmak ve ÖSYM tarafından eşdeğerliliği kabul edilen yabancı dil(İngilizce) sınavlarında en az 80 puan almış olmak) "şartlarını taşıyan OMÜ Rektörü Sait Bilgiç'in kızı Yard.Doç.Dr. Hatice Gökçe Bilgiç Doğan, üniversite de işe başladı. Haberin gazetemizde yayımlanması sonrası üniversite rektörlüğü yazılı açıklama yaparak, atamanın titizlikle yapıldığını belirtti. 

"Öncelikle basınımızın dördüncü güç olarak görevini yerine getirirken eleştirel yaklaşımından rahatsız değiliz "denilerek başlayan açıklamada, "Hatta haberlerde ilgili taraflardan bilgi talebinde bulunulması ve haberde yer verilen bilgilerin doğrulanması kaydıyla basınımızın bir denetim görevi yaptığına da inanmaktayız. Basınımızın önemli bir paydaşımız olduğu inancından hareketle Üniversitemizin ulusal ve uluslararası alandaki marka değerinin yükseltilmesinde kayda değer sorumluluğu olduğu da açıktır. Üniversitemizde akademik kadrolara yapılan atamalar birimlerimizce kadro ihtiyaçları belirlenmesi sonrasında “2547 sayılı Kanun,  Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği ile Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”  hükümlerine göre yapılmaktadır "denildi. 

DERECELERİ SIRALANDI 

Açıklamada şunlar kaydedildi; "Rektörün Kızı da OMÜ de İşbaşı Yaptı” başlıklı haberinize konu öğretim üyemizle ilgili aşağıdaki bilgiler okununca yapılan atamanın yerinde olduğu ve  OMÜ’nün başarılı bir bilim insanını kazanmış olduğu anlaşılacaktır. Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü için ilan edilen Yrd. Doç. kadrosu için “Uzaktan Eğitim alanında çalışmaları olmak ve ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen yabancı dil (İngilizce) sınavlarında en az 80 puan almış olmak” şartı konulmuştu. Konulan ilan şartı kişiye özel olmayıp ihtiyacımız olan alanda kaliteyi artırmak amaçlıdır. İlgili kadroya başvuran öğretim üyemizin akademik özgeçmişi ise şu şekildedir: Bilkent Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü’nü tam burslu olarak okumuş, Bölüm ve Fakülteyi yüksek onur derecesiyle 1. olarak bitirmiş, Hacettepe Üniversitesinde doktorasını tamamlamış ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde Dr. Arş. Gör. olarak çalışırken Üniversitemize Yrd. Doç. olarak atanmıştır. Üniversitemizde öğretim üyesi olabilmek için konulan akademik kriterleri de fazlasıyla taşıdığı için bu başarıları jüri üyelerince de onaylanmıştır. Haberinizle, atandığı kadroyu hak etmediği hâlde rektörün kızı olduğu için atandığı gibi yanlış bir algının oluşmasına sebep olunabileceği düşünülememiştir. "

BAŞARILI ÖĞRETİM GÖREVLİLERİ ÖNCELİKLİ  

"15 Ağustos 2016 tarihinden bugüne kadar Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç döneminde Üniversitemizin değişik birimlerinde toplam 437 akademik kadroya (Prof., Doç. Yrd. Doç., Arş. Gör.,Öğr. Gör., Uzman, Okutman) atama yapılmıştır. Bu atamaların hiçbirisinde kimin kızı veya oğlu olduğu dikkate alınmamış, adayların nereli, hangi mezhepten, hangi partiden vs. özelliklerine bakılmamıştır. Bu bağlamda adaylara haksızlık yapılmaması da beklenilmemelidir.  Akademik kadrolara yapılan atamalarda aranan bilimsel yeterlilikler temel belirleyici olmuştur. Üniversitemizin gelişmesinde daha başarılı akademisyenlerin etkisi önemlidir. Bu nedenle başarı çıtası yüksek tutulmakta ve başarılı bilim insanlarının Üniversitemize kazandırılması öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır.Üniversitemize ve ülkemize,  çalışmalarıyla katkı sağlayacak başarılı bilim insanlarının Üniversitemize kazandırılması yönünde titiz davranıldığından ve davranılacağından emin olunmalıdır. OMÜ Rektörlüğü "

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 3 Yorum

Şanlı

11 Mart 2019 Pazartesi 09:25

Rektörlük, yapılan habere gerekli cevabı vermiş. Buna rağmen rektörlüğün cevabı aralarda eritilip oluşturulmak istenen algı ön planda vurgulanmış. Burada haksızlık yapıldığına dair somut bir emare olmadığı halde böyle bir haber yapıp algı oluşturmanın basın ahlakına yakışmadığını düşünüyorum. Eğer somut bir delil varsa soruşturma açılmalı, yoksa bu haber yüzünden yine haber yoluyla rektörden özür dilenmeli.

Ozan

26 Şubat 2018 Pazartesi 16:28

Gerçekten Titizlikle yapılan bir atama ve bu insan hala bu ünitede rektör çok yazık Eğitim Nerelere Gidiyor Hesap Soran Kimsenin Çıkmamasıda Ayrı Bir Ayıp

Selma yıldız

26 Şubat 2018 Pazartesi 13:31

Omu Sekreteri Menderes Kabadayı Bey’inKankisi Vezirköprü ilçe Spor Müdürü Yener Aksoy’daOmü’ye Yrd. Doçent olarak alındı. Hayırlı Olsun

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

KATİD Başkanı Murat Toktaş: Kitap Fuarının süresi 9 güne çıkartılsın

KATİD Başkanı Murat Toktaş: Kitap Fuarının süresi 9 güne çıkartılsın